Hemorroide - Trajtimet popullore


Hemorroide janë variçe dhe më e gjendjes përflakur e të dy venave të brendshme dhe të jashtme të rektumit. Shkaqet e hemorroide - zakonisht është mënyrë jetese i ulur ulur, ku ka një stagnim të gjakut në venat shpella të kalojë nëpër rektum dhe të organeve pelvike. Gjithashtu duke kontribuar në zhvillimin e hemorroide pirja e duhanit, të ushqyerit e dobët, qëndrim të rregullt në situata të vështira, ngritje peshe, lodhje dhe prania e kapsllëk kronik. Sidomos në këtë drejtim nuk kanë qenë me fat trupi i femrës. Në të vërtetë, në shumicën e rasteve, tension në përpjekjet e kota të lindjes aq të mëdha që kone hemorrhoidal mund të jetë vetëm një çështje e minuta.

Simptomet e hemorroide kanë aftësinë për të zhduket për një kohë, por zakonisht nëse sëmundja nuk është nënshtruar trajtimit intensiv, ajo kthehet me edhe më të ndritshme derisa simptomat e formave akute. Para se të aplikoni tretmane efektive majasëll që kanë për qëllim lehtësimin e dhimbjeve dhe djegien duhet së pari të stabilizuar aktivitetin e traktit gastrointestinal, duke përdorur dietat fruktovo- perime. Lexo më shumë rreth asaj se si për të trajtuar këtë sëmundje të pakëndshme do të diskutohet në artikullin "Hemorroide -. Trajtime popullore" Në mjekësinë popullore, ka një larmi të madhe të mënyrave për të trajtuar hemorroide.


Njëra është përdorimi i tabaka me qumësht të freskët dhe hudhër. Trajtimet tradicionale për hemorroide Për të përgatitur një dush të tillë ju do keni nevojë për një të dy litra, 300-400 gram hudhër finely copëtuar ose qepë dhe një tigan të vogël, në të cilën përzierje është vendosur. Tjetra, përzierje duhet të vendosen në furrë për një zjarr dhe potomyty orë të ngadaltë. Kur përzierje është gati për t'u përdorur, ju duhet për të vënë kapak tenxhere para-përgatitur prej druri me një diametër vrimë e 2,3 cm. Procedura është që pacienti duhet të ulem në kopertinën druri vrimë dhe ngrohjes kone hemorrhoidal vendosura në anus për rreth 30 minuta.

Pas procesit të trajtimit duhet të kalojë duke përdorur ointments dhe të pushojnë për 30 minuta. Vaj gjithashtu mund të bëhet në shtëpi me lidh dy komponentët e tij - vazelinë (10 gramë) dhe tretësirë ​​Calendula (5 g). Aplikimi këtë vaj të parfumuar pas ngrohje efektivisht të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacion dhe të shpejtë mëngjes forcimin dhe të çara. Seanca e ardhshme e trajtimit mund të përsëritet jo më parë se tre ditë. Për të arritur procedura të qëndrueshme pozitive të ngrohjes rezultati duhet të kalojnë të paktën tre ose katër herë. Është gjithashtu e dëshirueshme për të ngrohtë-up 06:00 për të marrë një agjent laksativ. Hemorroide Mjekimi qepë dhe hudhër metodë është efikase sepse qepë apo hudhër çiftet kanë pronat antibacterial dhe dezinfektimin dhe është mënyra më e shpejtë për të rezultateve.


Një tjetër mënyrë efektive për të trajtuar hemorroide është të miratojë të ashtuquajturin dush me ujë të ftohtë. Për këtë pacient para se të krevat duhet të ulen në një enë të mbushur me të ftohtë, por në çdo rast jo ujë të ftohtë për pesë minuta. Mjekët Popullit rekomandoi një përsëritje të kësaj procedure çdo ditë për tre javë. Një lloj trajtimi është larja anusit duke përdorur ujë të ftohtë pas çdo lëvizje zorrë, e ndjekur nga imponimi i gunga në të ftohtë compress - leckë ngjyhet me ujë të ftohtë. Procedura duhet të bëhet tri deri katër herë në ditë, dhe të lënë për të compress shyshtsi të paktën një minutë, dhe mos harrojmë për larjen e anusit.

Nën kushtet e përmirësimit mund të shihet në tri javë, me kusht që pacienti është në i pranishëm nuk pini alkool, më shumë pushim në pozicionin e shtrirë në shpinë dhe të përmbahen nga jeta intime. Reminder: Para se të filloni ndonjë trajtim të hemorroide, të konsultoheni me një mjek proctologist. Pauline M.,