Efekti i çajit të gjelbër në dhëmbë


Një numër i hulumtimeve konfirmon se në ushqyesve çaj jeshil në besuar gjatë se dashuruar kineze dhe japoneze çaj. Ndoshta jo vetëm besoj, por e di, duke ndarë me njëri-tjetrin në bisedat me vëzhgimet e tyre?! Në ditët e sotme tashmë është e njohur se 1 filxhan i çajit të gjelbër çdo ditë për një vit promovon humbje prej 4-5 £ mbipeshë (shkencëtarët kërkimore në Kinë), përmirëson zemrës (dijetarët e Indisë), në një farë mase, ndihmon në parandalimin e kancerit (në Mbretërinë e Bashkuar, USA). Hulumtuesit kanë studiuar gjatë në shëndetin periodontale’I njerëz duke gjetur se çaji jeshil të ndikojë pozitivisht dhëmbët dhe mishrat.

periodontium – Çamçakëz proces dhe kockave që mbështet dhëmbët, është një kronike dhe disi të ngjashme’thurur me zhvillimin e sëmundjeve të tjerë, të tillë si diabeti. Autori i studimit thotë se supozimi i pronave të dobishme të çajit të gjelbër u shfaq për një kohë të gjatë. Dhe, pasi që pothuajse çdo person i tretë rregullisht pini çaj jeshil, dhe pjesa tjetër ndonjëherë, por ende pi ekipi i tij është përpjekur të përcaktojë se si ajo ndikon në shëndetin’Unë gojë dhe drejtpërdrejt në shëndetin’Unë vetëm trupi i njeriut. Gjatë hulumtimit të tyre, shkencëtarët kanë gjetur se çaji jeshil është e mirë për trupin, jo vetëm si një antioxidant.


Këto dentistë mbresëlënëse amerikanë – Të dashuruar çaj të gjelbër të vërtetë vuajnë sëmundje dhimbje dhëmbi dhe të ndryshme në mënyrë të konsiderueshme më pak se të tjerët. Megjithatë, besohet se mbrojtja e zgavrën me gojë nga faktorët e padëshiruar duke përdorur çaj, është e nevojshme për të pirë çdo ditë për të paktën një vit. Është gjithashtu e rëndësishme që çaji jeshil duhet të konsumohen me absolutisht asnjë sheqer dhe pa zëvendësues. Ëmbëlsirat në këtë rast edhe të padëshirueshme. Në një universitet në Kolumbi, Dr. Alfred në grup me disa mjekë e klinikave dentare, kishte një eksperiment të gjatë, por interesante. Për 10 vjet, disa klinika pacientëve vetëm kishte pirë çaj jeshil pa sheqer dhe ëmbëlsirat.

Si rezultat, ata që me besnikëri ekzekutuar udhëzimet e mjekëve për 10 vjet më pak se të gjithë u kthye për dentistë kishin pak të shëndetshme mishrat dhe dhëmbët e shëndetshëm të ruajtura. A nuk është kjo dëshmi se efekti i çajit të gjelbër të vërtetë të dobishme për dhëmbët?!

Pra, çfarë në çaj jeshil është një që ka një efekt i dobishëm për dhëmbët dhe shëndetin’I oral? Shkencëtarët thonë se rastin në catechins, të cilat kanë pronat antimicrobial. Ata shkatërrojnë bakteret që kanë formuar dhëmbë apo sëmundje çamçakëz, kjo është mënyra për të pirë çaj pas një vakt. Gjithashtu në dispozicion shërim më të shpejtë plagë dhe probabiliteti i ndezjes është minimal.

Në përbërjen kimike të çajit përfshin shumë të dobishme elemente gjurmë që forcojnë smalt – kalcium dhe fosfor, të tjera. Dhe nga rruga, nuk është ide e paarsyeshme që në qoftë se ju pini çaj jeshil pak e fortë për disa kohë e humbur erë të keqe nga goja.