Otitis vesh, trajtimi i mjeteve juridike popullore dhe antibiotikët


Otit - një term që ndikon lokalizimin e inflamacionit në vesh. Kjo është një sëmundje mjaft e zakonshme, e cila prek të rriturit dhe fëmijët e të gjitha moshave. Kjo është një sëmundje mjaft serioze që mund të jetë fatale në mungesë të trajtimit të duhur. Nga kjo artikullin "otitis vesh, trajtimin e mjeteve juridike popullore dhe antibiotikët" ne redaktuar faqe do të përgjigjem të gjitha pyetjeve tuaja në lidhje me trajtimin e otitis media. Aids dëgjon njerëzore konvencionalisht ndarë në tri pjesë: në veshin e jashtëm - krah dhe kanalit auditory jashtëm, ossicles mesme veshit, duke përfshirë, dhe veshin e brendshëm që përmban labirint auditory dhe kërmill.

Në varësi të vendndodhjen e inflamacionit në këto departamente, ka lloje të mëposhtme të otitis media: e jashtme, të mesëm dhe të brendshme.
Përveç kësaj, lloje të ndryshme të simptomat otitis të ndryshme, shkaqet dhe trajtimet. Externa otit është rezultat i depërtimit të agjentëve infektivë në follicles flokët dhe gjëndra dhjamor të kanalit të veshit. Kjo ndodh kur lëkura është e dëmtuar nga objektet e mprehta (kunjat, ndeshjet, etj). Prandaj, parandalimi i otitis media është e pastrimit veshët e saktë objekte të butë. Simptomë e externa otitis është dhimbje që ndodh kur duke tërhequr mbi të veshit, shtypur tragus, kur ju hapni gojën tuaj.


Në fazat më të avancuara të kanalit të veshit mund të lirohet nga erë e plehut. Trajtimi i këtij lloji mund të otitis mjetet juridike popullore dhe vjen për të aplikuar fasha ngrohjen. Gatimit që ngjesh shumë e thjeshtë: garzë të lagur turundas 70% alkool dhe është futur në kanalin e veshit. Në vend të kësaj, ju mund të përdorni alkool zgjidhje alkoolike të acidit borik, ekstrakte të ndryshme të bimëve, etj Përveç kësaj, mjeku juaj mund të përshkruajnë trajtimet fizike terapi të tilla si solux, rrymat UHF. Nëse inflamacioni bëhet më e theksuar, atëherë antibiotikët dhe preparate sulfanilamide (Ciprofloxacin), kur temperatura e përshkruar drogë antipiretik.

Së bashku me përdorimin e antibiotikëve duhet larë agjentët e dezinfektues kanalin e veshit, të tilla si zgjidhje furatsilinom, acid borik, etj Nëse në abscesit kanalit të veshit është formuar, ajo duhet të jetë rrjedha e hapur dhe e sigurt e qelb. Nëse pezmatimi i veshit të jashtëm nuk është trajtuar, atëherë procesi shkon në strukturën e veshit të mesëm, duke shkaktuar otitis media. Përveç kësaj otitis media mund të ndodhë si një komplikacion i sëmundjeve të tjera infektive (gripi, fruthi, dhimbje të fytit, etj). Simptomet e otitis media janë më të theksuara, dhëmbët e fortë gjysma lënduar përkatëse të kokës. Me akumulimin e qelb në zgavrën e veshit të mesëm, pacienti mund të ankohen për një ndjenjë e plotësi, dhimbje të forta në vesh, që të bëhet kur ka një dalje e qelb.

Në trajtimin e otitis media, pacienti është treguar në shtrat. Përshkruajnë antibiotikët, të tilla si Amoxicillin, sulfonamides, zgjidhje antiseptik. Nëse ka një temperaturë e lartë e trupit, ajo është zakonisht të përshkruara Amidopyrine aspirinë. Aplikimi i detyrueshëm fasha ngrohja dhe fizioterapi. Për lehtësimin e dhimbjeve mund të dalë në% alkool vesh 96. Nëse metodat e trajtimit konservatorë nuk janë efektive, është e nevojshme autopsi i daulle e veshit. Atëherë është e nevojshme për të siguruar një rrjedhë të mirë të qelb. Ndonjëherë otitis media Shkaqet dëgjimi humbje në këtë rast është bërë obligim pneumomassage, terapi UHF defekt.

Pjesa më e vështirë është otitis i brendshëm. Ky lloj i otitis shpesh ndodh si një komplikacion i otitis media apo si rezultat i lëndimit. Simptomë kryesor i mediave të brendshëm otitis është një shkelje e aparatit vestibular, humbje dëgjimi, tringëllimë në veshët, etj Simptomet e sistemit vestibular janë marramendje të shpeshta që mund të shkaktojë nauze dhe të vjella. Kur një otitis i brendshëm pakomplikuar treguar trajtim konservativ simptomatike. Për të eliminuar nauze emëruar drogë antiemetic - Reglan, etj Fenehran për lehtësimin inflamacion përdorur kortikosteroidet (metilprednizolone).

Lokalisht ju mund të përdorni skopolaminovye arna. Sikur veshi i brendshëm fillon procesi qelbëzuese është caktuar terapi me antibiotikë. Otitis i brendshëm shpesh i mbushur me komplikime intrakraniale që janë tregues abosolyutnym për kirurgji. Shpresojmë më shumë për të mësuar në lidhje me trajtimin e veshit otitis, efektet e paperpunuar, ju bëni atë të drejtë! Julia Ermolenko,