Hyperthyroidism tiroide Simptomat Trajtimi mjetet juridike popullore


Në hyperthyroidism rritur në mënyrë të konsiderueshme funksion tiroide, rrit nivelin e hormoneve në gjak (hyperthyroidism). Hyperthyroidism ndodh kur sëmundjet e gjëndrës tiroide të tilla si goiter difuze toksike, adenomës, sëmundje Graves dhe hyperthyroidism etj Më shpesh ndikon gratë mosha e re dhe e mesme 20-50 vjet. Çfarë e shkakton këtë? Për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje, ne duhet të flasim më shumë rreth simptomave hyperthyroidism tiroide, trajtimin e kësaj sëmundjeje mjeteve juridike popullore. Pse është atje hyperthyroidism? Më shpesh, në 80% të rasteve, paraqitja e sëmundjes provokon shkakton strumë toksike (sëmundjes Graves).

Kjo sëmundje përket një grup autoimune (hepatitit autoimmune, glomerulonefriti autoimmune, gastrit, etj). Hyperthyroidism mund të zhvillohet në sfondin e thyroiditis në të cilat gjëndër tiroide bëhet i përflakur. Arsyeja mund të jetë goiter me gunga ose adenoma tiroide. Në sfond i tyre rrit aktivitetin e seksione të caktuara të indeve tiroide, shfaqet si nyje në arsim. Simptomet kryesore të hyperthyroidism Shenjë e parë është humbje peshe e paarsyeshme, që prej hormoneve tiroide, të kontribuojnë në procesin e metabolizmit në trup. Trupi është "veshin", duke shpenzuar sasi të mëdha të energjisë.


E gjithë kjo është e shoqëruar nga një ndjenjë e vazhdueshme e urisë, por sasia e ushqimit të konsumuar nuk e mbush energjinë e shpenzuar nga trupi. Një person i sëmurë gjithashtu përjeton ndërprerje periodike të muskulit të zemrës (aritmi, pulsin e shpejtë, dhimbje dhimbje të zemrës). Në këtë sëmundje pacienti është duke përjetuar excitability tepruar nervor, nervozizëm. Ndryshon me shpejtësi Gjendja e fun për të tearfulness. Shpesh pagjumësi, çrregullime vëmendje, kujtesë. Shkelur funksion riprodhues të njeriut, gratë shpesh ankohen për amenorrhea (mungesa e menstruacioneve vazhduar). Meshkujt vuajnë shkeljen e potencë. Shpesh shkaku i hyperthyroidism është goiter perhapur apo me gunga.

Ajo zakonisht shfaqet gjatë ekzaminimit mjekësor. Nëse shkaku i sëmundjes është sëmundje Graves, e karakterizuar nga sytë e fryrë, ënjtje të fytyrës, mosha, pamjen e çanta nën sytë. Ajo është gjithashtu e mundur ethe të shpeshta, e thatë, lëkurë të nxehtë, finely dridhur gishtat. b Trajtimi i hyperthyroidism mjeteve juridike popullore në konsultim me mjekun tuaj ndoshta trajtimin në shtëpi e sëmundjes duke përdorur mjetet juridike popullore. Njerëzit me këtë diagnozë si hyperthyroidism, të dobishme përdorimin afatgjatë të infusions, tinctures e bimëve që parandalojnë zhvillimin e sëmundjes: * Mix së bashku 4 tbsp. l.

copëtuar rrënjët Potentilla, 3 tbsp. l. Nepeta thatë bari, 2 tbsp. l. karamele mente barishte, balsam limon, 1 tbsp. l. Leonurus. Pastaj derdh 2 tbsp. l. bar në një termos, derdh 1/3 l. ujë të vluar, të lënë gjatë natës. Në mëngjes, tendosje infuzion, pi një gjysmë gotë tri herë në ditë, para se të ulen. Kursi i trajtimit 2 muaj. pastaj marrë një pushim 2 muaj. dhe të përsëritur kursin. * Ju lutemi provoni tarifë drogës: Mix së bashku 3 shekuj. l. grimcuar rrënjët bedstraw, Arnica thata, Bloodroot barishte. Shtoni 2 lugë. l. Nepeta bari i thatë, kafshët, lë vorobeynik. Vendos përzierje 1 tbsp.

l. bar knotweed, balsam limon, motherwort. Përgatitja dhe pini infuzion, siç përshkruhet në recetë e parë. * Blej një farmaci barin e thatë zyuznyka Evropë. Pastaj 20 g barishte derdh 80 ml të alkoolit ose vodka të mirë. Mbyllni kapakun, hiqni një vend të errët për 10 ditë, çdo ditë infuzion tronditur. Pastaj tendosje dhe pini 40 pika tretësirë ​​dy herë në ditë. Kursi i trajtimit - 2 muaj. * Provoni një trajtim ilaç popullore: Mix së bashku 100 g farmaci thatë alga deti, hondrusa kaçurrel, i flluskë Fucus. Shtoni 50 g dyqanxhiu bar i thatë, Rutka, horsetail. Vendos një tjetër 25 g barishte gjethe delli, membranat me arre skorlupok, hala pishe.

Të gjitha përzierje mirë, pour 1 tbsp. l. përzierje një gjysmë litër ujë të vluar, kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 15 minuta. Cool, tendosje, pini një gotë së tretë tri herë në ditë. Kursi i trajtimit - 1 muaj. * Mblidhni 2 tbsp. dukën majat e sprigs rinj pishe, i copëtuar, të përziera me 100 g. membranat arre. Hidh përzierje 1, 5 litra. ujë, Tomita vluar rreth ngrohjes ulët 20 minuta. Le të ftohtë pak, shtoni copëtuar të freskëta 10
limon lë, 1 kg. mjaltë natyral, gatuaj një tjetër 10 minuta cool, tendosje, pini 1 tbsp. l. tri herë në ditë. Kursi i trajtimit - 2 muaj. Mbani në mend se ndarjen e recetave të infusions dhe tinctures e ilaçeve kontribuon për më shumë trajtim efektiv i hyperthyroidism, rritjen e efektit të secilit prej drogës në tiroide.

Kjo përshpejton procesin e shërimit. Cheers! Svetlana,