Efekti i pirjes së duhanit mbi shëndetin e njeriut


Shumë libra të shkruar për rreziqet e pirjes së duhanit, madje edhe në çdo paketë cigare shkruani në lidhje me të. Por njerëzit nuk e veçanërisht të besoni në këto paralajmërime dhe të gjithë janë të sigurt se kjo nuk do të ndikojë në atë. Shumë pretendojnë se edhe dhjetë apo njëzet vjet duhan ata nuk e lënduar. Në fakt, dëmtimi i shkaktuar shumë të mëdha, edhe pse efektet e duhanit mbi shëndetin e njeriut dhe nuk është e dukshme menjëherë. Asnjë çudi ajo është quajtur "vrasës i heshtur"! A nuk më besoni, atëherë unë do të ju tregojnë se si pirja e duhanit është e dëmshme për shëndetin. Fakt shumë e rrezikshme nikotinë se pirja e duhanit edhe disa dekada, njerëzit nuk do të ndjehen të sëmurë, por ngadalë helmimi ndodh, ajo është e plotë të fuqisë dhe jetën aktive, por asgjë nuk pengon atë, por ajo është nga koha në kohë.

Trupi ynë ka aftësinë për të mbrojtur kundër infeksioneve të ndryshme dhe toksina që të merrni në të nga jashtë. Gjatë shumë viteve të luftës me resins helmuese toksike i bërë gradualisht të gjitha rezervat. Dhe një herë kjo është ajo që mund të ndodhë: mund të zbulojë kancerin e mushkërive, fyt, të gjirit dhe prostatës tumor, dhe gjasat e goditje, sulm në zemër, dhe më shumë. i cili mësoi për sëmundja e tij duke u përpjekur për të ndaluar të tjerët të cilët nuk kanë arritur ende në këtë pikë kritike, duke e pyetur: "Mos pini duhan". A e dëgjojnë dikë? Askush, për këtë çështje, pasi ata dëgjuan ... Tymi i duhanit - është penetrimi i vogël pluhuri dhe depozitohen në mushkëri.


Shumica e saj, natyrisht, exhaled, por disa prej precipitates. Kjo mund të duket se është e papërfillshme, por për 12 muaj mund të marrë rreth një litër e katranit. Dhe për dhjetë vjet ... Tymi i duhanit përmban nikotinë, arsenik, cyanide, monoksidit të karbonit, anilinë, formaldehyde, vajra esenciale, acid formik, blozë, plumbi, pyridine, bismut, akroleinës, polonium. Shumica e këtyre substancave toksike, dhe kombinimi i tyre për të formuar një helm të ndërlikuar që ka toksike, veprim të ngadaltë. Gjithashtu ka shumë stereotipe në favor të pirjes së duhanit: - soothes dhe heq stresin; - Shton forcën dhe energji; - Një burrë i vërtetë duhet të pijnë duhan. 3000000 njerëz që kanë pësuar këto "përralla", vdes nga sëmundje të fituara për shkak të pirjes së duhanit kronike.

Pirja e duhanit dhe efektet e saj në shëndetin e njeriut ka kohë që janë studiuar mirë. Gjithkush e di se dy prej cigare tymosur në ditë reduktojnë ciklin e jetës në një vit, 4-2, por një paketë e tërë do të reduktojë jetën e dhjetë vjet. Vërejtur së pari në çdo terhiq amatore - ". Bronkit duhanxhi-së" Atherosclerosis mund të ndodhë edhe me pak përvojë. Shumë të zakonshme është kanceri i gjuhën, buzët, fyt, mushkëri dhe gjëndra e pështymës. Kjo është për shkak të ekspozimit lokal toksike ndaj carcinogens në indet e duhanit. Kanceri i formimit ezofag dhe stomakut ulçerë sepse ai i gëlltiti me pështymë rrëshirë toksike.

Grua Kuryaschaya më shumë në rrezik: ajo mund të ketë një fëmijë me sindromin Down, vonuar mendor, sëmundje të lindura të zemrës, hydrocephalus. Ndonjëherë grua tymi nuk mund edhe të mbetet me barrë dhe do të pjellësh një fëmijë. Megjithatë, nëse kjo ndodh, atëherë pirja e duhanit ndërsa dhënia e gjirit ka gjasa të jetë i dobishëm për fëmijën e saj! Teens të duket për të filluar pirjen e duhanit nga të rriturit në sytë e kolegëve të tyre ose prindërit imituar.
Kjo është shumë e dëmshme, funksionet formuar trupit mund të gjeni patologjinë. Duhanpirësit adoleshente janë të prirur për ftohjet, ata shpejt ind i gjëndrave ndikon në vezoret dhe testes, gjëndra endokrine. Prekur nga toksina, qelizat e trurit nuk janë të përditësuar dhe të fillojnë të moshës.

Çdo gjë që ndodh në nivel qelizor dhe qëndron përgjithmonë. Dha kjo stuff duhet gjithmonë të kenë vullnetin për të në çdo kohë nuk i thyejnë dhe nuk pi duhan. Nikotina Heq rreme stresi, stimulon prodhimin e adrenalin dhe endorphins - hormonit të gëzimit, duke krijuar një ndjenjë e gëzim. Por këto ndjenja të zhduket brenda një ore dhe një duhanpirës duhet të ketë një njësi. Varësisë Nikotina si droge kërkon një kujdes serioz dhe afatgjatë. Por kjo nuk është vetëm në nivel fizik, por edhe në mendor, duke e bërë të vështirë për të shpëtoj prej tij. Në fakt, ajo është e lehtë për të humbur: tani ka shumë të drogës për të ndihmuar të kapërcyer reagime negative fizike.

Një shumë e vështirësive të krijuar kujtime dështimin kur duke filluar procesin e mbështetjes së ndërgjegjësimit: punën e pushimit me kafe apo një gotë birrë para se të shkojnë në shtrat pas seksit, gjumë, etj kur komunikimi. Gjëja kryesore që do të ndihmojë në humbjen psikologjikisht - një duhanpirës i madh vullnet.

Një parandalimin e duhanit duhet të fillojë nga fëmijërisë dhe adoleshencës. Ajo duhet të kryejë në familje dhe në shkolla. Ata që zgjedhin për të hequr qafe të varësisë tashmë e kuptoni se si pirja e duhanit është e dëmshme për shëndetin. Ata duhet të tregojnë përmbajtje dhe durim, sepse sëmundja nikotina ndonjëherë do të kujtojmë veten duke kërkuar doping.

Por këto efektet në thirrje duhanit do të bëhet më e fortë. Më e rëndësishmja - nuk do të joshet për të filluar. Për të luftuar këtë dhe për të ndihmuar në klinikat ku ata mund të marrin medikamente dhe psikoterapi. Ajo është konsideruar si një copë toke efektive anti nikotina, cigare elektronike, çamçakëz dhe lozenges veçanta, vitamina dhe shtojcave. Pirja e duhanit ndikon në shëndet vetëm negative. Ky fakt është i njohur duhanpirësit me përvojë të madhe, por nuk ishte në gjendje për të ndaluar helmimit trupin tuaj. Parandalimi më i mirë i duhanit prishet - jo për të ndonjëherë cigare në dorë, dhe ilaç më të mirë - dëshirë për të jetuar gjatë.

Diana,