Efekti i çajit të gjelbër në nyje, sistemi skeletor dhe presionin e gjakut


Nuk është sekret se çaji jeshil - burim i të rinjve, jetë e gjatë, vitalitet dhe humor të mirë. Që nga kohët e lashta në Lindjen e nga brezi në brez me njohuri të pronave të dobishme të çajit të gjelbër. Një periudhë e re kohë në Evropën Lindore do të mund të blejnë vetëm farmacistët si një ilaç. Kjo është e kuptueshme, sepse çaji jeshil përmban një sasi të madhe të ushqyesve dhe vitaminat, kështu të domosdoshme për shëndetin tonë. On sot ne do të flasim për ndikimin e çajit të gjelbër në joints, sistemi skeletor dhe presionit të gjakut. Ne e dimë që në fazat e hershme të hipertensionit infuzion i çajit të gjelbër ndihmon në presionin e ulët të gjakut dhe gjithashtu të zvogëluar nivelin e kolesterolit në gjak.

Shkencëtarët japonezë kanë zbuluar se përdorimi i zgjatur presioni i tij i gjakut është zvogëluar nga 10-20 njësi. Ulja e presionit është për shkak të faktit se çaj forcon dhe zgjeron enët e gjakut, dhe për shkak se çaj jeshil - një diuretik i fortë. Për shkak të kësaj, uji është excreted nga trupi dhe një sasi të madhe të substancave të dëmshme, duke përfshirë kripë, jo më pak kështu që të ndihmojë për të zvogëluar presionin. Dhe për të përshpejtuar dekompozim e kolesterolit dhe yndyrave të tjera jo vetëm të çon në një rënie në presion, por edhe për të reduktuar peshën. Cila përsëri përmirëson shëndetin, redukton ndikimin në nyjeve dhe të sistemit skeletor. Shkencëtarët në Universitetin e Edinburgut Mbretëreshës Margaret tregoi se nëse pini 4 gota të çajit të gjelbër në ditë për 14 ditë, të reduktuar systolic dhe presion diastolic gjakut, kolesterolit dhe yndyra.


Pastaj të vazhdojë është e nevojshme, pasi kjo mund të dëmtojë atë. Në përgjithësi, shkencëtarët Qiellor rekomandojmë jo më shumë se 1 gota të çajit në ditë dhe pastaj kur futje e tyre të përditshme në rënie të tepërt peshë 4-5 kg ​​në vit. Megjithatë, njerëzit me presionin e ulët të gjakut nuk duhet të pini çaj të gjelbër për shkak se ajo mund të reduktojë presionin edhe më shumë. Njerëzit që vuajnë nga atherosclerosis dhe hipertensionit në fazën akute, dhe duhet të braktiset çaj jeshil. Kafeina dhe theophylline në doza të mëdha të stimuluar sistemin nervor, dhe kështu lëvore cerebrale, duke çuar në kokë vasoconstriction dhe clots gjakut. Për presion rënë, çaji duhet të brewed si vijon: 1.

Thatë e gjelbër pije çaj me ujë të ngrohtë zier, në kurriz të caffeine në atë reduktuar; 2. Hidh valë çaj në normën prej 3 g në gotë me ujë; 3. jap krijoj çaj për 10 minuta; Pini ajo duhet të jetë pas një vakt 1 gotë në ditë. Kujdes Shuma e përgjithshme e lëngjeve konsumuar me nevojën për të reduktuar deri 1,2 litra (përfshirë çaj). Çaji jeshil ndihmon për të përmirësuar shëndetin e kockave, rritjen e kockave, mbrojtje nga plasaritje eshtrat e njerëzve mbi 65 vjet. Përmbajtja e gallate epigallocatechin në çaj rrit aktivitetin e enzimeve kyçe dhe rritjen e kockave me 79%.

epigallocatechin blloqe osteoclasts që shkatërrojnë kockave vjetër dhe pengon rritjen dhe zhvillimin e kancerit (gjirit, prostatës, të lëkurës). Falë fluoride, çaj jeshil ndihmon në forcimin e dhëmbëve smalt dhe gjithmonë të jenë të shëndetshme. Studimi është kryer Chvanh Dr Li Shen dhe kolegët në Universitetin e Texas Tech. Gratë mbi moshën '57 ofruar për të marrë pilula polyphenols çaj të gjelbër dhe të angazhohet në gjimnastikë rekreative. Si rezultat, pas 6 muajsh, u bë e qartë se gratë përmirësuar shëndetin e kockave, dhe muskujt më të fortë. Çaji jeshil penguar dëmtimin e qelizave për shkak të oksidimit.

Për të eliminuar dhimbje të përbashkët, shkencëtarët kërkimore këshillojnë zhytem në mbyllur fort dhe peshqir të çaj zgjidhje ostudzhenomu dhe vënien e tyre në nyje përflakur. Megjithatë, ajo është e rekomanduar me forcë nuk ha individët çaj jeshil që vuajnë nga artriti reumatoid. Pavarësisht numrit të madh të pronave të dobishme, e cila ka këtë pije të mrekullueshme - çaj të gjelbër, mos harroni se çdo gjë ka masën e vet. Mos pini më shumë se një filxhan çaj të gjelbër në ditë. A nuk abuzojnë këtë çaj të mrekullueshme dhe fat të mirë! Eugene,