Pronat e naftës kungull përfitojnë


Kungull ka veti të veçanta shëruese, tul e saj është përdorur për të bërë enët dietetike. Lëng kungull është përdorur për qëllime parandaluese dhe terapeutike për Sëmundjet e ndryshme. Por vetitë shëruese të perimeve nuk është e kufizuar. Nuk është një tjetër substancë e dobishme rrjedh nga kungull - nafta e saj. Prandaj, diskutimi ynë sot do të fokusohet në temë: kungull gjalpë - prona të përfitojnë për shëndetin e njeriut. Në pronat e pazakontë e naftës kungull rrjedh nga fara e bimës ishte i njohur në Mesjetë. Në Evropë e vjetër ajo u konsiderua droga, kështu që vetitë shëruese të naftës kungull përdorur për të trajtimin e shumë sëmundjeve.

Blej ajo mund të jetë vetëm në farmaci dhe në fakt shumë të shtrenjta. Për pothuajse të zezë dhe të kostos së lartë të naftës është quajtur atëherë ari i zi. Dhe sot ajo është gjithashtu e shtrenjtë, pak pas çmimit të naftës e arra pishe. Por të ketë një shishe e mrekullueshme e trajtimit të naftës në kabinetin e mjekësisë në shtëpi duhet çdo familje. Përbërja dhe të dobishme Pronat e naftës kungull Vetitë medicinale e vajit kungull shkak të prania ne te e lehtë tretshëm, vitamina (A, E, F, B1, B2, B3, B6, B9, C, P, T, K), gjurmë elemente dhe përbërësit e tjerë në t. H. fitosterolet , phospholipids, flavonoids, klorofil, dhe kështu me radhë.


d. Në produktit të bollshëm vitaminës F, acide yndyrore Omega-6 dhe Omega-3 (si në vaj peshku). Në këtë drejtim, vaj kungull ka efekte të dobishme në zemër, shteti i enëve, normalizes veprimtarinë e ndihmon tretjen e ushqimit, endokrine dhe sistemin nervor, ndihmon shpëtoj trupin e dëmshme substancave, toksina, radionuclides, toksina, carcinogens. Konsumi i rregullt i naftës kungull rritur sistemin imunitar, të mbështetur sistemin normal hormonal të njeriut. Përmbajtja e lartë e vitaminës A, E - përmirëson shikimin, promovon shërimin e shpejtë të lezioneve traumatike të lëkurës. Për shkak të përbërjes së tij, produkti është përdorur si shërimin plagë, agjent imunostimulues, përmirëson funksionimin e sistemit riprodhues të mashkullit dhe të femrës.

Vitamina E ka veprim të paçmuar për të përfunduar funksionin riprodhues të trupit të njeriut. Në çfarë sëmundje konsumuar gjalpë kungull? Perberja e vajit ka nje efekt terapeutik në semundjeve kardiovaskulare, semundjeve te sistemit nervor dhe muskulare. Çfarë bën vitaminë C produkt të nevojshme për njeriun si një Synthesizer dhe hormonet e tjera steroide. Produkti përdoret për parandalimin dhe trajtimin e veshkave, melcise, stomakut, dhe zorrët. Është e nevojshme për të marrë të moshuarit në përthithjen më të mirë të indeve të eshtrave të kalciumit që parandalon brishtësinë, eshtra brishtë. Për fëmijët kjo është një mjet i shkëlqyer për parandalimin e rakit dhe forcimin e zhvillimit të kockave, indeve kërc.

Si pjesë e vajit kungull është kalium, fosfor, magnez dhe zink.
Këto elemente janë në mënyrë aktive të rregullojë prodhimin e insulinës nga trupi. Prandaj, përdorimi i pumpkins naftës janë veçanërisht të dobishme për pacientët me diabet, sëmundje guri veshkave, dhe zvogëlon rrezikun e kancerit të prostatës. Nëse çdo ditë për të pirë të gjitha mëngjes (por jo më shumë!) 1 ch. L. vaj, ajo mund të ndihmojë trupin të hequr qafe të gurëve të tëmthit, cholecystitis, dyskinesia tëmth. Përdorin atë për të trajtuar me sukses mëlçisë yndyrore, hepatitit. Është e rekomanduar për të përdorur në sëmundje alkoolike të mëlçisë, e përdorur me sukses në mjekësi për antikancer kimioterapi.

Për shkak të pranisë së përbërjes anti-inflamator biokimike, substancave ranozazhyvlyayuschyh, vaj kungull, pronat medicinale, me kusht që ata përdorin gastrit, ezofag, kolit, kapsllëk, fryrje, ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë 12, sepse ajo normalizes përbërjen e stomakut lëng. Nga rruga, për qëllime mjekësore, ju mund të përdorni këtë produkt për të hequr qafe të llojeve të ndryshme të krimbave. Që kungull vaj ka anti-inflamator, anti alergjike, inihibitor antibakteriale, plagë-shërimit vetitë e përdorimit të tij efektiv në ilaçi për trajtimin e kavitetit oral, fytit. Vaj përdoret në parandalimin, trajtimin e sëmundjeve të rrugëve të frymëmarrjes dhe proctitis, hemorroide.

Është e dobishme për të përdorur për pagjumësi, dhimbje koke. Në gjinekologji sukses duke përdorur vajin për të trajtuar një numër të sëmundjeve: trashje, erozionin qafës së mitrës, endocervicitis. Është e dobishme në sëmundjet e gjirit, inflamacion të vezoreve. Gratë janë të rekomanduar që të përdorni vaj me dhimbje premenstrual dhe ndodhjes së menopauzës. Për të përshkruar të gjitha vetitë e dobishme të naftës kungull nuk është objekti i mjaftueshëm i këtij neni. Që konfirmon se kjo nuk është për asgjë aq me vlerë në mjekësi! Siç mund ta shikoni, ajo është efektive në parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve të ndryshme në. Pra, në kabinet ime ilaç shërimi shishe vaj tashmë kanë.

Dhe ju? Cheers! Svetlana,