Hemorroide trajtime të reja për parandalimin e hemorroide


Për fat të keq, rritja tipik në përqindjen e pacientëve që vuajnë nga hemorroidet në vitet e fundit. Dhe renditet e tyre bymehet shpejt mjaft njerëz të rinj në moshë pune. Pse po ndodh kjo? Për të kuptuar, le të flasim për atë që është një majasëll, parandalimin dhe trajtimin e kësaj sëmundjeje. Hemorroide - është një nga sëmundjet e shkaktuara nga venat me variçe. Në këtë rast ndryshuar patologjikisht venat vendosura në rektum. Faktorët predispozues për zhvillimin e hemorroide janë: jetese i ulur; * Shtatzënia; abuzimi me alkoolin; Puna e rëndë fizike; Qëndrimi i gjatë në timon; * Prania e hemorroide ose venat me variçe të afërmit.

Simptomat kryesore janë: * gjakderdhje kuqe të ndritshme pas aktit të defekimit (gjurmë në letër higjienike); * Kruarje, parehati në zonën e anusit; * Dhimbje gjatë ose pas aktit të jashtëqitjes; majasëll prolapsed mund të kufizojnë ato. Kështu, hemorroide janë problem mjaft i shpeshtë me të dyshuar të doni, nuk do të vonojë, shkoni te mjeku-proctologist që do të zgjedhin trajtimet më të mira të reja për hemorroide. Pjesa akute dhe hemorroide kronike. Në varësi të terapisë caktuar. Le të shqyrtojmë se si mund të mbërrijë mjekun vënë pacientit diagnoza "hemorroide".


Në rastin e inflamacionit akut të hemorroide në prani të trombozës janë përdorur: * barnat që normalizuar ton e murit venoz (Detraleks); * Mjetet që heq dhimbjen - nonsteroidal anti-inflamator (ketonal DIKLOFENAK, nimesulid) dhe droga që kanë efekte në përdorimin lokal (Proktohlivenol, Gepatrombina D); * Nëse nuk është gjakderdhje, atëherë përdorni suppositories rektale, që përmban epinephrine ngushton enët e gjakut dhe objekteve lokale (sponhostan, adrokson); * Nëse inflamacioni përhapet në indet përreth duke përdorur krem ​​anti-inflamator (Levomekol, Levosin).

Metodat e trajtimin e hemorroide kronike: Required kurs mirëpritur venotonizuyuchu mjet (Detraleks) - metodë konservative. Sclerotherapy - Metoda, kur rajoni ka hyrë majasëll rreth 2 ml substancë sclerosing që shkakton aglutinimit e enëve të gjakut. Përdorimi i një-kohë jo më shumë se dy nyjeve për shkak të mundësisë së dhimbjes. Pas 2 javësh mund të ri-kryerjen e procedurës; Photocoagulation - Duke përdorur dritë dhe efekt termik në faqen e zonës hamorroidalnoho. Sipas procedurës së fibër është aplikuar në njësi bazë 2-6 herë, duke shkaktuar venat dhe lidhjes; Ligation i unazave latex - Përdoret në rast të hemorroide brendshme.

Ajo konsiston në vendosjen e unaza të veçanta latex në nyjet bazë, duke çuar në ndërprerjen e furnizimit me gjak dhe vdekje në 7-10 ditë. E mundur të përsëritur procedurën dy javë. Cryotherapy - A është për të aplikuar ekspozimit të ftohtë (2-3 minuta) për hemorroide, duke çuar në zhdukjen e tyre. Kryer duke përdorur anestezi lokale, si sipërfaqe faqe host formuar plagë. Metodat e mësipërme janë ndikim të ulët, i butë. Disavantazhi i kësaj sëmundje shkaku rrjedhjen e tepërt të gjakut në venat variçe vazhdon. Ne përdorim këtë trajtim vetëm në fazat e para dhe të dyta.

Kundërindikimet do të: fissures anal; hemorroide trombozë; * Inflamacion i anusit dhe perineum. Ajo është gjithashtu e mundur kirurgji, e cila është metoda e zgjedhjes në fazat e tretë dhe të katërt të sëmundjes. Ajo është kryer me anë të nyjave qepur anijeve të ushqyerit prerje. Në këtë rast pacienti duhet të qëndrojë në spital për 7-10 ditë e ndjekur nga shërim pacient i jashtëm. Disavantazhi i kësaj metode është mundësia e komplikimeve postoperative radikale inflamatore dhe rikthim dhe abuzimit contractility e muskul unazor anal.

Kështu, ne mund të konkludojmë se në qoftë se ju keni një tendencë për hemorroide, është e nevojshme për të kryer parandalimin e sëmundjeve në i. Ai përfshin: * podmyvaniya ujë të ftohtë pas aktit të jashtëqitjes; * Nëse ju jeni shofer, atëherë të jetë i shtyrë
duhet mundësisht jo më shumë se tre orë. Puna i ulur duhet të marrë një pushim për 10 minuta çdo orë, kur të ecin, nxehet; * Alkool Limit, i yndyrshëm, ushqimi me erëza, i tymosur; Ndiqni karrige të rregullsisë për të parandaluar kapsllëk dhe tendosje gjatë jashtëqitjes; * Gratë shtatzëna këshillohen ushtrime të veçanta, në këmbë; * Sipas mjekut mund të marrë drogë kurset venotonyzyruyuschyh.

Për të përmbledhur, në fazat e hershme kur zbulohet hemorroide, trajtim majasëll të re, parandalimi i sëmundjes do të jetë optimale.
Pra, mos harroni të vizitoni mjekun në kohë. Helen,