Harmala bari i zakonshëm - Pronat e trajtimit


Përshkrim Rue sirian ose Ruta varrimi apo qen i egër ose herbs ose harman zakonshme -. Bar, lartësia gjithëvjetor barishte 0,30-0,70 m Ajo i përket harmalovyh familjes. Rrjedhin e saj është e gjelbër, lakuriq, të degëzuar. Lë me lineare vuri lobes, 3-5 veçantë, të shkurtër, të rregullt, sessile. Lule të mëdha, të verdhë, me gjeth, i izoluar. Fruta - kuti sferike trohhnizdni me ndarëse të cilat piqen prej korrikut deri në gusht. Farërat kafe, gjatësi 3 - 4 mm, trekëndësh. Wild Ruta lulëzon maj-korrik. Shpërndarja e bimëve Grass harman zakonshme l peganum harmala rritet dhe Ukraina, dhe në Siberi Perëndimore dhe në pjesën evropiane të Rusisë, dhe Azinë Qendrore dhe Kaukaz.

Njihuni harmaly zakonisht mund të jetë mbi rërë, alkaline, balta, toka të kripura, në fushat, në shpatet shkëmbore, brigjeve të lumenjve ranore. Dispozitë Medicines përgatitura nga rrënjët, fara dhe bimë barishte. Grass rue rezervave gjatë lulëzuar. Rrënjët rue sirian gërmoj në fund të vjeshtës dhe pranverës së hershme. Farërat të mbledhura gjatë maturimit, ndërsa kutitë fillojnë të ndahen. Lëndët e para janë të thata në një dhomë të ventiluar ose jashtë në hije. Përbërja kimike Çdo pjesë e bimëve Rue sirian përmban saponins dhe alkaloide (pehanin dhe harmalin), por shumica e alkaloide të përfshira në fara.


Pasi ata kanë steroid, vaj yndyror, carotenoids. Harmala - prona Bimë rue sirian ka analgjezik, qetësues, antiseptik, anti-inflamator, diuretik dhe pronat e bën të dalë djersë. Pehanin Alkaloid siguron veprim Antiholinesteraznoye, dhe harmalin - psihotomimeticheskie. Harmala bar - trajtim Droga bimë përdoret për të trajtuar pasojat e sëmundjes encefalit letargjik Parkinsonit. Si infusions mjekësi tradicionale e përdor atë për ethe, krizë nervash, ftohjet, malaria, çrregullime gastrointestinale, pagjumësi. Infusions - një diuretik i mirë bën të dalë djersë dhe.

Nëse grykët, stomatit, barishte sëmundje çamçakëz shpëlarje gojën dhe fytin. Ne nje banjo ajo është përdorur në trajtimin e Scabies, reumatizma. Medikamente Supë 0,25 litra ujë të valë i hedh një lugë çaji të bimëve të thata dhe bimëve rue sirian insistojnë 30 minuta në një banjë me ujë të ftohtë, për dhjetë minuta, profiltruyte. Merrni tridhjetë minuta para ngrënies tre herë në ditë në një lugë gjelle. Infuzion i 0,25 litra ujë të valë i hedh një lugë çaji herbs të thata rue sirian dhe këmbëngulin 02:00. Infuzion i tendosje, shtrydh të lëndëve të para. Merrni 15 minuta para ngrënies 3 - 4 vjet.

ditë 1 tbsp. lugë. Farmaceutikë "Dezoksipehanin hidroklorid" pacientë të caktuar me shtetet myasthenia miopatopodobnyh dhe, në lezione të palcës kurrizore, periferike të lezioneve të sistemit nervor, hemyparezah, hemiplegia. Contraindication Harmala - bari në doza të mëdha mund të shkaktojë dështim të frymëmarrjes, hallucinations, konvulsione, jargëzim, rrit presionin e gjakut. Alexander,