Hyperthyroidism tiroide metodat e trajtimit sëmundje për të fituar


Në vitet e fundit në mënyrë të konsiderueshme është rritur numri i njerëzve me çrregullime të ndryshme në gjëndrën tiroide. Përkeqësimit të kushteve mjedisore në përgjithësi, duke çuar në një rënie në mbrojtje imunitar të trupit, nuk ka asnjë profilaksi planifikuar jod në disa zona rritur radioaktivitet - e gjithë kjo nuk është një ndikim të mirë mbi gjendjen e "tiroide". Pra, marrë parasysh është sëmundje e zakonshme metodat e trajtimit hyperthyroidism tiroide të bëjë të mundur për të mposhtur këtë sëmundje. Sëmundje tiroide Hyperthyroidism - (hyperthyroidism) - është ngritur funksionimin e trupit. Përkthyer fjalë për fjalë - helmimit hormoneve tiroide.

Ajo me saktësi tregon natyrën e sëmundjes, sepse sëmundja është gjetur në kushte normale, të tilla si gjatë shtatzënisë. Metabolizmi në hyperthyroidism ndodh shumë aktive. Prandaj, pacientët shpesh humbasin peshë, ankohen etja konstante, ato shqetësuar aktivitetin kardiak (99% e rasteve), gulçim.
Tireotoksicheskiy dridhje - një dridhje gjobë prej gishtave - është vërejtur në pothuajse të gjithë pacientët, nganjëherë shumë i fortë. Me gjendjen e mendjes - personi bëhet i ndezur, i ngacmuar, e frikësuar, shpesh - agresive. Ato karakterizohen nga swings humor papritur - nga depresioni deri në eufori, humbja e aftësisë për të përqendruar, pagjumësi përvuajtur, lodhje, ndonjëherë duke qarë.


Ekziston rreziku i osteoporozës dhe frakturave, si edhe nëpër nivelet në rritje të hormoneve në kalcium kockave zvogëlon aksioneve. Shumica e pacientëve me hyperthyroidism duket shkakton strumë. Shenjat e sëmundjes Simptomat më të mundshme të rritjes së funksionit të tiroides janë: mur-sy, vizion të dyfishtë, ënjtje dhe çanta rreth syve, pacienti nuk mund të përqëndrohen në një vështrim të subjektit. Më pak me gjendjen e sistemit të tretjes, funksionin trazuar e gjëndra veshkave, vezoreve, thonjtë shtresuar dhe të thyera, rënia e flokëve dhe të thyer. Sepse shenjat e sëmundjes ende mjaft shumë, njeriu, në dijeni të sëmundjes, i referohet një okulist, psikiatër, kardiolog me simptoma të vetme.

Dhe ata nuk janë në gjendje të krahasojnë mund të shkaktojë një diagnozë të gabuar. Por vetëm duke krahasuar të gjitha simptomat, mund të konkludojmë se pacienti ka nevojë për një specialist krejtësisht të ndryshme - endokrinolog. Pra, për hyperthyroidism përfshijnë sëmundjet e mëposhtme: përhapur goiter toksik, shkakton strumë multinodular toksike. Nëse dyshoni se një ndryshim në analizat e gjakut funksion tiroide administruara për të përcaktuar nivelin e TSH (hormonit tiroid stimulues), tiroide hormonet T3 dhe T4. Në hyperthyroidism TSH rënë, dhe T3, T4 - të dy ose njëri prej tyre ngritur. Për më tepër mjek për teste shtesë mund të ultrazërit, stsintiohrafiyu (scan duke përdorur jod radioaktiv), thermography, biopsia e gjëndrës tiroide.

Trajtimit Kur hipertireoznyh sëmundjeve, janë tri metodat e trajtimit: ilaçe, kirurgji dhe terapi radioaktive jod. Trajtimi mjekësor i hyperthyroidism Emërimi i barnave që pengojnë aktivitetin e gjëndrës tiroide - metoda konvencionale në trajtimin e hyperthyroidism në Rusi dhe shumë vende evropiane. Pjesa më e madhe e procesit të trajtimit është doza e saktë, pritja dhe provim në kohë. Shpesh në vendin tonë si mjekim thyreostatic përshkruar pilula merkazolila (homologët e huaj - tiamazol, tyrozol). Këto droga të shtypur sintezën thyroxine tiroide.

Emërua fillimisht dozë mjaft të madhe të tabletave - 30-40 mg në ditë. Kur nivelet hormoneve ulur, atëherë dozimit Merkazolyla reduktohet në 10 mg në ditë. Me normalizimin e mjekëve hormoneve shtuar L-thyroxine në doza të vogla. Kjo është një skemë e zakonshme "bllok - zëvendëson". Terapia e barnave zakonisht zgjat më pak se një e gjysmë deri në dy vjet. Megjithatë, kjo skemë nuk është shtatzënë emëruar. Gjatë rrugës për të ngadalësuar shkalla e zemrës në pacientët me hyperthyroidism kardiak drogës: Atenolol, bisoprolol, propranololi dhe të tjerët. Në trajtimin e drogës është një pengesë: shkalla e lartë përsëritje pas marrjes tyreostatykov.

Mesatarisht, 50% e pacientëve pas një viti e gjysmë e trajtimit gjatë vitit të ardhshëm përsëri manifestuar simptome. Kirurgji Trajtimi kirurgjik është bërë obligim për sëmundje të përsëritura, pas kursit mjekësore dhe shfaqjen e efekteve anësore të rënda në të lartë vëllim tiroide zmadhime, kur sëmundje e kombinuar me tumore në gjëndrën tiroide. Operacioni është kryer nën anestezi të përgjithshme. Më të gjëndër tiroide nuk është hequr plotësisht, një pjesë e vogël e saj mbeten. Pas operacionit, mbikëqyrje endocrinologist e nevojshme për të parandaluar zhvillimin e hypothyroidism - uljen e funksionit të tiroides.

Mjekimi me jod radioaktiv Metodë shumë efektive dhe e sigurt e trajtimit është jod radioaktiv. Ajo është bërë obligim për rikthim pas operacionit (nganjëherë të drogës) trajtimin, paaftësia e transaksionit për ndonjë arsye, pacienti të moshuar. Pacienti merr lëngshme ose kapsulë që përmban jod radioaktiv që hyn trupi akumulon në qelizat e gjëndrës tiroide dhe "vrasin" ato. Simptomat më të zakonshme të hyperthyroidism zhduken brenda disa javësh. Ndonjëherë të përsëritur trajtim
. Kjo metodë është aplikuar në spitale për mbi 40 vjet dhe konsiderohet i sigurt në lidhje me zhvillimin e kancerit.

Megjithatë, nëse tronditur tiroide, hyperthyroidism u ngrit gjatë shtatzënisë apo të ushqyerit me gji, jod radioaktiv nuk është përdorur. Svetlana44,