Gjenitale infeksion herpes, shkaqet, transmetimit, trajtimet


Herpesi gjenital është një infeksion mjaft e zakonshme viral. Kjo është herpes simplex virus tipit dy. Për këtë lloj të herpesit lezioneve karakteristike e organeve seksuale. Herpes simplex tip virusi i parë ndikon në Mukoza e gojës dhe buzët. Le të konsiderojnë me kujdes se çfarë infeksion gjenital herpes, shkaqet, metodat e transmetimit, trajtimit. Arsyet virus ndryshme. Gjyqtari për veten tuaj: infeksion virus ndodh gjatë marrëdhënieve seksuale vaginale, oral ose anal dhe përmes kontaktit të drejtpërdrejtë me sekrecionet e pacientit. Rreziku më i madh është njerëzit me simptoma të theksuara.

Por ka forma të fshehura. Në këtë rast, personi është një bartës dhe infektojnë të tjerët. Foshnjat infektuar me herpes gjatë kalimit nëpër kanalin e lindjes së nënës dhe nga kissing. Ka pasur edhe raste të infeksionit intrauterine. Transmetimi i herpes gjenital ushtrohet nëpërmjet vend tualet, vegla të zakonshme, peshqir, nëpër ujë në pishinë. Herpesi gjenital ka dy opsione manifestime: fillor dhe periodike. Simptomat e tipit parë janë kontakti primar me virus. Në zonën gjenitale ka një ndjesi djegie, dhimbje të ndryshme intensiteti, edemë. E gjithë kjo është e shoqëruar nga një rritje lokal në temperaturë, rraskapitje, dhimbje koke, dhe ndonjëherë ethe.


Pas disa kohë në vendin e inflamacionit të shfaqet blisters të mbushura me lëng. Pas flluskoj ia plas, në vend të tyre janë formuar ulcerat shërohet brenda disa ditësh. Gjatë rishfaqja e herpesit gjenital zakonisht nuk ka simptoma të kësaj pafuqie të përgjithshme, ethe. Nuk është më pak i nxituar. Ndonjëherë recurrences asimptomatikë, por njeriu Kullon në mjedisin e një numri të madh të grimcave të virusit. Rikthim mund të shkaktojnë infeksion të transmetueshme përmes kontaktit seksual, hipotermi, alkooli, stresi, imunitet të ulët. Deri më sot nuk është zhvilluar ende një metodë e trajtimit që do të shpëtoj plotësisht e virusit.

Virus në faljen fsheh në qelizat nervore të trupit dhe në imunitet të ulët fillon të shfaqet në formën e lezioneve herpetike. Trajtimi i tanishëm ndihmon shpejtësi shërimin e ulçerës formuar, por nuk e shkatërrojnë qelizën. Si një rol të rëndësishëm në zhvillimin e imunitetit shtetëror luan një përsëritje, sëmundjet shoqëruese, etj, kështu që trajtimi i herpesit gjenital duhet të jetë gjithëpërfshirës. Metodat e trajtimit: tradicionale dhe popullore Sepse Herpesi gjenital shkaktohet nga një virus, baza e trajtimit është marrja e barnave antivirale. Ajo është e mirë për të përdorur Acyclovir, famciclovir dhe valaciclovir.

Kjo antiviralë të fundit. Ju mund të përdorni ato në mënyra të ndryshme. Rezultate të mira janë marrë duke përdorur krem, ointments dhe droga të performancës përgjithshëm. Së bashku me terapi antivirale, është e nevojshme për të forcuar sistemin imunitar. Ai duhet të rritet futje e vitamina, minerale, imunomodulatoreve. Më e zakonshme në mesin e imunomodulatoreve janë Cyclopheron, Immunofarm, panavir. Por nuk i marrin këto medikamente njëjta pa u konsultuar më parë me mjekun tuaj. Nëse për infeksionet herpes është e komplikuar, është e nevojshme për të kryer trajtimin e tyre. Treat recurrences të gjenitale herpes mund dhe popullore metodave.

Provoni të përdorni kompresa në bazë të Arnica, buds thupër, fruta kulpër. Ekstraktet e këtyre bimëve kanë veprim efektiv antivirale dhe anti-inflamator. Ju mund ta bleni në farmaci fitootdele. Këto ekstrakte mund të përdoret për të parandaluar një përsëritje. Lulet e Arnica për të trajtuar derdh ujë të valë deri 02:00 fillimi për të përdorur për të compress zonën e lezioneve. Buds thupër derdh qumështin. Unë nuk insistoj, dhe kuzhinier pesë minuta në një banjë me ujë të vluar, të ftohur. Mjet ftohur është aplikuar në fashë dhe përdoret për kremra. * Frutat e kulpër mund të derdh ujë të valë, të mbështetur 05:00 dhe pastaj të marrë 4 herë në ditë për 200 shishe ml. * Aplikoni lëng aloe me një shtupë pambuku në vend skuqje të lëkurës. * Merrni banjot ulem me supë kamomil për 15 minuta.

Dhe për parandalimin e herpesit gjenital merr përpjekje shumë pak. Shmangni stresin e panevojshëm, të rritur imunitetin, shikojnë tuaj