Herpesnaya dhimbje të fytit tek fëmijët - trajtimi është efektive


Më shumë të ngjarë të vuajnë nga fëmijët pectoris. Për sëmundje e hershme me fëmijën angina duhet të jetë vetëm në ajër të ftohtë në veshje të papërshtatshme, pi një pije të ftohtë. Gjithashtu, fëmija do të bien të sëmurë pas kontaktit me një bartës të infeksionit. herpesnaya pectoris është një varieteteve të jo shumë të zakonshme të anginë. Agjent shkaktar është e tillë një enterovirus i lënduar fyt grupe jehonë dhe Coxsackie. Shkaku i infeksionit të fëmijës herpes dhimbje të fytit mund të jetë një dështim i higjienës personal personit të sëmurë. Infeksioni me herpes dhimbje të fytit shpesh përjetuar nga njerëzit të cilët e kanë ulur imunitetin. Shpesh sëmundja mund të ndodhë kundër sfondit të infeksionit me grip apo adenovirus.

Simptomat e herpesit dhimbje të fytit janë të njëjta si në grykët normale. Shenjat e para të infeksionit janë fyt gërvisht, hundë i lëngshëm, ethe të lehtë. Ndryshe rrjedhën normale të pectoris, zhvillim angina herpes është shumë më shpejt, dhe të nesërmen fëmija mund të jetë vështirësi gëlltitjes për shkak të dhimbjeve, gjithashtu, nuk është një dobësi në të gjithë trupin, dhe temperatura mund të arrijë 39-40 gradë. Përveç më sipër, mund të jetë i pranishëm dhe simptoma të tilla si nyjet limfatike fryrë rënda të vendosura në qafë, nën llapë e veshit dhe nofullën gjatë çdo kontakt e cila shkakton dhimbje të forta.


Bajamet gjithashtu rritet në madhësi dhe të marrë ngjyrë të kuqe. Fëmijët nën 4 vjet dhimbje në fyt mund të shprehet jo shumë, por fëmija do të respektohet dhimbje bark, vjellje dhe mungesa e oreksit. Thuaj herpesnaya një formë e angina apo jo vetëm pas një studimi të veçantë. Këto metoda janë kryer rrallë, sepse ata nuk mund të japin rezultate të sakta, që nga pikturë "lyhet" të gjatë me herpes trajtim dhimbje të fytit apo reaksion alergjik ndaj ndonjë të barnave antivirale. herpesnaya dhimbje të fytit tek fëmijët - trajtimi është efektive Në kohën e diagnozës "herpesnaya anginë" trajtim të veçantë është e nevojshme.

Angina trajtohen kështu nga të njëjtat mjete si çdo formë tjetër të anginë. Pacienti u emërua antiseptik, antipiretik dhe analgjezik agjentët. Ajo mund të përmbajë drogës apo penicilinë Sumamed. Në çdo rast, skema e trajtimit të përcaktuar nga mjeku. Ai bën një korrigjim të caktuar kurs nëse është e nevojshme, dhe të zgjedhin një trajtim më efektiv të fyt i lënduar në fëmijët. Edhe procedurat e tilla si gargling dhe administrimin e barnave të dizajnuara për të rritur imunitetin e rekomanduar. Agjentët Antibacterial në këtë formë të angina janë të caktuar vetëm në rastet kur ka shenja të infeksionit bakterial.

Mjetet për gargarë me anginë Gargling - një nga kryesor dhe trajtimet e rekomanduara për herpes dhimbje fyti te fëmijët. Gargling duhet të kryhen shpesh, të paktën një herë në çdo orë. Për të kryer këtë procedurë duke përdorur herbs - Calendula, kamomil, i urtë, eukalipt. Efekti pozitiv i jep ujë pije me të ose të kripës apo permanganat kaliumi (Permanganat kalium) në përqëndrime të dobëta ose furatsillina ose peroksid hidrogjeni. Fëmijët të cilët nuk mund të kryejnë procedurën shpëlarje vetëm mund të ujitur zierje fyt e bimëve.

Për këtë qëllim duhet të thirrni lëngun në një shiringë të madhe nga e cila largpamësi për të hequr gjilpërën. Nëse kjo procedurë nuk është një fëmijë është transferuar, në këtë rast, përdorimi i tillë i projektuar posaçërisht për fëmijët sprays si heksoral, tantum verde. Dhe mbani mend, në çdo rast, në asnjë formë të angina, duke përfshirë me herpes nuk mund të përdorë fytin e ngrohjes fasha dhe mbytje. Kur ngrohjes për myndalynam të cilët janë të prekur nga infeksioni do të rrisë rrjedhjen e gjakut, duke shkaktuar përhapjen e infeksionit vijnë me shpejtësi në të gjithë trupin, e cila është e papranueshme. Pauline M.,Lini ju lutem komentet tuaja n% D
0? F! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!