Krizë hypertensive emergjente


Në krizë hypertensive papritmas u rrit presionin e gjakut në një nivel kritik. Kjo gjendje kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor. Krizat zakonisht ndodh tek njerëzit që vuajnë nga hipertensioni, karakterizuar nga dhimbje koke, marramendje. Shoqëruar shpesh me nauze, të vjella, vello para syve, ndezje mizat. Ju mund të vuajnë për shkak të stresit, abuzimit të alkoolit, kundër ndryshimeve të presionit atmosferik, moshës lidhur me ndryshimet dhe faktorë të tjerë. Si një gjendje të rrezikshme për shëndetin dhe jetën, le të flasim më shumë për këtë. Tema e sotme tonë: Kriza hypertensive - kujdes urgjent.

Algoritmi emergjente e krizës hypertensive 1. Detyra e parë për lirimin e pacientit është rënia e shpejtë e tensionit të gjakut, përafërsisht 25% e disponueshme gjatë krizës. Një rënie e shpejtë e rrezikshme sepse mund të përkeqësojë rrjedhën e gjakut në organet vitale. 2. Për të shmangur komplikime të rënda, të rrezikshme për jetën pacient duhet të thërrasë një ambulancë. Nëse kriza ka ndodhur herën e parë, mund të kenë nevojë të shtrohet në spital. 3. Në pritje të mjekut, e vënë pacientin në krevat, ju marrin fjalën pozicionin ulur, Vendoseni përsëri nën jastëk. Kjo duhet të bëhet për të parandaluar mbytje, që nga kriza e frymëmarrjes mund të jetë e vështirë. 4.


Hap një dritare ose dritare për të hyrë në ajrin e pacientit të freskët dhe fshijnë ajo tërheq veshje, të mbuluar me një batanije. 5. Bashkangjit viçat, warmers këmbët me ujë të nxehtë, ose të vënë në mustardë havjar. 6. Nëse një person vuan nga hipertensioni, jepi të drogës zakonshme të presionit që duhet. Tabletë më i mirë nuk gëlltitje, dhe rozsmoktaty nën gjuhën tënde. E pra në këtë rast ndihmon nifedipinë pilulash ose enalapril në një dozë të 0,01 g Nëse gjendja e pacientit rëndohet dhimbje koke të rëndë për shkak të rritjes së presionit intracranial, jepi të pijë një diuretik furosemide - një pilulë ose laziksa.

Nëse ju keni dhimbje të zemrës, ju duhet të marrë nitroglycerin (nën gjuhë) 1 - 2 tableta. Shumë shpesh krizë hypertensive pacienti ndjen frikë, ankth, është i ngazëllyer. Në kushte të tilla duhet t'i japë atij një qetësues i tillë Corvalol. Mos pranoni asnjë, medikamente të reja të panjohura pacientit. Ju dakord masa për të lehtësuar gjendjen e saj, zakonisht sjellin rezultate të mira. 7. Pas mbërritjes së ambulancës, tregoni mjekut në lidhje me veprimet e ndërmarra. Mjeku juaj injektuar drogën e kërkuar, do të vendosë për shtrimin në spital. Hospitalizimi është zakonisht e nevojshme në krizë të komplikuar, në qoftë se nuk ju ndihmojë të iniciojë kujdesit emergjent, ose personi u bë i sëmurë në rrugë, vend publik.

Këshillë Pas krizë hypertensive është ndalur, ju duhet të plotësisht, rreth 4-7 ditëve të përjashtuar nga dietë të pacientit dhe kripë. Ju duhet gjithashtu të reduktojë gradualisht futje fluide në 1,5-2 litra. në ditë. Në këtë numër përfshihen të gjitha pijet, si dhe supave, salcat, perime lëng, fruta. Nëse pas sulmit të parë, krizat ndodhë më shpesh, bëhen të zgjatura, i vështirë qethur shkurt, jo me vlerë të rrezikut duhet të bëhet trajtim si pacient. Shpesh pacientët sa kohë që zvarrit ky vënë off trajtim sesa të krijuar parakushtet për shfaqjen e pasoja të pariparueshme: shfaqjen e papritur dështimit, të rënda të zemrës, dhe si rezultat - goditje.

Pra trajtuar shëndetin tuaj, shëndetin e të dashurve të tyre të ngushta, në praninë e hipertensionit duhet të sigurojë trajtim nën mbikëqyrje mjekësore. Së bashku ju paralajmërojnë krizë hypertensive! Cheers! Svetlana,