Gas në zorrët e mjetet juridike bimor, shkaqet, simptomat


Rritja e gazit në zorrët quajtur vanitet. Kjo është mjaft e zakonshme dhe të njohur për shumë. Ka fryrje arsye të ndryshme. Më fryrje në zorrë të ndodh nga të hahet nga produktet e papajtueshme apo konsumit të ushqimit me përmbajtje të lartë fije. Megjithatë, ka arsye të tjera për këtë gjendje. Rreth gazrat në zorrë, trajtim bimor, shkaqet, simptomat e bloating, ne do të flasim me ju sot në këtë faqe interneti. Çka e shkakton gaz në zorrët? Në një person i shëndoshë me funksionimin normal të traktit gastrointestinal përditshme 600-900 ml e gazit shkon nëpër rektum.


Nëse ky numër është më i lartë se normale, ne mund të flasim për gaz të lartë. Ky kusht është i shoqëruar me dhimbje, siklet në zorrë. Shkaku i bloating është shpesh një mosfunksionim i traktit digjestiv, goiter, dhe disa sëmundjeve gastrointestinale. Provokojnë është një kusht të pakëndshme mund të mungojnë enzimat e nevojshme për të përfunduar përpunimin e ushqimit. Për këtë arsye, ushqimi tretet keq, disa pjesë të saj akumulon në zorrë të ulët. Nuk është i lagësht, të dekompozuara dhe të shfaqen të njëjtat gazra në zorrë. Disa produkte të shkaktojë rritjen e vanitet.


Këto ushqime përmbajnë sasi të lartë të fibrave. Këto përfshijnë: lakër lakër të freskët, mollë, bizele, bathë. Kur përdoret në një numër të madh të probabilitet të lartë të shfaqjes së vanitet. Ha tepër në të gjitha të dëmshme. Në fund të fundit, me futjen e sasive të mëdha të ushqimit, zorrë nuk është në gjendje për të përballuar me të, dhe thjesht nuk kanë si të baktereve të nevojshme për tretje. Shpesh fryrje ndodh për shkak të lëvizshmëri të dëmtuar zorrëve dhe pas stresit. Simptomet e gazit në zorrët Simptomë e parë është siklet, rumbling, ndjenjë e plotësi dhe bloating. Gjithashtu për këtë gjendje karakterizohet nga dhimbje, cramping veshur karakter.

Dhimbja është konfiskimet manifestohet. E gjithë kjo është e shoqëruar nga kapsllëk, diarre, belching. Më pak mund të jenë të përzier dhe të vjella. Si për të trajtuar rritjen vanitet? Metoda më themelore e trajtimit të vanitet është për të rregulluar furnizimin. Nëse shkaku është një dietë e varfër, nuk do të ha tepër, të përjashtuar nga dietë e ushqimeve të larta në fibra. Replace sasi të caktuar të zarzavate të freskëta steamed. Mundohuni të mos për të kombinuar disa ushqime. Për shembull, nuk do të hani karbohidratet me proteinat (bukë me mish), dhe ushqimeve acid (patate, banane, limon, portokalli), dhe mos të kombinuar proteina me proteina (arra, mish, vezë).

Shmangni sode, birrë. Mos pini qumësht të papërpunuar. Replace bukës grurë të zakonshëm holistike ose bukë miell i pasitur me krunde. Shpesh kjo është e mjaftueshme për një shërim të plotë. Nëse shkaku i fryrje është një sëmundje e traktit gastrointestinal, goiter, duhet të jenë të trajtuar sëmundje themelor. Kjo do të ndihmojë mjeku-gastroenterologist dhe produkteve biologjike për të rivendosur komunitetin zorrëve ekologjike. Për të rivendosur microflora normale dhe simptomat nxjerrje gazi duke përdorur karbonit të aktivizuar dhe përgatitjet: sorbeks, polisorb. Efekti i mirë gjithashtu do të dimethicone, pepsinë dhe pancreatin.

Gjithashtu të ndihmojë herbs kurë dhe pjesët e tyre, në veçanti - fara. Trajtimi i gazit në zorrët Copes me mjekësinë fryrje tradicionale. Këtu janë disa trajtime popullore që do të ndihmojë të hequr qafe të simptomeve të pakëndshme: Metoda më e zakonshme dhe i lashtë i trajtimit është vanitet infuzion i fara kopër. Bluaj 1 lugë gjelle. l. fara në një mortajë në një gjendje të pluhur. Hidh 1,5 gota me ujë të valë, të mbuluar, të lënë në 03:00. Atëherë pini kjo shumë duhet të jetë ditë, gjysmën më të mirë një orë para ushqimit. Për të eliminuar simptomat krijoj 1 h. L. fara anise 1 tbsp.

ujë të vluar, le të qëndrojë deri 14 minuta pastaj tendosje dhe pije 1/3 c. 3 herë në ditë. Një mënyrë e mirë për të trajtuar çështje të tilla të ndjeshme janë rrënjë luleradhiqe. Bluaj larë përsëri, derdh 250 ml. ftohtë ujë të zier, të lënë gjatë natës. Në mëngjes, tendosje, pini në 1/4 filxhan katër herë në ditë. Nëse kapsllëk është shoqëruar me fryrje, përzierje 400 g. Prunes larë, kajsi të thata, i hedh ujë të ngrohtë zier. Lini kapakun në të gjithë natën. Në mëngjes, hiqni fara me fruta të thata, shtoni 1 tbsp. l. Senna bari i thatë. Të gjitha të mish i grirë, shtoni 200 g mjaltë, përzierje mirë.

Mbani në shelfin e poshtme të frigoriferit, hani për 2 h. L. para se të shkojnë në shtrat. Gjithashtu të dobishme 2-3 ditë për të pastruar zorrët nëpërmjet klizmë zierje e kamomil. Pour 1 tbsp. l. lule të thata 1 tbsp. ujë, pastaj për ngrohje të ulët pas të vluar për 10 minuta. Le cool, tendosje. Pastaj përzierje supë me 2 litra. ftohtë ujë të zier. Cleese bëni para se të shkojnë në shtrat. Gazrat në zorrë, simptomat e kësaj gjendje janë zakonisht hiqet lehtë me trajtimin në shtëpi dhe ndryshimin e dietës. Por në qoftë se ju jeni duke vuajtur nga periudhave të shkurtra të vazhdueshme të rënda bloating, dhimbje të forta barku, djersitje peshë, të jetë i sigurt për të kërkuar këshilla mjekësore.

Cheers! Dritë
ana,