Krizë hypertensive ndihma e parë


Zhvillimi i krizës hypertensive zakonisht papritur dhe të shpejtë. Kjo është vetëm ajo që njerëzit të ndjehen mirë, dhe menjëherë ai ndjehet tmerrësisht keq. Për fat të keq, se gjendja e këtij pacientit mashtruese shpesh shkakton përkeqësimin e hipertensionit, sepse pacienti ndalesa duke marrë drogë ai të destinuara për të normalizuar presionin dhe për të përmirësuar ton enëve të gjakut ose të ndryshojë ajo rekomandohet jetese. Për fat të keq, ashpërsia fillestare e krizës hypertensive bie për të afërmit e pacientit me hipertension ose hipertension, kështu që ata duhet të dinë rregullat e ndihmës së parë në këtë rast.

Pra, në shenjë e parë e krizës urgjentisht të thërrasë ndihmë emergjente. Telefononi mjeku juaj nuk është e mjaftueshme, sepse ajo mund të ketë nevojë urgjente shtrimin në spital ose edhe reanimim "të shpejtë". Kur ju telefononi ju lutem dispeçer kryesor diagnoza do të drejtpërdrejtë me ju për një të pajisur posaçërisht makinë "ambulancë". Para ardhjes së mjekëve personi i sëmurë është i vendosur në një firmë, shtrat të rehatshëm në një pozicion gjysmë-ulur (pillows nën kurrizin tuaj). Kjo është e nevojshme për të shmangur sulmet e ortapnoe - asfiksi. Leg dhe i sëmurë këmbë të përfundojë me një jastëk të ngrohjes në një batanije elektrike. Ju mund të bëni një dush të nxehtë këmbë apo vënë mustardë në sipërfaqen e përparme të këmbës.


Ky pacient ka nevojë për ajër të pastër, të hapur dritaren, të hapur derën, të përzënë nga dhomë të afërmve shtesë bujë. Menjëherë t'i japë personit një dozë të jashtëzakonshëm të ilaçeve e tij të zakonshme për tensionin e lartë, edhe në qoftë se ai e ka marrë atë në një pritje të caktuar orar.
Presion Masa. Nëse është kështu ngjarjet për presion orë bie në 30 mm Hg nga origjinali. Nëse pacienti zakonisht merr diuretics - mund të pini një tabletë për lehtësimin e dhimbje koke të padurueshme. Kur dhimbje në kafaz i kraharorit duhet të vënë nën pllakat nitroglycerin gjuhë. Ju mund të vënë mustardë suva mbi kokën e tij apo fshij rajon zverku, qafë dhe shpinë e sipërme e fëmijëve terpentinë krem ​​ose balsam "Golden Star".

Asnjë droga të reja pacienti nuk jepet! Prisni mjek "të shpejtë", e cila është shumë gjasa për të futur një mjet antihipertinzivnoe fuqishëm vena. Tregoni mjekut tuaj për të gjitha aktivitetet tuaja duke përdorur ndihmën e mëparshme e parë, sigurohuni që çdo gjë është bërë në mënyrë korrekte dhe të dobishme. Në krizë hypertensive njeri i vuajtur nga frika e vdekjes, rritjen e ankthi, nervozizëm, rritje të nivelit të hormoneve të stresit, është kërcënuese për jetën. Është e rëndësishme për të mbështetur një të dashur që bisedë të qetë,, lëvizjet qarta nemetushlyvym do të ndihmojë të zbutur dhe vuajtje. Të bindur se ndodh asgjë e tmerrshme tani vijnë mjek dhe shëndetësor të përmirësuar.

Pasi mjekët "të shpejtë" të qethur shkurt krizë hypertensive, ata do të vendosin nëse një person të qëndrojë në shtëpi. Në spital dërguar pacientët të cilët kishin një krizë të parë apo raste të vështira. Nëse pacienti merr më mirë, të lënë atë në shtëpi nën mbikëqyrjen e të afërmve dhe të nesërmen do të dërgojë në GP e tij në shtëpi apo kardiolog nga klinika në komunitet. Nëse qyteti juaj nuk është bërë për politikën mjekësor, ju doni të telefononi paguajnë mjekun në shtëpi. Që hipertension nuk është shaka. Njeriu pësoi një krizë hypertensive duhet të kuptojnë se vuajtja e tij fizike dhe ankthi moral familja e tij shumë më të vështirë se dieting, terapi stërvitje dhe ndërprerjen e duhanit dhe alkoolit.

OlgaW,