Efekti i ushtrimit në trup dhe për të forcuar shëndetin e njeriut


Është e njohur se aktivitetet e rregullta fizike dhe sportive trajnuar shumë organe dhe sisteme të trupit të njeriut, e cila sigurisht përmirëson shëndetin dhe të ndjehen më mirë. Lëvizja - një pjesë shumë e rëndësishme e shëndetit. Ajo stimulon shumë procese në trup. Fëmija nuk mund të rritet për të rritur të plotë, në qoftë se nuk e bëri një numër kaq të madh të lëvizjeve të ndryshme. Trupi ynë përmban rreth 65% litra lëng, dhe ajo duhet vazhdimisht të qarkullojnë në qelizat marrë të gjitha materialet e nevojshme dhe të panevojshme - hequr. Mëlçisë, veshkat, mushkëritë, lëkura dhe zorrët duhet të jenë të shëndetshëm dhe të pastër në kohë për të eliminuar toksina.

Rritja e shumëfishtë në qarkullimin e lëngjeve në trup promovon lëvizjen: running, ecje, stërvitje. Kur ne shkojmë kontratë muskujt tonë, të lëngshme është shtrydhur në gjak dhe gjaku venoz në zemër është duke shkuar mirë. Për shkak të rritjes së qarkullimit të gjakut dhe të marrë frymë, trupi i toksinave emetuar lodhje, duke arritur të ndikimit dhe të performancës të drejta. Mënyra më e thjeshtë dhe më e përballueshme e pranueshme për të gjithë njerëzit pa dallim të moshës, është duke ecur. Ajo duhet të jetë mjaft e fortë, kështu që nuk ishte një punë e lodhshme pak. Tirazhi dhe fluide frymëmarrje në mënyrë efektive largon toksina nga lodhje të trupit, shëron të mesme extracellular.


Kur në këmbë është ritmike shtypur jashtëqitje dhe ushqim masave murin e zorrëve, duke shkaktuar ngacmim tyre dhe tkurrje, e cila ndihmon të plotë zorrët. Gjithashtu, ndërsa në këmbë të gjitha organet e brendshme (e mëlçisë, veshkave, fshikëzës vrer, fshikëz, pankreas) gjak-larë dhe i ngopur mirë me energji. Për këtë arsye, pas ecje njeriu ndihet aq i mirë. Ecje është e nevojshme për funksionimin e duhur të disqe intervertebral, ind lidhës dhe ligaments. Edhe më shumë efekt në trup kanë një ritëm normal. Për shkak të rritjes së fluksit të gjakut, duke rritur sasinë e toksinave të energjisë hequr, gjak i larë tërë trupin.

Në trajnimin e gjatë të efekteve shëndetësore të rritet disa herë. I gjatë, i ngadalshëm running por është e përkryer për ngritjen e funksionimin normal të endokrine dhe sistemet nervor. Përpiqen për të drejtuar të paktën 30 minuta dhe përjetojnë eufori që lind për shkak të aktiviteteve të zgjeruara të Hipofiza dhe prodhimin e endorphins. Efektet e lumturisë hormoneve zgjat 30-60 minuta e running. Prodhuar gjatë ushtrimit hormonet veshkave të ketë një efekt pozitiv në zemër. Një njeri që ka një normë të rrallë të zemrës mund të lehtë të kontrolluar emocionet tuaja dhe rritja adrenalin nuk e dëmton trupin, siç ndodh në njerëzit të cilët marrin pak stërvitje.

Që nga afatgjatë (45 min) vraponte për sport norma impuls në 120-130 rrahje në minutë, rritjet presion ndaj 180-200, por në ngarkesa të ulëta për shkak të zgjerimit që rezulton e enëve periferike të gjakut, reduktimin e presionit të gjakut fillon të 130 për 15 minuta. Në qoftë se ju keni atë dhe të reduktuar kështu, drejtimin dhe në gjendje për të normalizuar atë. Vrapimi është veçanërisht e efektshme me hipotension dhe hipertension, angina, dystonia enëve të gjakut, sëmundje koronare të zemrës, osteokondroza, reumatizmi, ulçerë stomakut, mitrale insuficienca e valvulave të zemrës. Gjithashtu drejtimin e trajnimit të pengojnë procesin e plakjes, të normalizuar veprimtarinë e sistemit nervor qendror, forcimin e sistemit imunitar dhe për të ndihmuar të luftuar hahet tepruar.

Duke folur për gjimnastikë që kombinon ushtrim durim, fleksibilitet, forcë dhe koordinim, ndikimi i ritmit bën trajnimin më emocionuese, kështu që ngarkesa e vështirë të dukshme. Efektet pozitive të ushtrimit në trup dhe promovimin e shëndetit të njeriut është e pamohueshme. Si ushtrime në ana e tij të ndikojë në grupe të ndryshme të muskujve, gjakut Flushes të gjithë trupin. Për shkak të fluksit të restaurohen muskujt e zgjeruara të gjakut të lënduar shpejt dhe ligaments. Pesha e trajnimit afatgjatë ndihmon prodhimin e endorphins, përsëri shëndet dhe rritje të energjisë.
Një tjetër lloj i stërvitje - tensioni i muskujve vullnetare pa lëvizje të jashtëm.

Ky ushtrim gjithashtu ofron një efekt të madh në trup dhe zhvillimin njerëzor. Efekti profilaktik i ushtrimit fizik është shpjeguar përmirësojë lëngjeve qarkullimit furnizimin e hormoneve të qelizave, normalizimin e kushteve të oksigjenit, rritjen e qarkullimit të gjakut. Kjo parandalon sëmundje të ndryshme, kështu që është parandalimi i tyre. Prandaj, për përmirësimin e shëndetit të njeriut dhe ruajtjen e lëvizjes së saj rinore është thelbësore. Elvira-p7,