Kungull dhe pronat e saj të dobishme


Besohet se së pari për të kultivuar banorët kungull të Amerikës Qendrore, i Meksikës. Megjithatë, imazhin e saj, shkencëtarët, arkeologët gjetën në vizatimet kineze që datojnë nga mbi 5000 vjet të antikitetit. Në Rusi, fruta portokalli solli në tregtarët e shekullit XVI dhe kjo pothuajse menjëherë u bë popullor. Në vitet e fundit, ne kemi më pak për të marrë këtë perime të mrekullueshme, por më kot. Megjithatë, ju duhet të dini se kungull mund të përdoret në gatim, mjekësi dhe kozmetikë. Disa varietete të bërë enët e saj dhe instrumentet muzikore. Kungull i thjeshtë dhe pakërkues të rritet, të korrat, pa asnjë kusht mund të vazhdojnë për një kohë të gjatë, disa nga varietetet e saj janë mbajtur deri në tre vjet.

Ajo - një burim i ushqyesve dhe vitaminat. Pas të gjitha, kungull përmban proteina, karbohidratet, niseshte, celulozë. Shumë minerale që janë në të: sodium, kalium, kalcium, fosfor, magnez, hekur, sulfur, klor, mangan, bakër, zink, fluori, jod, kobalt. Ajo - kampion i perimeve për vitamina: C, B, B2, B6, PP, E, acid pantothenic, carotene, acid folik, të cilat përcaktojnë pronat medicinale e kungull. Përveç kësaj, përbërja e tij kimike gjetur vitaminë T rrallë, përgjegjës për metabolizmin. Kungull ka shije të madhe dhe është një perime ideal për ushqimin dietë, përveç kësaj, ka shërim pronat.


Për shkak të përmbajtjes së lartë të pektin, ajo është pjesë e dietës në sëmundjet e stomakut, zorrëve, zemra dhe veshkat. Kungull ka veti diuretik dhe ndihmon enët e pastra nga kolesterolit. Që nga ajo është e ulët-kalori, kungull dhe pronat e saj të dobishme mund të ndihmojë njerëzit që vuajnë nga obeziteti apo ata që duan të humbin peshë. Kapsllëk, të freskëta tul kungull fshij në rende të madhe, të marrë disa herë në ditë për të 100-150 g dozë të përditshme mund të jetë deri në 0,5 kg. Për të përdorur perime si një diuretik ajo zier dhe pure në përleshje. Pure marrë 2 herë në ditë për të 100-150 g

Kungull dhe pronat e saj medicinale të ndihmojë me veshkave dhe mëlçisë. Me sëmundjen e tyre të marrë lëng të freskët me kungull në një shumë prej 0,5-1 gota në ditë. Një gotë e gjysmë lëng kungull është antipyretics lehtë. Lëng kungull është e rekomanduar për të marrë njerëzit për të ruajtur aktivitetin seksual dhe parandalimin e sëmundjeve të sistemit urogjenital. Si një qetësues në ankth dhe pagjumësi janë 0,5 gota e supë me kungull me shtimin e 1 lugë çaji mjaltë. Burns, ulcerat, personat ekzemë prekur aplikuar në slurry e kungull të freskët. Ajo promovon shërimin e shpejtë të plagëve.

Kungull është përdorur gjerësisht në kozmetikë dhe është pjesë e shumë maska, krem ​​dhe kremra. Me atë që ju mund të bëni një maskë që është i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës. Për ta bërë këtë, ajo rubbed në rende, duke marrë qull me miell misri dhe pastaj të vënë në fytyrë për 20 minuta, pastaj del me të larë me ujë të ftohtë. Kjo maskë ushqen dhe tonet e lëkurës, duke i dhënë lëkurës një ngjyrë të shëndetshme. Fara kungull të përdorura si anthelminthic, si edhe për parandalimin dhe trajtimin e urogjenital dhe prostatës. I përgatitur siç duhet, vaj i parafinuar kungull është përdorur në gatim, si edhe për parandalimin dhe trajtimin e shumë sëmundjeve.

Oil rrit potencë, pengon zhvillimin e adenomas, efekte të dobishme në sistemin riprodhues të femrës dhe të mashkullit, është anti-inflamator, antiulcer dhe antiseptik, ul kolesterolin, përmirëson imunitetin, ka një efekt rinovimin në trup, nxit rritjen e flokëve dhe thonjtë. Kungull i freskët lë mjaft i pëlqyeshëm dhe janë një shtesë e mirë për një sallatë ose supë. Alexander,