Efekti i nikotinës në trup, dhe Zhvillimin Njerëzor


Zakoni i duhanit rrenjet duhanit shekuj mbrapa. Për më shumë se tre shekuj tymi njerëzimit. Në Rusi, ky zakon u bë modë nën Ivan tmerrshme. Që atëherë, ajo mori shumë vite, por është i varur nga duhani në rritje. Njerëzit janë në kërkim për një cigare qetësues jashtë telashe, dhe për të pirë e të ngrënë. Nikotina përfshira në cigare, i jep një ndjenjë të rreme. Megjithatë, dëmtimi i trupit ka një shumë më tepër. Njerëzit kanë njohur gjatë për këtë, por dëshira për të pirë duhan aq shumë sa që e bën rob pi duhan e zakonet e tij. Që nga fillimi i luftës së shekullit të kaluar kundër duhanit është ndërkombëtarisht. Por ndërsa varësisë merr përparësi.

Një ushtri e madhe e duhanpirësve çdo ditë i jep paratë e tij për një paketë cigare, kompanitë e duhanit që ofrojnë botën, ekzistencën rehatshme dhe fitime të mëdha. Përkundër faktit se mjekët në të gjithë botën janë të kërkojnë të dëshpëruar që të heqin dorë nga pirja e duhanit, janë shpjeguar në mënyrë të qartë dëmin që shkakton njerëzit që të shëndetit të tyre, duhanit sot - të drogës më të arritshme dhe të përdorura gjerësisht. Por një herë një drogë nuk është mënyra më e mirë ndikon në një person. Pra, le të flasim për efektin e nikotinës në trupin dhe zhvillimin njerëzor. Pse njerëzit pinë duhan? Çdo duhanpirës tymosur ndonjëherë cigaren e parë. Dhe, ka shumë të ngjarë ka ndjenjë e mirë nuk ka marrë.


Në mënyrë tipike, shtrëngimi i parë i shoqëruar nga të përzier, nganjëherë vjellje, marramendje dhe dhimbje koke. Nëse njerëzit vazhdojnë të pijnë duhan, duke injoruar protestat e trupit të tij, ka varësisë. Duhanpirës më tej fillon të gëzojë atë. Sepse nikotina stimulon sistemin nervor qendror, aktivitet zemër, përmirëson disponimin dhe ton. Por në të njëjtën kohë është helmimin e trupit. Së shpejti, njerëzit do të vini re se ai ishte shpesh rritet pulsi presioni ishte i shpejtë, kollë dhe gulçim. Nikotina përfshira në gjethe të duhanit, hyn në gjak përmes mushkërive.

Atëherë gjaku është kryer në të gjithë trupin në të gjitha organet dhe indet. Në disa organeve (qendër autonom, një i lidhjeve neuromuskulare) Receptorët janë jashtëzakonisht të ndjeshëm ndaj nikotinës. Kjo substancë stimulon ato artificialisht ndryshuar funksionin, duke shkaktuar crashes. Për shkak se pirja e duhanit është rritur zakonisht presionin e gjakut, shtrëngim vaskulare periferike ndodh. Në të njëjtën kohë zgjerimin e enëve të gjakut të trurit, është lëshuar në gjak të një numri të madh të adrenalin, rrit nivelet e glukozës në gjak. Të gjitha këto reagime ndaj organeve të brendshme nikotinë kërkojnë energji shtesë.

Kjo është arsyeja pse duhanpirësit shpesh nuk mund të fitojë peshë. Në adrenalin në gjak ejected endorphins duhanxhi - hormonet e gëzim. Si rezultat, një person ndjen një rritje të gëzim dhe gëzim. Koka ime hap fillon rimëkëmbjen e papritur, dhe pi duhan ndihet eufori butë. Megjithatë, pas gjysmë ore të gjitha efektet pozitive që nikotina e shkaktuar. Prandaj, një person ka nevojë për një cigare të re, një vonesë e re për të përjetuar emocione pozitive përsëri, përsëri dhe përsëri ajo ka nevojë për një drogë të re. Kjo është bërë efekt të kushtëzuar - në qoftë se lodhur, në qoftë se një humor të keq, stresi, kurseni mund vetëm një tjetër cigare. Dëmtimi nikotina Mbani në mend se nikotina - një substancë vdekjeprurës.

Nëse ju shkoni në një nikotinë intravenoz të përfshira në një cigare - njerëz vdesin. Sigurisht, pirja e duhanit ishte pjesë e nikotinës hyn mushkëritë e duhanxhi. Një sasi e konsiderueshme e saj është hequr nga tymi. Megjithatë, edhe kjo sasi e vogël është e mjaftueshme për helmim gradual të të gjithë organizmit. Disa argumentojnë se një cigare nuk është e dëmshme nga nikotina dhe duhan nga cigare, duhanit.
Kjo është gjithashtu një e vërtetë e madhe, drejtues tym përmban substanca të dëmshme të tjera se nikotina - rrjedh djegies. Megjithatë, vetëm nikotina shkakton një varësi të fortë mbi cigaret. Ai ka një duhanxhi "treshe e shkurtër". Dhe njeri i përkryer kuptuar dëmin dhe Damet e saj varet, përsëri dhe përsëri arrin për paketë cigaresh.

Kjo substancë të dëmshme është e varur, shumë e ngjashme me drogë dhe kjo është një fakt i provuar. Kjo varësi ka dy anë, secila prej të cilave në mënyrë të vendosur i mban të drejtat dhe kërkon trajtim të veçantë. Varësia fizike Kjo gjendje, e cila shkakton trupit për të marrë të përdoret për të dhe të përshtaten me futje e përditshme e një substance të veçantë. Nëse kjo stuff nuk e bën, trupi reagon mjaft e dhimbshme. Pirja e duhanit në mënyrë të plotë është kjo varësi. Kjo është e qartë kur njerëzit të ndaluar pirjen e duhanit. Shpesh ai ndjeu ankthin e tillë që mund të krahasohet me shpërbërjen droguar. Në çdo rast, të gjithë ndihen dhimbje koke, dobësi, depresion.

Për të kapërcyer këtë gjendje mund, duke përdorur droga të projektuar posaçërisht. Këto përfshijnë përmban sasi të vogël të nikotinës patches, filma, pilula, aerosolet. Është shumë më e vështirë për të kapërcyer varësinë psikologjike. Varësia psikologjike Kur një person refuzon cigaren, ai ndjehet emocione të forta negative. Ka ndërprerje në zemër, reduktuar efikasitetin. Ritual të njohur, në të cilin një duhanpirës i lidhur në mënyrë të zhduket. Dikush përdorur për të pirë duhan kur komunikimi apo lexuar. Dikush ka për të ndaluar pirjen e duhanit, kur duke pritur për autobusin. Disa njerëz vetëm duhet një cigare për të përballuar me një detyrë të vështirë.

Jeta e çdo duhanxhi i mbushur ritualeve të tilla të vogla. Prandaj, më i vështirë në këtë situatë - për të thyer modelet e vjetra dhe ritualet zëvendësojë duhani me i ri, më i dobishëm. Ky ilaç nuk do të ndihmojë. Një person duhet të marrë vendim të pavarur vullnetshëm. Edhe pse shumë njerëz e dinë në lidhje me ndikimin shkatërrues të nikotinës të zhvillimit njerëzor ende vazhdojnë të pijnë duhan. Nëse ata kanë vullnet, nëse sadomazahisty?! Por ju nuk jeni? Svetlana,