Efekti i çajit të gjelbër në shtatzënisë dhe fetusit zhvillimin e fëmijës në barkun e nënës


Çaji jeshil me besim të hyrë në jetën tonë të përditshme të zënë, kjo është jo vetëm e shijshme, por edhe pije të shëndetshme. Por në mjekësi, ka mendime të ndryshme rreth ndikimit të tij në shëndetin e gruas shtatzënë. Disa ekspertë e shohin atë si një shumë e përbërësve të dobishme të nevojshme për nënën dhe fëmijën e fetusit dhe studiuesve të tjerë besojnë se të pijshëm atë në doza të mëdha nuk është aq e dobishme. Le të shohim se si i njëjti efekt i çajit të gjelbër mbi shtatzëninë dhe zhvillimin e fetusit e fëmijës në barkun e nënës. Shpesh gratë gjatë shtatzënisë rrit e sheqerit në gjak, sepse hormonet të caktuara të bëjë trupi më rezistente ndaj insulinës, si rezultat, mund të shfaqet diabeti.

Efekti i çajit të gjelbër në zhvillimin e shtatzënisë në këtë kohë është shumë pozitive sa të çon për të ulur nivelin e sheqerit në gjak. Shumë gra shtatzëna kanë probleme me mishrat. Çaj jeshil Pra, të pajisura me pronat antibacterial, ka një efekt terapeutik në to - shërojnë. Si dhe çaji jeshil është jashtëzakonisht e pasur me elementet gjurmë, të marra për të pirë atë "i dobët", por mos u bëni merak, sepse ajo përmban numër të njëjtë të substancave stimuluese, si dhe e zezë. Studimet e fundit kanë treguar se marrja e çaj jeshil gjatë shtatzënisë është edhe poezno. E vetmja gjë që ju duhet të i kushtoj vëmendje - është se sa është i mërzitshëm për të bërë ... Shkencëtarët ranë dakord se doza e lejuar nuk duhet të kalojë 1-2 gota në ditë, dhe ata duhet të pini para darkë.


Në mënyrë të ngjashme, konsumimi i çajit të gjelbër a ftohjet mrekullueshme profilaktike, të tilla si gripi dhe sëmundje respiratore akute. Shumë mjekë thonë se pirë çaj jeshil në moderim gjatë shtatzënisë parandaluar shfaqjen e paund shtesë. Argumenti në pyetjen se sa shumë çaj jeshil është e dëmshme për shtatzëninë e fetusit në zhvillim dhe fëmijë është se pije është aftësia për të ndikuar në acid folik dhe më saktë - për të shtypur ndikimin e saj në grua shtatzënë. Ky acid është shumë i nevojshëm sidomos në fillim të shtatzënisë për formimin e duhur të fetusit. Kështu, abuzimi i çajit të gjelbër një grua fëmija mund të ketë defekte në të palcës kurrizore.

Megjithatë, shumica e shkencëtarëve dhe ekspertëve të angazhuar në studimin e të ushqyerit e duhur gjatë shtatzënisë, nuk e konsiderojnë ndikimin e çajit të gjelbër në të fetusit dhe fëmijën në barkun e nënës vetë një grua shtatzënë mund të jenë të dëmshme nëse ju pini atë ngadalë. Përveç kësaj, çaji jeshil gjatë shtatzënisë është një burim shtesë i ushqyesve. Ende, sepse përbërja e tij është kalcium, magnez, hekur, për të ndihmuar nënën shtatzënë për të shmangur një numër të madh të sëmundjeve të ndryshme të përballojë përballur trupin e saj dhe prodhimin e foshnjës gjatë shtatzënisë, në një kohë kur ngarkesa në organet e brendshme të grua shtatzënë rrit disa herë!

Çaji jeshil ndihmon gratë shtatzëna përballen me pagjumësi, toksicitetit dhe komplikime të tjera, pa të cilat sot nuk mund të bëjnë pothuajse asnjë shtatzëninë. Është e dobishme për të përdorur çaj jeshil gjatë laktacionit, por edhe në këtë periudhë nuk mund të japin epërsinë në vetëm një çaj jeshil, edhe në qoftë se ju jeni një dashnor i madh i pije. Nëse dhënia e gjirit është konsideruar gjithashtu përdorim normal dozë jo më shumë se 2-3 gota të çajit në ditë. Ndoshta, frika kryesore e shumë ekspertëve, duke folur në lidhje me përdorimin e çajit të gjelbër në gratë gjatë shtatzënisë është akumulimi i tepërt i caffeine.

Në doza të mëdha, kjo mund të rrisë rrezikun e dështimit të fëmijës, por ndoshta duhet të përmend se në doza të mëdha pritet dozë të katër miligram kafeinë, e cila i plotëson gjashtë ose dhjetë filxhan çaj të gjelbër, që është numër absolutisht e papranueshme që nuk lejon veten jo normal shtatzënë grua. Caffeine përfshira në pije ndikim vërtet të rëndësishëm në zhvillimin e fetusit të fëmijës. Me abuzim të saj mund të ngadalësojë gjithë procesin formimin e duhur të fetusit, si dhe rritjen e rrezikun e lindjes parakohe. Çaji jeshil për gratë shtatzëna janë më pak të dëmshme se kafe. Për shkak të faktit se kafe me kafeinë është zhytur shumë më të shpejtë dhe punon e vështirë se çaj jeshil.

Dhe duke pasur parasysh se konsumi kafe është e kombinuar zakonisht me pirjen e duhanit, e cila është edhe më e dëmshme efekt mbi fetusit. Për ato vajza dhe gra të cilët janë vetëm duke planifikuar shtatëzanise
ist, ekspertët rekomandojnë për të reduktuar konsumin e kafe dhe çaj për 2-3 gota në ditë. Që nuk mund të jetë vështirësi me konceptimin dhe shtatzënia. Në pjesën e dytë të shtatzënisë në gratë fituar kafeinë mund të shkaktojë një dështim. Por në rrjedhën normale të shtatzënisë pa komplikime çaj jeshil kërkohet nga bazat e tyre komponetov natyrore natyrore, ushqyesve që janë direkt të saj.

Eugene,


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!