Fara kungull janë prona të dobishme


Vende të ndryshme me kungull e lidhur me shumë bestytni dhe legjenda. Për shembull, britanikët e shohin atë si një simbol i pasurisë. Ata besojnë se në qoftë se ju të mbjellë fara kungull në e premtja e Shenjtë, frytet e të cilave do të rritet në madhësinë e lisit. Kinezët e quajti atë mbretëresha e bimëve. Kungull Taoyistamy besoj burimin e jetës, simbol i rilindjes, dhe fara e saj - burimin e pavdekësisë. Në të vërtetë, përveç të shijshme të dobishme lëng tul shërimi dhe të naftës fara e vet dhe terapeutike fuqinë e saj. Prandaj, tema e nenit sotme: "Fara kungull janë prona të dobishme." Pjekur, të thata në diell fara kungull përmbajnë përfshin shumë të dobishme, substanca të nevojshme njerëzore.

Le të flasim më shumë për pronat e dobishme e fara kungull, veçanërisht tani që nxehtësia e korrjes kjo perime mrekullueshme portokalli. Përbërja dhe shëruese biokimike pronat e fara kungull Fara kungull të zakonshme, kungull i madh dhe sclarea përmban 40-50% vaj yndyror, vitamina C, B1, substancë rrëshinor. Farërat janë të pasura me hekur, zink, fosfor, mangan. Në bakër tyre, amino acide, acid folik. Fara kungull kanë choleretic, tonik efekt, anti-inflamator. Në natyrë ose vaj janë përdorur në mjekësi si antiulcer, antiseptik, agjent anti arterosklerotik.


Ngrënia fara të thata ndihmon për të përmirësuar metabolizmin, përshpejton rigjenerimin e indeve të dëmtuara të mëlçisë. Ata pronë choleretic ndihmon normalizimin e fshikëzës funksional shtypte, përmirëson përbërjen kimike të biliare. Për shkak të përbërjes së saj biokimike e fara kungull të thata heq pacientët me prostatitis. Ata reduktuar dhimbje, fenomen eliminohen dizuricheskie, rrit potencë, forcon sistemin imunitar. Në cilat sëmundje do të jetë në pronat e dobishme e fara kungull? tharë jashte farën dobishëm për përdorim papërpunuara me prostatitis kronike * hiperplazia beninje prostatike 1, 2 fazat për parandalimin dhe trajtimin e arteriosklerozës * në dëmtimin difuze mëlçisë, formave të ndryshme të hepatitit, toksiciteti mëlçisë, cirroza, mëlçisë yndyrore te trajtuar cholecystitis, semundjeve traktit biliar, si një cholelithiasis profilaktike e jashtme (vaj) është përdorur për djegie, herpes, ekzemë, psoriasis, inflamacion të gojës, sëmundjet periodontale.

Në nivel lokal - në trajtimin e hemorroide, erozioni i qafës së mitrës. Si një mjet shtesë të përdorur atë për ulcerat stomak, Ulçera duodenale 12, kanceri pankreatik, si dhe një anthelminthic fuqishme. Disa shekuj mjekët në vende të ndryshme, duke përfshirë Rusinë, duke përdorur vetitë e dobishme e fara kungull për të trajtuar raund dhe tapeworms. Farërat nuk janë toksike, të ketë një shije të këndshme, kështu që ata janë përdorur me sukses në pediatri. Fëmijët janë toleruar mirë këtë trajtim, përveç se është shumë efektive. Ka dy mënyra për të trajtuar fara e krimbave: 1 mënyrë: të pastër dhe të thatë farë pod e një firme, duke e lënë shell gjelbër brendshme.

Përhapur ato në një mortajë për të marrë rreth 1 tbsp. farë pluhur. Pastaj shtoni 1/2 filxhan ujë të valë, llokoçis. Në tas me llapa të marra duke shtuar disa lugë mjaltë, përzierje mirë. Hani racione si qull me miell misri të vogla se një orë. Pas 3:00 duhet të pini një pastrues pas 30 minutave. klizmë. 2 mënyrë 0,5 kg fara e trajtuar për të bluaj një blender, derdh një litër ujë të nxehtë. Dush me ujë Tomita në 02:00. Strain përmes disa shtresa të napë. Pini zierje në mëngjes në një stomak bosh. Pini ngadalë nevojë për gjysmë ore, sips, duke e bërë një pushim për 5-10 minuta.


Një orë më vonë të marrë pastrues kripur. Sigurisht, fëmijët nuk duhet të pini menjëherë pas numrit supë. Për ata, doza duhet të reduktohet sipas moshës së tyre. Për fëmijët nga tre vjet janë 100 g. Nga fara, 1 tbsp. ujit. Për fëmijët më të vjetër se 5 vjet të bërë supë prej 200 g fara dhe 2 tbsp. ujit. Në ditën e trajtimit nuk mund të hani ushqime të yndyrshëm, të hani perime, gjalpë. Ditë më parë, të jetë i sigurt për të pastruar zorrë duke përdorur një klizmë. Në përgjithësi, fëmijët do të hanë qull me miell misri e shijshme agjërimin terapeutik. Për ta bërë këtë, peeled, fara copëtuar finely kungull, përzierje e tyre me bllokim ose mjaltë 3: 1. Vetëm hani ai duhet gjithashtu të jetë pjesë të vogla, duke e bërë një pushim për të ngrënë çdo gjë në një orë.

Pas 3:00 pije kripur laksativ, klizmë bëjë. Përsëriteni të paktën 3 ditë. Contraindication Pavarësisht vetitë shëruese të fara kungull, mos abuzojnë ato. Çdo gjë është e mirë në moderim. Për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve tepër ngrënë rreth një kupe gjysma e farave në ditë. Mos harroni se ata janë pjesë e një numri të mjaftueshëm të oksid salicili dhe përdorimin e tij të tepruar mund të shkaktojë inflamacion të mukozës gastrike. Cheers! Svetlana,