Nxjerrje gazi në zorrë shkakton dhe trajtimi i mjeteve juridike popullore dhe farmaci


Nxjerrje gazi në zorrë është simptomë shumë e pakëndshme. Përveç kësaj, ajo sjell një pjesë të konsiderueshme të ngushtë, ajo gjithashtu mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të ndryshme. Grumbullimi i gazit në zorrët e quajtur vanitet. Gastroenterologe besojnë se kjo sëmundje është shumë e zakonshme në mesin e njerëzve modern. Pothuajse çdo person ballafaqohet me fryrje në një mënyrë ose në një tjetër. Por jo të gjithë e di se ku prodhimi i gazit konvencional është një simptomë, ose, më thjesht, kur për të kërkuar kujdes mjekësor. Pra, le të flasim më shumë për prodhimin e sotme të gazit në zorrë, shkaqet dhe trajtimi i mjeteve juridike popullore me të.

Shkaqet Ka disa lloje të vanitet, në varësi të shkaqeve të saj. Më e zakonshme është vanitet ushqyese. Arsyeja për ndodhjen e saj mund të jetë funksionimi normal i traktit gastrointestinal në përgjigje të gëlltitjes ajrit ose në përgjigje të produkteve të caktuara. Shkaku i dytë i gazit në zorrët ndodh për shkak të mungesës së enzimeve apo probleme me qarkullimin e biliare. Kjo quhet fryrje dihestivnyy. Si rezultat, ajo ndërpreu procesin e tretjes dhe të produkteve nedorascheplyayutsya në këtë mënyrë formojnë produkte të ndryshme, duke përfshirë prishjen e gazrave. Gjithashtu shkaktojnë bloating mund të jetë një shkelje e microflora e traktit gastrointestinal.


Kur microflora vogël zorrë në bollëk - ajo provokon produkte copëtim në seksione të sipërme, të cilat nga ana tjetër siguron rritje vanitet. Gjithashtu ajo shkakton proceset e kalbjes në zorrë të ulët të vogël, dhe ata gjithashtu të shoqëruar nga lirimin e gazrave. Një tjetër shkak i gazit në traktin gastrointestinal mund të jetë një shkelje e funksioneve të tij mekanike. Kjo mund të jetë një tumor, dhe adhesions dhe stenozë. Kjo quhet fryrje mekanik. Arsyeja e pestë që mund të shkaktojnë bloating, konsiderojnë çrregullime dinamike të funksionit motorike të zorrëve. Kjo mund të jetë një dobësim i zorrëve pas operacionit, gjatë peritonit ose dehje.

Gjithashtu provokojnë dobësimin zorrë mund sindromi i nevrikosur zorrë. Struktura jonormal zorrëve mund gjithashtu të jetë një arsye për këtë. Një tjetër opsion shkakton bloating konsiderohet qarkullim të dobët. Për shembull, mund të jetë i fjetur në venat e zorrëve. Do të thotë trajtim farmaci Hapi i parë është për të hequr të shkaqeve-origjinë. Jo rrallë duket disa. Ajo është gjithashtu e nevojshme për të rregulluar dietën e pacientit. Ju duhet eleminuar nga ushqimet dietë që shkaktojnë prodhimin e gazit zorrë. Këto janë produkte që provokojnë fermentimi (birrë, krijoj, bukë kafe); të gjitha bishtajore; qumësht; Produktet që përmbajnë një shumë të extractives dhe fibra trashë (rrepkë, lakër, spinaq, radishes, mollë, etj).

Gjithashtu ju nuk duhet të përdorni lëngje të gazuara, pirja e duhanit dhe duke folur, ndërsa të hahet. Ndonjëherë bloating mund të ndodhë vetëm si një reagim ndaj një ushqimi, dhe eliminuar atë nga dietë - ju mund të shpëtoj të këtij telashe. Përveç kësaj për të trajtuar themelor shkaktojnë bloating, kjo është receta e detyrueshme që të zvogëlojë vanitet në zorrë. Për këtë qëllim: - adsorbents. Ajo mund të aktivizohet karbonit (në gjendje të adsorb gazra, alkaloide, toksina). Projektuar nga 5-7hr 2-3r / sutki Polyfepam - gjithashtu përdoret zakonisht adsorbent. Marrë në formën e granulave, një lugë para ngrënies.

Smectic - ka një origjinë natyrore dhe ka një shkallë të lartë të adsorption. Pranuar në 2:00 për të ngrënë 1 qeskë në gjysmën e një gotë me ujë. Entehnin - gjithashtu origjinë natyrore, ka 10 herë më shumë kapacitet absorbues se karbonit aktiv. Merrni dy pllaka tri herë në ditë. - Defoamers Espumizan - shkatërron flluska me gaz, duke marrë ata jashtë në mur ose peristaltikës zorrëve. Lejohet të përdorë nga fëmijëria. Disflatila - zvogëlon zorrë tensioni sipërfaqësor pengon formimin e gazeve. Gjithashtu tregohen dhe të sapolindur. Meteospazmil - eleminuar fryrje, dhimbje dhe normalizes stools.

- Produktet e Vitrohinni (fruta trumzë, lule kamomil, fruta dhe vaj kopër, etj). Trajtimi i barnave tradicionale Këto bimë janë në gjendje për të eliminuar bloating, vanitet dhe trajtojnë z
lëvizshmëri ormalizuvaty. Ato mund të përdoren si monolekarstvo dhe mund të jenë të përgatitur në formën e taksave. Këtu janë disa shembuj kapiten Detyrat: Merrni në pjesë të barabarta Valerian, kamomil dhe fruta kopër.
Një gotë të zier marrin ujë mbledhjen 20hr, të lejojë që të qëndrojë për rreth një orë, tendosje. Trajtimet Popular marrë dy lugë tri herë në ditë. Ju gjithashtu mund të marrë dy i kamomil, karamele mente dhe sanëz, dhe një - frytet e kopër dhe qimnon.

Përgatitja dhe zbatimi i infuzion identike mëparshme. Kështu, rritja e prodhimit të gazit është një problem dhe trajtimi i saj - a nuk pyetje një ditë të vetme, dhe ajo është e mirë për të kryer një të plotë, të kontrolluar nga gastroenterologist specialist. Brandy,