Ndikimi i dietë mbi trupin e njeriut


Për shumë gra, dietë është mënyra më e mirë për të shpejt të sjellë shifrën në rregull. Ata hidhen nga një dietë në një tjetër qark, në të njëjtën kohë picking paund urryer përsëri dhe përsëri. Pak njerëz mendojnë se nën këtë ndikimin e dietës në trupin e njeriut. Dhe edhe më shumë, pak e dinë se si për të "ulur" në një dietë për të marrë rezultate të qëndrueshme. Shpesh kjo rezulton se dietë mund të ndikojë negativisht në shëndetin e përgjithshëm dhe mirë në psikologjinë tuaj. Tani ka kaq shumë programe dietë. Ata janë në revista, gazeta, broshura dhe shihet vazhdimisht në sy. Kjo sugjeron se kërkesa është në rritje, dhe tani ju mund të dëgjoni të nxënëseve, ata ulen në një dietë.

Kjo i referohet dietat nuk terapeutike, mjeku i projektuar dhe programe jashtëzakonisht modë ushqyerit që premtojnë dispozicion të shpejtë të peshë të tepërt ose të disa sëmundjeve. Këto dietat janë të dizajnuara për një kohë të shkurtër, e ndërtuar për të kufizimeve të rrepta. Shumica e këtyre forcave të braktisin përdorimin e shumicës së produkteve, dhe kjo është shumë e vështirë psikologjikisht. Pjesa më e vështirë pas dieta të tilla nuk bien në mënyrë të pakontrolluar dhe të fillojnë për të ngrënë çdo gjë. Dështimet e tilla të çojë në të ashtu-quajtur "efekti bumerang" kur vështirësia e madhe rënë paund të kthehen shpejt, duke marrë një çift më shumë herë për kompaninë.


Dietë të rreptë të çon në mungesë të glukozës në trup. Prandaj është shumë e rëndësishme për funksionimin normal të qelizave të trurit. Dietë të rreptë mund të provokojë një çrregullim në tru dhe të çojë në çrregullime psikologjike. Tashmë në ditën e tretë të dietë të ashpër në proceset e mendimit të njeriut mund të jetë i prishur. Trupi është i prirur të pranojë një dietë të rreptë si stresi. Natyrisht, të gjitha organet e njeriut fillojnë të funksionojnë në mënyrë të stresit. Trupi konsumon energji minimale, dhe çdo rrjedhjen e ushqimit në percepton si kjo e fundit. Sigurisht, pas dietë trupi fillon me një hakmarrje për të ruajtur yndyrë në rast të përsëritjes së stresit të tillë.

Kjo gjithashtu çon në një kthim të shpejtë të paund humbur. Dhe ju nuk mund edhe të hani çdo gjë pas dietë, dhe paund do të vazhdojnë të vijnë përsëri. Stresi që personi është duke kaluar në të njëjtën kohë me një rënie në kalorive hyrëse të çon në një përkeqësim të gjendjes së tij të përgjithshme. Kjo ndikon performancës, humor, mjaftueshmërisë dhe të reagimit normat e. Studimet e kaluara, ndërkohë, thonë se yndyrë që u kthye pas një dietë të rreptë është shumë më e rrezikshme se sa ai që ishte fillimisht. Këto depozita yndyrë janë të bazuara kryesisht në bark rreth organeve të brendshme.


Ata janë në gjendje për të rritur nivelin e kolesterolit "të keq" në gjak, duke shkaktuar atherosclerosis, sulmet në zemër dhe tru. Dhe përveç kësaj, ky është dyfish e vështirë për të banish yndyrë më vonë. Çdo dietë të rreptë e kufizon rrjedhjen e ushqyesve në trup. Kjo çon në një mungesë e vitaminave dhe mineraleve të caktuara. Edhe nëse dietë ushqim të shoqëruar nga mbarësuese pilula vitaminë, multivitamina, trupi nuk do të shohin ato si një zëvendësim adekuat të produkteve natyrore. Pas një aderimin ndërsa për dietat strikte të ndikojë pamja nuk është pjesa më e mirë - të lëkurës shurdhër, humbje e flokëve, probleme me thonjtë.

Përveç kësaj, ju kurrë nuk mund të parashikojnë se si të reagojnë për beriberi të tillë artificiale organet tuaja të brendshme. Dietë të rreptë, duke shkaktuar vitaminë mangësi provokon ftohjet e ndryshme. Sipas paragjykimet dhe sistemin tonë imunitar. Çfarë ekspertët rekomandojnë ata që dëshirojnë për të humbur peshë të shpejtë? Së pari, harroj fjalën "të shpejtë". Shpejt me makinë peshë sa më shpejt të vijnë përsëri. Ju nuk keni një ditë kanë blerë paund shtesë? Nëse jeni të vërtetë doni të merrni një rezultat që është i vonuar për një kohë të gjatë - disa kufizime mbi ushqimit ju vidbudetesya. Ne do të duhet të ndryshojë të gjithë rrugën e jetës. Kjo është mënyrë racionale të ditës, duke e lejuar ju për të pikturuar si duhet ushqim, gjumë dhe pushim, kohë dhe kohën e caktuar që të ushtrimit fizik.

Shtrëngesa në përputhje me një regjim të tillë së shpejti do të japin rezultatet e tyre. Trupi merr përdorur për të ndarë ushqim dhe pjesë të vogla, ai fillon të kërkojë aktivitetet e përditshme të edukimit fizik dhe pjesa tjetër në kohë. Së dyti, kjo dietë ushqim nuk ka gjithmonë të ofrojë shkelje të rreptë. Pas dietë të ekuilibruar si duhet, ju merrni të njëjtin rezultat. Le të jetë më vonë, por ai nuk u zhduk pas disa javë. Dhe trupi juaj ushqim të shëndetshëm asgjë, por të mirë nuk do të. Ne nuk duhet të qortojë veten ngrënë çdo pjesë. Eshtë e panevojshme të vetë-viktimizimit të shkaktonte vetëm një herë stresit, dhe ju vetëm duan të theksoj që "kap".

Efekti më i mirë kur resetting paund shtesë mund të arrihet duke kombinuar inteligjente Ushqimi, të ushqyerit dhe stërvitje. Nëse një prej këtyre faktorëve është i humbur - dhe rezultati do të jetë ndikimi i dietës nuk janë të njëjta. Ne nuk duhet të pranojmë këtë rrugën e jetës si i përkohshëm - ju duhet të futeni në prioritetet e përhershëm. Catherine