Hipertensionit - trajtim kombëtar presion të lartë të gjakut


Hipertension (presion të lartë të gjakut) eshte semundja tepër zakonshme e sistemit kardiovaskular e trupit njerëzor. Karakterizohet nga presion të vazhdueshëm të lartë të gjakut. Hipertensioni zhvillon në ngushtimin e arterieve dhe / ose degët - arteriolat, duke rezultuar në trashje e muret e tyre. Për të kapërcyer këto hapësira të ngushta e fluksit të gjakut, të muskujve të zemrës është forcuar, më shumë gjak hyn në shtratin e enëve të gjakut. Kështu, ka një rritje e tensionit të gjakut (BP), dhe si rezultat, zhvillimin hipertensionit. Në vendin tonë, rreth 40% e të rriturve kanë një ose një tjetër shkallën e sëmundjes.

Megjithatë, disa prej tyre në dijeni të pranisë së sëmundjes. Prandaj, të marrë masa për të trajtuar hipertensionit, vetëm 22% e pacientëve meshkuj dhe 46% të femrave. Përveç të monitoruar siç duhet presionin e tyre edhe më pak njerëz. Prandaj, është e rëndësishme për të mësuar për të dalluar simptomat vetëdijshëm për mënyrat terapive. Kjo është ajo që ne do të flasim me ju sot në artikullin "hipertensionit - trajtim kombëtar tensioni i lartë i gjakut". Cilat janë simptomat dhe kurs të sëmundjes? Sëmundja shpesh fillon në njerëz më të rinj se 30 dhe më të vjetër se 60 vjet. Në mënyrë tipike, tensioni i gjakut fillon të rritet në njerëz mbi 40 vjeç.


Zhvillimi më herët i presionit të lartë të gjakut zakonisht tregon prania e sëmundjes, ajo ka shkaktuar. Një presion më të forta të lartë fillon të ndihet mbi moshën 60, dhe zakonisht është e lidhur me atherosclerosis të aortës. Zakonisht sëmundja është kronike, periudha e përkeqësimit apo përmirësim në gjendjen e përgjithshme. Ajo mund të përparojnë ngadalë apo shpejt. Me zhvillimin e ngadaltë të sëmundjes zakonisht zgjat 3 faza: Në fazën e I hipertensionit (i butë) është një rritje e lehtë e tensionit të gjakut. Ajo është e vendosur zakonisht brenda 160-105 mm. Hg. c. Ndërsa pushimi presion shpejt kthehet në normale, por në mënyrë të pashmangshme kthehet.

Në fazën II hipertension (mesatarja) rritjen e presionit është 180-114 mm Hg. c. Kjo është shpesh një dhimbje koke, ndjeu dhimbje të zemrës. Është kjo fazë karakterizohet me kriza të hipertensionit. Në fazën e III hipertension (i rëndë) i qëndrueshëm presioni i lartë i gjakut është 200-129 mm Hg. c. Në këtë fazë progresion i arteriosklerozës karakterizuar nga anije të mëdha, ndikon në zemër, tru, fundus okulare, veshkave. Uljen e presionit të gjakut pa marrë drogë në këtë fazë nuk është vërejtur. Hipertensioni, si sëmundje të tjera kronike nuk mund të shërohet plotësisht. Por ajo është mjaft e mundur për të kontrolluar, duke shmangur komplikime.

Ju mund të çojë një jetë normale, duke ruajtur performancën për vitet që vijnë. Me terapi të duhur, monitorimin e presion, ju mund të arrijë faljen qëndrueshme, dhe në këtë mënyrë të vazhdojnë të jetojnë një jetë të plotë. Ulja e presionit ndihmon të shpëtoj e peshë të tepërt duke reduktuar konsumin e yndyrave dhe karbohidratet. Ju duhet gjithashtu të zvogëlojë përdorimin e kripës. Si të aplikoni trajtimin kombëtar për hipertension? Trajtimi për presionin e lartë të gjakut me anë të drogës përdorim të cilëve duhet të rekomandojë një mjek. Përveç këtyre shpenzimeve, presionin e ulët të gjakut në mënyrë efektive të promovuar mjetet juridike efektive popullore dhe metodat: * Mix së bashku 1 tbsp.

l. Herbs Leonurus, rrënjë sanëz copëtuar, bar lule të thata, horsetail. Të gjitha përzierje mirë. Pour 1 tbsp. l. herbs 1 tbsp. ujë, të mbuluar, të përfundojë të vluar, të lënë për gjysmë ore. Merrni një gjysmë gotë birrë me një rritje të tensionit të gjakut, veçanërisht gjatë stresit, mbingarkesë psiko-emocionale. * Lidhu bashku 1 tbsp. l. barishte yarrow, herbs, lule të thata. Shtoni 2 lugë. l. lule murriz, barishte shiritat e bardhë. Tërësisht përzierje të gjithë. Pastaj derdh 1 tbsp. l. përzierje 1 tbsp. ujë të vluar, të mbuluar, të lënë në 01:00. Merrni tensionin e lartë, e cila u shfaq në sfondin e arteriosklerozës. * Për trajtimin e hipertensionit, mjekësi tradicionale rekomandon përdorimin e lëng të freskët e panxharit të kuq.

Lëng duhet të pini 0,5 cent. tri herë në ditë. Sidomos përzierje e mirë 1 tbsp. Lëng me 1 tbsp. lëng limoni, duke shtuar 2 tbsp. mjaltë të lëngshme. Ky mjet ul presionin mirë. Ajo duhet të pini 1/4 c. dy herë në ditë, pas orë pas një vakt. * Per trajtimin e hipertensionit ka kohë përdorur Kastrati.
Mix 1 tbsp. Manaferrat pjekur me 1 tbsp. sheqer, fshij plotësisht deri sa të qetë. Hani 1 tbsp. l. mjekësi shijshme pas ngrënies, tri herë në ditë. Nuk është një mjet i shkëlqyer i hudhër. Muzik karafil hudhër të freskët për shtetin e slurry. Llokoçis 1 h. L. peshë 1 h. l. ujë të zier. Le të qëndrojë për 2-3 orë.

Pastaj të vënë përzierje në marlechku, shtrydh lëng. Holluar 20 pika. lëng në gjysmën e një gotë qumësht të freskët. Pini një gjysmë gotë pas ngrënies. * Për të shpejt presionin e ulët të gjakut Thith një leckë të pastër 6% molle uthull, atë të bashkëngjitni gishtin për 10-15 minuta. Me normalizimin e presionit, procedura duhet të ndërpritet menjëherë. Duke përdorur mjetet juridike popullore trajtimin e hipertensionit mos harroni dietë, lënë zakone të këqija, të angazhuar ushtrim të realizueshëm. Mos harroni për të monitoruar gjendjen e tyre çdo ditë. Cheers! Svetlana,