Hipertensioni dhe hipotension trajtim modern medicinale drogës e hipertensionit, hipotension, droga


Hipertensioni është sëmundja më e zakonshme vaskulare. Ajo vuan nga shumë njerëz, por shumë pak e di se si për të trajtuar atë. Tendenca e popullit të vendit tonë për vetë qenë prej kohësh një legjendë. Shumë preferojnë në rast të problemeve me presion për të mos shkuar në një vizitë në një terapist, dhe të përdorin në farmacist më të mirë të bordit, dhe në të keqe - TV apo internet. Por pak e dinë në lidhje me natyrën e problemeve me presionin e gjakut. Shkelja e tensionit të gjakut mund të ndahen në dy lloje - hipertension dhe hipotension. Hipertensioni arterial është quajtur presion në rritje, hipotension - reduktim.

Që kjo është një sëmundje krejtësisht të ndryshme, dhe qasje për trajtimin e tyre në mënyrë dramatike të ndryshme. Hipertensionit sëmundje rrallë i pavarur. Kjo zakonisht ndodh në lidhje me sëmundje të zemrës, veshkave, mëlçisë, etj Varësisht nga shkaku i presionit të lartë të gjakut dhe trajtimin e hipertensionit është zgjedhur. Hipertensioni shpesh tregon asnjë simptom veten e tyre, këtë herë duke thyer muret e enëve të gjakut dhe tru duke shkaktuar dhe sulme në zemër. Në fazën e parë të hipertensionit në përgjithësi rrallë diagnostikuar, shpesh ajo të monitorojë rritjen sistematike të tensionit të gjakut të 160/100 ose më e lartë. Shpesh e mjaftueshme për të trajtuar hipertensionit do të ndryshojë vetëm rrugën e jetës - të heqë dorë nga zakone të këqija, të humbasin peshë.


Një rol vendimtar është luajtur me aktivitet fizik. Hipertensioni treguar aktivitet të rregullt aerobic. Pacientët hypertensive Ushqim gjithashtu duhet të lihet në dorë të fatit. Numri i mishit në dietë duhet të reduktohet, dhe numri i frutave dhe perimeve - në rritje në kundërshtim. Ajo duhet gjithashtu të marrin produktet e qumështit, përmbajtje mundësisht të ulët yndyrë. Trajtim të drogës e hipertensionit përfshin administrimin e barnave, varësisht nga faza e sëmundjes, sëmundje të tjera dhe moshës. Ato mund të ndahen në disa grupe: -Së pari i të gjithë të emëruar nga thiazides ose derivatet e tyre (indapamidi, chlorthalidone, metolazon).

Ata janë brenda, dhe efekti i veprimit të tyre ndodh brenda pak orësh pas gëlltitje. -Chasto Përdoret si angiotensin-konvertimin enzimë - frenuesit. Këto janë substanca kimike natyrale dhe sintetike. Në kontrast me diuretics ato mund të përdoren në dështimin e veshkave dhe diabeti. Ata gjithashtu shkaktojnë më pak efekte anësore. blockers - të bllokuar shkarkimin e epinephrine, norepinephrine. Aftësia për të ulur presionin për shkak të vasospasm e arteriolat (alfa 1) ose një rënie në prodhim kardiak (beta1). -Sympatolityky - Pengojnë impulset nervore transmetohen në sistemin nervor qendror.

Dilates enët e gjakut, presionin e ulët të gjakut, të reduktojë normën e zemrës. Por me shumë efekte klinike dhe anësore. -Preparaty Mbajë kalium dhe kalcium kundërshtarët. Ata janë përdorur në varësi të fazën dhe llojin e hipertensionit. Efekti më i mirë është një terapi të drogës, por në raste të vështira dhe në fazat e mëvonshme të terapeutëve të sëmundjeve të duhet të marr terapi komplekse të disa barnave të plotësojnë njëri-tjetrin. Për të shpejt të sjellë poshtë presionin skyrocketed të përdorur metodat e mëposhtme: - të marrë zgjidhje nifedipinë - FARMADIPINE (05/03 bie nën gjuhë); papaverine tabletë -pryymit (papazol); PRIX pulsin normal dhe presionit të lartë - tabletë kaptropala; -Për Impuls të lartë dhe presion të lartë - tabletë metoprolol.

Megjithatë, zgjidhja më e mirë në presion të lartë do të shpejtë emergjencave mjekësore. Hipotension , ndryshe hipertension është një proces reverse - reduktimin e presionit. Shpesh kjo mund të sinjalizojë tendosje nervor, kequshqyerja, lodhje ekstreme ose të jetë rezultat i një sëmundje. Gjithashtu hipotension mund të jetë i trashëguar. Për të parandaluar hipotension e kërkuar, përsëri, jetese të shëndetshme, mungesa e stresit, emocioneve pozitive dhe të kontrollit të tensionit të gjakut. Trajtim të drogës administrohet zakonisht në stimulimin qendrore drogë sistemit nervor.

Recommended kohë pritja - mëngjes, mesditë. Këto barna përfshijnë xhensen siberian, xhensen, magnolia kineze hardhi. Në pasdite, të marrë qetësuesve duhet kontrast me
asoby - motherwort, sanëz. Nëse hipotension treguar gjithashtu fizioterapie - hidroterapi dhe masazh. Ofrimi efekt të mirë dhe sauna. Pra, kemi biseduar në lidhje me atë që është hipertension dhe hipotension, trajtim modern mjekësor drogës e hipertensionit, hipotension, droga e përdorur për këtë listuara. Mos harroni se trajtimi i çdo mjeku sëmundjes duhet të bëjë. Ju do të ketë vështirësi veten dhe për të sjellë poshtë ose të rritur presionin, por për shkak të mungesës së njohurive të nevojshme ju mund të shkaktojë dëme të pariparueshme për trupin tuaj.

Brandy,