Higjena e gjymtimit gjenital femëror


Vëzhgoni rregullat e kujdesit për organet seksuale është e domosdoshme për shëndetin e grave. Injorimi parimet themelore të higjienës shkakton shumë probleme dhe sëmundje të tilla si inflamacion i tubave fallopiane dhe vezore, dhe salpingoophoritis, erozioni dhe madje edhe kancerin e qafës së mitrës. Filloni me këto sëmundje hyjnë mikroorganizmave mitrës dhe viruseve të ndryshme. Si mund të parandaluar këto probleme? Farmacitë mund të shihni një gamë të gjerë të mjeteve juridike për organet seksuale femërore, por të zgjedhin e drejtë nuk është kaq e thjeshtë. Mundohuni të kuptoni këtë çështje.

Të gjitha gratë duke u përpjekur për të ndjekur paraqitjen e tij: kujdesin për lëkurën, flokët, blej kozmetike. Higjena e gjymtimit gjenital femëror gjithashtu ka rregulla. Kujdes higjienike e organeve gjenitale femërore * Dy herë në ditë, pas larë duart me ujë të ngrohtë pidmyvaytesya. Ky veprim nga pubis drejt anusit. Jet direkt e ujit nga para për të mbështetur. Kështu që ju mund të shmangur marrjen e infeksioneve të vaginës nga anusi. Sapun të zakonshëm mund të përdoret vetëm për lëkurën rreth vaginës. Në qoftë se ju përdorni atë për zonën intime, duke rrezikuar për të thyer ekuilibrin e saj acid-bazë.


Microflora normale e trupit është kryesisht i lactobacilli që prodhojnë acid laktik, dhe nëse mjedisi është alkaline, numri i tyre zvogëlohet, dhe hapësirë ​​bosh kolonizuar mikroorganizmave tjerë. Ata të cilët janë shkaku i mëllenjë (candidiasis ose), Gardnerella dhe vaginosis bakteriale. Pas procedurës podmyvaniya kohën e duhur, por në asnjë rast nuk e fshij, organet gjenitale peshqir të pastër të butë. Ndër të tjera, ajo duhet të jetë individual. * Veshin rroba të bëra nga pëlhura natyrore - në trupin tuaj ajo mund të marrë frymë dhe të mbetet microflora natyrore e vaginës. Ndalohet rreptësisht nën kujdesin e organeve gjenitale femërore: Rub sponges dhe washcloths tyre.

Kjo mund të çojë në të çara dhe gërvishtjet, sepse që lehtë mund të depërtojnë bakteret. * Përpara lumë e ujit direkt në vaginë - kështu që ju të larë larg vajra natyrore mbrojtëse dhe rrezikun e infeksionit ritëm. * Në ditët kritike not në pishinë, për të qenë seksualisht aktiv, të marrë një dush. Në këtë kohë organet e seksit mashkull janë veçanërisht të ndjeshëm, dhe mund të ndodhë inflamacion të mitrës dhe shtojca. Ka shumë mjete të specializuara që e bëjnë më të lehtë për t'u kujdesur për zonat intime. Gels, pelena, sapun special - pse preferojnë? Nga gels janë ekstrakte të veçanta bimore që ndihmojnë të mbajtur pastërti, pavarësisht ndjeshmërisë shtimi organeve gjenitale femërore.

Për qëllim këto fonde për higjienën e përditshme. Ata nuk shkaktojnë thatësi dhe iritim, kanë veti anti-inflamator dhe hypoallergenic, freskuese dhe për të eleminuar erë. Mungesa e alkali xhel të përjashtuar shkeljet ekuilibrin acid-bazë të vaginës. Do të thotë të shtrydh dorën e tij, butësisht të aplikojnë mucous dhe pastaj pije me ujë të ngrohtë. Gel heq inflamacion të organeve gjenitale dhe duke kufizuar përhapjen e baktereve. Një milje e veçantë për higjienën intime përmban ekstrakte të ndryshme bimore. Ajo gjithashtu parandalon inflamacion të mukozës dhe sëmundjeve infektive të organeve gjenitale. * Mundohuni të blerë produkte të tilla, të cilat të shtuar triclosan.

Ky komponent është kozmetike krejtësisht të sigurt antibacterial pa irriton lëkurën delikate dhe të mukozës dhe nuk shkakton zhvillimin e florës rezistente. Kur udhëtonte higjienës femërore gjenital gjithashtu duhet të mbështetet. Keep up zonë intime duke përdorur pelena për higjienën intime. Ata janë të mbushur me urrejtje kremra të veçanta që përmbajnë antiseptics, të mbajtur lëkurën tuaj të shëndetshëm. Napkins parandaluar erë dhe luftën shkëlqyer atë. Vetëm pas zbatimit të tyre duhet shpëlarje e lëkurës. Fshini organet gjenitale, duke lëvizur nga pubis në anus.

Sa për Rondelet përditshme në këtë mjekëve opinionet ndryshojnë. Disa prej tyre besojnë se mjete të tilla të dëmtojë shëndetin e grave, duke rritur rrezikun e mëllenjë. Megjithatë, shumica e mjekëve besoj se ndarësit e përditshme përdorim mund të, nëse ju ndryshoni ato më shpesh. Kur produktet zgjedhjen duhet të quhet