Dëmi gazuara ujit për shëndetin e njeriut


Trupi i njeriut është 60% ujë. Për të ruajtur nivelin e lëngshme ne pini ujë gjatë gjithë ditës, çdo ditë. Në ujë të thjeshtë, ne dashuri për të përkëdhel veten një pije. Dikush e do kafe të zezë të nxehtë, një tjetër preferon mbuluar me akull çaj, lëng, dhe shumë të prirur për të pijeve të gazuara. Unë duhet të them se ne do të diskutojmë, pije e ëmbël, por jo ujë mineral kurative. Pra, tifozët janë të blejnë sode sheqerit ujit në litra, pini atë vetë, të japin fëmijëve të tyre. Megjithatë, të jenë të vetëdijshëm se çdo pije përmban substanca ofron disa efekt në trupin e njeriut, pozitive apo negative.

Kjo varet nga vëllimi dhe rregullsinë e përdorimit të ujit të ëmbël. Sigurisht, një sasi e tillë e vogël e ujit nuk do të dëmtojë një të rritur, edhe pse përfitimet nuk do të. Por shpesh merren në sasi më të mëdha të pijeve të gazuara të dëmshme për shëndetin tuaj! Kjo është ajo që ne do të flasim sot, peshojnë të gjitha "pro" dhe "kundra". Vendimi është gjithmonë e jona. Ne argumentojnë se sode - dëm për shëndetin e njeriut. Përbërja biokimik i pijeve të gazuara Çdo sode është në bazë të ëmbël-kosi. Kjo do të thotë se çdo pije që përmban një sheqer diabetik apo sheqer dhe acid limoni.


Shumë mbani mend nga kursi i shkollës së mesme që sheqeri është karboni i pastër. Për shkak të përmbajtjes së lartë të popullarizuara Pepsi-Cola përmban 100 ml pini 57,74 kkal, rivalin e tij të përjetshme Coca-Cola - 42 kcal per 100 ml. Tani do të jetë e lehtë për të llogaritur se sa shumë gunga e sheqerit që përmbajnë jar zakonshëm (0,33 litra) e pijeve: Pepsi - 8 bit, varg - 6,5. Pak më pak të njohura pije sheqer brendshme. Kalorive që janë të pasura me pije të gazuara butë, tretet lehtë, tricking trurin. Pas pirë një shishe me ujë të ëmbël, një për një kohë shumë të shkurtër ndjen ngopje. Por ajo kalon shpejt, ndjenjë e plotësi ndryshimin e një zi e madhe buke, njerëzit në kërkim për të de-të ngrënë, pastaj të hani dy herë më shumë ushqim se zakonisht.

Pra, së shpejti "dritë kalori" kthehet në parashikues yndyrë e trashje. Dhe atje në diabet, gulçim, dhimbje në nyje të këmbëve të ngushtë. Sidomos kur ju filloni snacking në të pijshëm pres simite "McDonald" me Pepsi-Cola. Aktualisht, sheqer në pije të gazuara janë duke u përpjekur për të zëvendësuar sheqer diabetik aspartame. Kjo është një proteinë e vërtetë, të cilën shumë mund të jetë alergjik. Megjithatë, pije me sweeteners nuk keni se kalorive, por ata nuk janë të slaking etjen. Në të kundërtën, pas një kohe të shkurtër unë dua për të pirë më shumë. Si rezultat, stomaku i njeriut fillon të ngjajnë një akuariumi, e cila natyrisht nuk është e mirë për veshkat, mëlçisë, pankreasit dhe zemrës.

Dëmshme fëmijë sode? Prodhuesit shpesh përdoren si pjesë e pijeve limoni, malic (E 330), acidet, acid ndonjëherë orthophosphoric (E 338). Ato përmbajnë kripera kalciumi larë krejtësisht kalcium nga kockat. Pra, tifozët e ujit të ëmbël ndikon kockë dobësuar eshtrat e tyre të thyer më lehtë. Mendoni për këtë, kur të vendoset për të blerë fëmijën tuaj një pije të ëmbël. Përfshira në pjesë pijeve dioksidit të karbonit në vetvete është i padëmshëm. Megjithatë, duke marrë në trup me strukturën e ujit, ajo stimulon sekrecionet e stomakut, rrit aciditetin e stomakut, fryrje shkakton.

Prandaj, në sëmundjet e stomakut, zorrët duhet të humbasin para shishe përdorim të gazit. Në këtë mënyrë, vlen një ujë të thjeshtë mineral. Cili është dëmi i sode dhe e gazuara me sheqer pije? Onkologji Nutritionists thonë se sodas shkakton kancer pankreatik. Hulumtimi i kryer nga shkencëtarët amerikanë të provojë që pi më shumë se 3 pije kanaçe njerëz të merrni kancerin nga 87% më shumë. Zemër Mjekët kanë zbuluar një lidhje të drejtpërdrejtë mes konsumit të rregullt të sode sheqer dhe sëmundje në rritje të zemrës, enët e gjakut në femra.
Ata janë 35% më shumë gjasa të vuajnë nga sëmundje të zemrës.

Sistem kockave, dhëmbëve Konsumi i rregullt i pijeve me sheqer të gazuara mund të lënë njerëzit pa dhëmbë. Të dhënat e përmbajtura në këto acid çon në erozion të smalt dhëmb, prishjen e dhëmbëve, humbjen e dhëmbit. Pas kullimin ystonchayutsya Bone kalcium, të bëhet i brishtë, thyer lehtë. Siç mund ta shikoni, fakti që pije të buta janë të dëmshme për shëndetin, vërtetuar nga shkencëtarët. Nëse ju nuk mund të imagjinohet jeta pa sode, pije të ujit mineral të zëvendësuar, të paktën pjesërisht. Ujërat minerale të ketë efekt terapeutik. Ato nuk përmbajnë substanca të dëmshme, ngjyra. Vetëm të jetë i sigurt për të lexuar etiketën. Nëse ju nuk vuajnë nga ndonjë sëmundje, është më mirë për të blerë tryezë mineral ujë.

Ju gjithashtu duhet të mbani mend se ky ujë për të pirë rregullisht. Ajo nuk mund të zëvendësojë ujin e rregullt të pastër. Pra, nuk përpiqet për të marrë të përfshirë në të. Më mirë të bëjë veten, për shembull, çaj nenexhik. Cheers! Svetlana,