Ndikimi i energjisë në trupin e njeriut


Pije energjetike janë aktualisht shumë popullor, sidomos në mesin e adoleshentëve. Shumë të rritur nuk e vetëm të pini një shishe kundër pushtetit, duke argumentuar se fakti se kafe sigurisht jo duke u dhënë atyre gaz. Por nuk do të dëmtojë ata pije e re? Në televizion vazhdimisht flasin për përfitimet e pije të energjisë, raportoi se pirja e tyre është e gjitha se "humbur" jar, çdo gjë në jetë përmirësuar. Të rinjtë e ekspozuar ndaj reklamave dhe fillon të marrë pushtetin kudo: në klube, miqtë dhe madje edhe një shëtitje në shesh lojërash. Le të marrim parasysh përbërjen e Energjisë dhe të përpiqet për të kuptuar se çfarë ndikimi të energjisë në trupin e njeriut, ata janë në gjendje të na bëjë aktiv, i gëzueshëm, të ndihmojë aktivitetin mendor, na atletët të ndryshme ... Njerëzit nga kohët e lashta duke përdorur stimuluesve natyrore e bëjnë.

Kafe e përdorur në Lindje dhe në çaj Indi në Kinë dhe Azi, arra cola në Afrikë, Amerikë Jugore bashkëshortor. Pije të Energjisë kohët e fundit u shfaq në raftet dyqan. Ideja e prodhimit në masë erdhi biznesmen austriak, në kthimin nga Azia. Së pari u shfaq në treg, frymëzon Red Bull. Ai menjëherë fitoi popullaritet dhe ishte në një fazë me kompani të tilla të shquar si Coca-Cola dhe Pepsi, udhëheqja e të cilit shpejt vlerësuar situatën, dhe i lëshuar versionin e tyre mbi shitjen e pushtetit - Burn dhe Adrenaline Rush. Aktualisht mendime mbi një shumëllojshmëri të Pushtetit: dikush gjen ata mjaft i parrezikshëm, ndërsa të tjerë këmbëngulin në të kundërtën, kjo është një droge dhe unike Addictive.


Çfarë në të vërtetë përmban pije të energjisë? Tani planeti ata prodhuar një numër të madh të llojeve, por përbërja është në thelb e njëjtë. Së pari, ato përmbajnë glukozë dhe sukrozë. Saharoze - një sheqer i thjeshtë, glukozë - një lëndë ushqyese e rëndësishme në trup, i cili formohet nga shpërbërja e substancave me konsumin e ushqimit. Furnizimi me energji elektrike është caffeine - psihostimulyat më i famshëm. Ajo është e pranishme jo vetëm në kafe, por edhe në çaj, arra, Colette. Kafeina redukton lodhjen dhe të qenët i përgjumur, përshpejton normën e zemrës dhe ndihmon njerëzit për t'i bërë ballë peshë të rëndë mendore. Por ky është një efekt i përkohshëm dhe do të ndryshojë edhe më shumë lodhje energji.

Nëse ju nuk përdorni kafeinë për të dhënë trupit tuaj një pushim, dhe madje edhe derdh një dozë të stimuluesve - ka një rrezik që të tejkalojnë dozë e saj të lejueshme. Duke pasur shumë njerëz të bëhen nervoz dhe nervoz, duket pagjumësi dhe pengime ritmin e zemrës. Nëse ju vazhdoni të përdorni kafeinë në doza të larta, ajo mund të jetë dhimbje të barkut, cramping, do dëmtuar muskujt dhe sistemin nervor. Në fund, rezultati do të jetë vdekje. Doza vdekjeprurëse për njerëzit është 10 - 15 gram kafeinë në ditë, për krahasimi është 100-150 gota e kafe. Më pije është theobromine, e cila është e pranishme në çokollatë, dhe taurine - një përbërës i cili është një ndihmës në metabolizmin.

L-carnitine dhe Glukuronolaktoni të përfshira në pije të pranishme në ushqim të përditshëm, por inxhinieri këto substanca përmban dhjetë herë më shumë se kërkesat ditore. Çfarë ndikimi i energjisë në trup përmes doza të larta të këtyre substancave në trupin e njeriut nuk është ende e njohur. Guarana dhe Ginseng janë përfitimet në doza të ulëta, por abuzojnë ato mund të shkaktojnë ankth dhe pagjumësi. Këto substanca janë të përziera në pije në përmasa të ndryshme. Mos pini pa ngjyra, flavors, preservatives, stabilizues dhe të kontrolleve aciditetit. Në terma të thjeshtë, kjo jar pije energjike të pijshëm, ju vënë jetën e tyre.

Çfarë mund të konkludohet nga lart? Të lehtë - pije energjetike nuk do të bëjë trupin tuaj të mirë. Është më mirë për të zëvendësuar ato me stimuluesve natyrore (xhensen, xhensen siberian). Përveç kësaj, përbërësit natyral të rritur imunitetin. A nuk e tejkalojnë normën, edhe numri një bankë të. Në asnjë rrethanë nuk duhet të pini pije të energjisë para, dhe sidomos pas ushtrimit. Mos përzierje e tyre me kafe, çaj ose alkool - kjo do të sjellë pasoja negative. Mbani në mend se gratë shtatzëna, fëmijët, personat 18 vjeç dhe njerëzit e pije të energjisë moshës të daljes në pension në përgjithësi kundërindikuar.

Michael,