Kujdes Geranium në shtëpi për bimët


Geranium - është një nga houseplants më të zakonshme. Popullariteti i tij ajo ka fituar përmes thjeshtësisë dhe pronat e shërimit. Materiale farmaceutike parë e kësaj bime mund të përdoret për trajtimin e çrregullimeve të sistemit nervor, sëmundjet e stomakut dhe zorrët, gurët në veshka. Sipas besimit popullor, barbarozë mbrojtur shtëpinë nga shpirtërat e këqij, kështu që në fillim të shekullit 19, kjo bimë është shpërndarë kryesisht në shtëpitë e zakonshëm. Në 1863 filloi përzgjedhjen e bimëve, duke rezultuar varieteteve janë edukuar dhe dhomë barbarozë mori shumë e përhapur. Pra, kemi filluar të flasim për geraniums tona, të kujdesit në shtëpi për centralin - pjesën e dytë.

Kujdesi për geraniums shtëpisë është shumë e thjeshtë, pasi ajo është bimë neprymhlyve. Ajo rritet shumë mirë në temperaturën normale të dhomës pothuajse të gjithë vitin. Kjo është vetëm gjatë dimrit është më mirë për të vënë në një vend të ftohtë, ku temperatura nuk kalon 15 ° C. Kjo do të lejojë që ajo të lehtë të lëvizë mungesën e diellit. Geranium e do rrezet e diellit, kështu që ju mund të vënë atë në dritare të ndezur dhe si rezultat gjethet e saj janë më të mëdha dhe i ngopur e gjelbër, dhe lule të ndritshme dhe nuk bien. Lotim geraniums, nuk e teproj të ujit, lagështia e lartë dhe spërkatje të dëmshme këtë fabrikë.


Ju vetëm duhet për të ruajtur tokën në tenxhere me lagështi dhe të sigurojë kullimit për transplantim. Lule më e mirë për të ushqyer dy herë në muaj, gjatë rritjes dhe lulëzimit, është e nevojshme për të përdorur plehrave konvencionale. Në asnjë rast nuk mund të përdorin plehra të freskëta organike, sepse ata vetëm të dëmtojë atë. Vetëm të mbjellë mjaft i thjeshtë për tokë. Geranium rritet edhe në tokë të zakonshëm kopsht, kështu që ju mund të përdorni terren universale - përzierje. Por në qoftë se ju doni të krijoni në shtëpi kushtet më të mira për bimët tuaj të preferuar, ju mund të përdorni këshilla nga D.

F. Yukhimchuk cili zhvilloi përbërjen e tokës për këtë fabrikë është: 8 copë e tokës pederast, 2 pjesë humus dhe 1 pjesë rërë. Ajo është në këtë barbarozë përzierje ndjehet më mirë. Riprodhimi prerje barbarozë janë shpenzuar më i mirë - është mënyra më e lehtë dhe më e suksesshme. Chenko prerë në fund të gushtit ose në fillim të shtator. Ai duhet të ketë 4-5 gjethe, ajo është e mirë për të shkurtuar me këshilla e fidaneve. Atëherë bosht mund të vënë një gotë me ujë, prisni për shfaqjen e rrënjëve të mbjella në tokë. Një tjetër metodë e riprodhimit: mund të presë deri privyanet trajtuar pak në errësirë, atëherë do ta fusë me stimulator rritjes rrënjë (të përshtatet dhe lëng aloe), pastaj vendin e saj në pluhur qymyr dhe goditje në tokë.

Por në qoftë se ju jeni një kopshtar me përvojë dhe duan të arrijnë nga lulet e mëdha barbarozë dhe lulëzim të bollshme, ju mund të përpiquni për të përhapur farën e vet. Kjo metodë është më i komplikuar dhe i mundimshëm, por rezultati do të bëjnë të lumtur. Shumë florists shpesh përballen me disa sfida në përkujdesjen për bimë. Shqetësimi më i madh për fillestar është zverdhur gjethet e saj. Shpesh, ata janë - kjo është thjesht rezultat i zhdukjes normale ose përshtatjes me kushtet e reja. Shqetësime serioze ju duhet të shkaktojë ndryshk fletë lezione. Nëse ju keni vënë re atë - është koha për alarmin. Shumë florists me përvojë janë këshilluar për të procesit bimëve të sëmura Bordeaux përzierje (për të përgatitur 10 litra të një përzierje duhet 100 gram sulfate bakrit dhe 0,5 kg gëlqere e shuar).

Një trajtim - dhe bimë të shëndetshme. Një tjetër rrezik - waterlogging. Në veçanti ajo duhet të jetë i kujdesshëm të dimrit. Simptomat e para të ligatinave - kalbur gjethet dhe pajetë. Nëse kjo ndodh, bimore më të mirë transplantuar në një tjetër tokë. Por në barbarozë përgjithshëm pothuajse nuk ka nevojë për të rimbjell. Megjithatë, kushtet e kujdesit në apartament për lule ende kërkon atyre nëse tenxhere ishte i vogël, rëndë rrënjët mbuluar me bar, etj Kur transplantimit, mbjelljen këtë fabrikë është shumë e rëndësishme për të siguruar kullimit të mirë, por përdorni një tenxhere shumë të mëdha krejtësisht fakultative. Me një mungesë e lagështisë lë geraniums janë elastik, por skajet janë të thatë.

Kjo është e gjitha për sot për kujdesin për centralin dhe parimet e saj themelore. Fat të mirë! Julia Ermolenko,