Higjiena Sport ato dhe Personal Care Atlet


Për shëndetin dhe Wellness duhet të respektojë higjienë të mirë personale. Është e rëndësishme të mbani mend se infeksioni mund të hyjë në trup në mënyra të ndryshme, duke përfshirë treadmills në palestër, dush seksit. Si për të shmangur këtë? Ky artikull "sport Higjena. A ata dhe Personal Care atlet. " Bazat higjienike e Kulturës Fizike dhe Sportit Pereodevayas në një vend publik, përdorni pantofla. Mos harroni se higjiena personale në sport është e rëndësishme. Kërpudhat ka qenë i përhapur në dush, kështu që është më mirë për të blerë sapun antibacterial dhe e përdorin atë pas duke shkuar në pishinë apo palestër.

Për të reduktuar rrezikun e infektimit nga sëmundjet fungale mbaj fshin antibacterial, sepse infeksioni është në predha e palestër. Ushtrimi detyruar të punojnë dhjamor dhe djerse gjëndra veçanërisht aktive. Kjo në sport mund të çojë në shfaqjen e maja të lëkurës. Dhe më të prirur sqetull tillë rrezikut, nën zonën e gjoksit dhe ijë. Sportive Higjiena do të jetë më i lartë, në qoftë se ju të mbrojtur veten nga infeksioni dhe dukuri të blerë të brendshme të veçantë dhe sportive. Është më mirë që ajo është bërë nga pëlhura natyrore dhe trupin shumë zdavlyuvala sepse lëkura duhet të marr frymë.


Nëse trupi juaj ka scratches ose shkurtime, ju vënë veten në rrezik në rritje e sëmundjet infektive. Kështu që trajtojnë dhe dezinfektoj plagën, të mbuluar suva tyre. Një sëmundje shumë e zakonshme me të cilat përballen atletëve është folliculitis. Në kofshë, kryesisht mënjanë, nuk janë të gungave të shumë të vogla të kuqe. Pamja e tyre është e lidhur me inflamacion fshikëz (follicles flokët), në të cilat bakteret. Për fat të keq, edhe njerëzit të cilët vëzhgojnë e higjienës personale, nuk janë të imunizuar nga folliculitis. Nëse, megjithatë, ju jeni ballafaquar me të, përdorin krem ​​antibacterial dhe ndoshta antibiotikët.

Nëse njerëzit të jetojnë virus ekzemë pas sëmundjes stërvitje mund të fillojnë të përparojë. Nëse kjo ndodh, të lënë mënjanë disa kohë për studimet e tyre dhe të konsultoheni me një mjek. Shpesh njerëzit që luajnë sportive, ka thatësi. Kjo është për shkak të faktit se pas trajnimit, shumë menjëherë të marrë një dush të nxehtë apo dush. Në mënyrë të qartë, dush e nevojshme për të hequr acid laktik nga muskujt, dhe ata nuk do të dëmtojë të nesërmen.
Pra, është e pamundur për të shmangur ... Cila është zgjidhja? Zgjidhni mjetet me efekt hidratues, por në të njëjtën kohë për llojin e lëkurës tuaj.

Mundohuni të bëni ujit në dush moderuar të ngrohtë. Ujit në pishinë nxehtë dhe prandaj një burim i infeksionit dhe kërpudhat. Bakteret shumohen shpejt në kushte të tilla. Prandaj, përdorni sapun antibacterial, të jetë i sigurt për të kryer një pantofla gome. Donkey not ndërtesë pishinë trajtojnë këmbë drogë antifungal.

Në palestër trajnerë të përfshirë shumë njerëz. Nëse ju gjeni pas trajnimit në inflamacion të trupit të tij, kruajtje, skuqje ose reaksione alergjike, të konsultoheni me një zyrë mjekësore, mjek vendosur një diagnozë dhe, nëse është e nevojshme, menjëherë urdhëroi trajtimin e duhur. Sigurisht, dezinfektimi dhe pastrimi duhet të bëhet rregullisht në klubet sportive.

Një herë në javë trajnerët duhet të fshij zgjidhje speciale, dhe procesin kati përdorur disinfectants. Por ju duhet të mbani mend se edhe këto masa nuk mund të eliminuar plotësisht të gjitha bakteret. Prandaj, për të mbrojtur kundër baktereve dhe bacilet mund vetëm atletët Personal Care saktësi të arsyeshme dhe kujdes! Elvira,