Gastrit stomak - terapi e tij bimor


Gastrit - një sëmundje mjaft e zakonshme. Në të vërtetë ajo është një inflamacion i stomakut ku ajo normalisht nuk është restauruar, lëng normal stomakut shkelur. Dhe jo domosdoshmërisht rritjen e aciditetit të saj, ajo mund të bjerë, në çdo rast, tretje normale me gastrit të vështirë. Ka disa lloje të gastrit: • gastrit autoimune (tipi A) • gastrit kronik i lidhur me Helycobacter pylori (lloji gastrit B) • gastrit kronik jet (tipit C). Gastrit type stomaku A është shkaktuar nga çrregullime të sistemit imunitar njerëzor. Antitrupat e prodhuar nga trupi ndikojë në Mukoza stomakut, zvogëlon aciditetin dhe ushqimi tretet më ngadalë në kohë.

Lloji i dytë është shkaktuar nga bakteret Helycobacter pylori. Si rezultat i punës së tyre ju do të ndjeni vetëm një dhembje e shurdhër në bark. Gastrit Type C - një reagim ndaj substancave agresive të bllokuar në stomak ose duodenum përmes gojës. Në këtë rast, ushqim ndjerë cramping dhe dhimbje të barkut mund të vjella biliare. Kur stomaku gastrit diagnozë, herbs trajtimit duhet të zgjidhen në bazë të llojit të sëmundjes që ju të vuajnë. Nëse gastrit i detyruar agresion sistemit imunitar, zgjidhni kullosa të pengojnë prodhimin e tepërt të antitrupave në stomak. Ky luftëtar është helmues, celandine, nard knyazhyk lartë Okhotsk, Chaga, cocklebur zakonshëm (receta decoctions dhe infusions, shih përshkrimin e bimëve të veçanta).


Ju mund të provoni fushë afrikane, Salvia officinalis, lisi leh, galangal, supë verr suplid, lule misri blu dhe Herb Bennett. Nëse kjo kohë është jo përkeqësimi, dhe ju thjesht nuk duan që ajo të ndodhë përsëri, ju mund të përdorni immunomodulators natyrore. Kjo qumështore Pallas, Veronica officinalis, Rhodiola Rhodiola, Lemna minor, disiplinë e fortë Jungar, astragalus cipë. Lloji gastrit B kërkon një qasje të ndryshme në stomakun e saj bimore gastrit kërkon përdorimin e vetëm atyre bimëve që kanë veti antibacterial. Për shembull, të tilla si rrëshqanorët trumzë, ujë baltë, Salvia officinalis, yarrow, flamurit ëmbël kënetë, Wort Wort Shën Gjonit, Calendula officinalis, tsetrariya islandeze.

Dhe natyrisht ju do të jetë shumë më e lehtë kur do të zgjidhet spazma. Për këtë qasje për të bimor veprimit antispasmodic. Zgjidhni receta të cilat përfshijnë - kënetë të përjetshme, Wort Shën Gjonit drogës, kamomil, patë Bloodroot, sofat rombolistny, tansy, nenexhik egër, Belladonna zakonshme, fara qimnon, anise, kopër, kopër. Nëse aciditetit të stomakut është reduktuar, përdorin barëra që rrisin sekretimit stomakut.
Në mënyrë tipike, këto herbs shije e hidhur, si krupnotsvetkovaya gentian, shikojnë trigjethësh, pelin, gjethe delli i madh, Yarrow, tsetrariya Islandeze, pemë aloe, kentavrskiy centaury.

Për të komplotuar rreshtim inatosur stomak shërohet shpejtë, të përdorur në bimë shpërthyer që prodhojnë supë kiselepodobnyy. Ajo mantelet mur stomak dhe në këtë mënyrë mbrojnë ata nga acarim të mëtejshëm. Ju do të takohet të drogës alte, liri, pyllin mallow, gjethe delli madh tsetrariya Islandisht, angelica drogës. Ata gjithashtu të ndihmojë urth. Për të mukozës shërohet më shpejt, ju mund të përdorni mjete të rritur rigjenerimin e indeve. Për shembull, vaj buckthorn det, pir'yaste Kalanchoe, pemë aloe, pranga drogës, acaroj, bedstraw vërtetë, yarrow, çantë gra.

Gjithashtu, të përshpejtojë shërimin, rrënjë Maral, Rhodiola rrënjë artë, xhensen, Aralia Manchurian. Ne shpesh dëgjojmë nga mjekët që të çojnë në një rëndim të stresit gastrit. Herbs mëposhtme kanë një efekt qetësues dhe të ju ndihmojë të shqetësohen më pak: mesatare Patrin, shkallë e Jakobit, ca balsam, karamele mente, rigon zakonshme, fushë e Qipros, moçal kënetë Valerian drogës, murriz gjakut të kuqe. Përveç faktit se ju jeni ngarje gastrit bimor, ju duhet të mbani mend edhe rekomandime të përgjithshme që lidhen me ushqimin në këtë kohë. Gastrit stomak trajtohen mirë bimeve.

Megjithatë, ju duhet të mbani mend se në vetvete është bimor nuk i eliminon sëmundjen në të njëjtën kohë në qoftë se ju të ndryshojë regjimin tuaj të hahet. Fuqia është tani përgjithmonë të jetë vakte të vogla pjesshëm dhe të shpeshta. Food - perevaryvaemoy lehtë dhe pa asnjë erëza. Lëngshme në formën e supë dhe borscht për stomak tani kërkohet të pranojë çdo ditë. Ju mund të përdorni një ushqim jo të gjitha ushqimeve dhe pijeve. Për shembull, ju mund të çaj jo të fortë, shtoni qumësht me çaj; ujit mund të me limon dhe sheqer; tharë e bardhë vetëm; krem holluar; biskota të thatë; gjalpë në sasi të vogla; djathë, vezë të ziera butë-; Omelets për një çift; supave - perime, fruta dhe bizele; qull, mish i gatuar tender; ligët peshk i zier; Chops avulli; mish pule gatuar; makarona; zarzavate dhe perime i nevrikosur; Varieteteve të ëmbël e manave; fruta pureed ëmbël; pelte, fruta; lëngje kosi; djathë pakripur.

Dhe këto produkte janë të shmangur më të mirë. Kjo përfshin erëza, bukë të freskët, ëmbëlsira, yndyrore dhe mishit të vështira, qumësht e tërë, fruta përafërt vështirë dhe perime. Përveç kësaj, ju duhet të heqin dorë nga pirja e duhanit dhe alkoolit. Dhe sigurisht, duke pasur trajtim të filluar, shoh një gastroenterologist. Pas trajtim me herbs duhet të shtohet në masën e trajtimit moderne mjekësore dhe këshilla, por jo ta zëvendësojë atë. Besoni mua, ajo do t'ju lejojë jo vetëm të shërohen më shpejt, por edhe të parandalojë zhvillimin e kancerit të stomakut dhe ulcera peptike. Cheers! Fitimtar