Flokët bie se çfarë të bëjë


Pa dyshim, bizhuteri e grave kryesore të ka qenë gjithmonë i mirë i trashë, flokët, me shkëlqim. Të gjithë, pa përjashtim, gratë kujdesen për flokët e tyre, duke vizituar floktar, dyqane të modës. Për fat të mirë A hairstyle markë tregtare, hairstyle bukur dhe në modë, tani është e lehtë. Por për të bërë flokët e tyre më të fortë, të shëndetshëm, të trasha - ju duhet për të bashkëngjitni disa kushte. Sidomos ne të fillojnë të shqetësohen, shqetësohen, kur flokët bie jashtë. Ky është një problem për gratë e të gjitha moshave. Prandaj është e rëndësishme për të identifikuar shkakun e humbjes dhe të përpiqen për të zgjidhur atë sa më shpejt të jetë e mundur. Le të diskutuar këtë çështje së bashku në këtë faqe interneti, të flasë për këtë, por do të them vetëm se s ... flokët bien jashtë, çfarë të bëjë me të mirë të sqaruar!

Kur bën humbjen intensive, do të përpiqen për të shqyrtuar kujdesin e zakonshme për ta. Ju nuk mund të përdorin mjete të përshtatshme që ju intereson. Ju gjithashtu duhet të mbani mend se ky proces është i lidhur direkt me predispozicion gjenetik. Përveç kësaj, flokët fillon të hollë jashtë me shpejtësi në moshën e vjetër. Nëse ju jeni ende mjaft i ri kur zëvendësuar kujdeset, flokët ende shpejt hedh lëng nuk mund të ndihmojë në parandalimin dhe trajtimet duhet të mos merrni baldness. Le të përballen me atë, pse fillojnë intensivisht flokët bien jashtë.
Pse e flokëve hedh lëng? Çdo muaj, rritja e tyre eshte rreth 1 cm.


jetoj çdo flokët 2-5 vjet. Atëherë ata bien, dhe të rriten në vend ato të tyre të reja. Ky proces vazhdon deri në moshën e vjetër. Mirëpo, me moshën, dhe cikli jetësor i rritjes së flokëve ka filluar të bjerë. Kur predispozicion gjenetik, predispozicion për baldness, për të arritur një moshë të caktuar follicles fillojnë të atrofi. Kreu i parë i flokëve të zbehet, dobësohet, dhe pastaj fillon të hollë jashtë shpejt. Ju mund të ndihmoni trajtime të veçanta bukuri. Në raste shumë të rënda, një procedurë transplantin. Por ky shkaku i hedh lëng, humbja është e rrallë. Në thelb, humbje ndikojnë arsye të tjera: Problemi i humbjes së flokëve mund të jetë për shkak të kushteve të pafavorshme të mjedisit, rrezatimit, stresi.

Arsyeja mund të jetë dietë të varfër, përdorimi i barnave të caktuara, kimioterapia. Shpesh bien flokët për shkak të kujdesit të pahijshme. Ata mund të bien kundër sfondit të disa sëmundjeve të lëkurës. Kjo mund të jetë duke marrë barna kontraceptive janë të larta në hormoneve në trup mungesës së hekurit, sëmundje tiroide, vezoret polycystic, dhe shumë sëmundje të tjera kronike. Pra, para se të filloni trajtimin, ju duhet të diagnostikuar gjendjen e shëndetit të tyre. Përndryshe, ju mund të bëni vetëm gjërat më keq. Në një masë parandaluese mund të përdorni të njëjtën kohë një maskë, ushqyes, kujdes rivendosjen.

Nga rruga, ka një pikëpamje e përhapur se pushim flokët, bie përmes shampooing shumë të shpeshta, tharje me tharëse të nxehtë flokësh, pranga të nxehtë, styling, straightening. Kjo është padyshim e dobëson ato, duke e bërë i dobët, i hollë por jo shkaku i humbjes së tyre. Follicles të shëndetshme për procedurat rindërtues është në gjendje të rriten flokët të re. Prandaj, pas trajtimit të flokëve të bëhet i shëndetshëm përsëri. Çka në qoftë se flokët bien jashtë? Në rast se shkaktojnë hedh lëng nuk është i yake- ose sëmundje të fillojnë për të trajtuar flokët. Përveç kësaj, rrit imunitetin, diversifikuar dietën tuaj.

Hani mirë për produktet e flokëve, që është - perime më të freskëta, hani ushqime të pasura me kalcium, fosfor, hekur, të marrë vitamina. Kjo do të ndihmojë të ndaluar humbjen e flokëve dhe t'i bëjë ata më të fortë. Përveç kësaj, thonjtë forcuara bëhet çehre të shëndetshme, pomolodshaye lëkura bëhet më elastike. Efekti bëhet i dukshëm pas 14 ditësh të pasura me vitamina. Për t'u kujdesur duke përdorur të njëjtën shampo, kondicioner që ju përshtatet më mirë. A nuk abuzojnë me ajer te kondicionuar, dhe lani flokët tuaj sa më shpesh të jetë e nevojshme, por jo çdo ditë. I dëmshëm kreh flokët e lagësht, le të thahet në të egra, përdorimin tharëse të flokëve, si rrallë të jetë e mundur.

Përdorni produkte te kujdesit natyrore. Site ofron shumë receta për maska ​​natyrale, decoctions për shpëlarje. Sidomos humbje e dobishme e flokëve duke përdorur tretësirë ​​alkoolit prej speca të nxehtë. Ky produkt është i mirë forcon rrënjët, humbje të ndaluar, duke i bërë flokët e saj të trasha dhe me shkëlqim. Përpiquni të përdorni mjetet juridike natyrore për t'u ngjyrosur, lëng mishi kamomil, letër e hollë, ekstrakt kafe, këna, Basma, etj Ngjyra natyrale nuk e dëmtojnë rrënjët dhe forcuar follicles, duke promovuar shërimin, rritjen e flokëve. Mundohuni të mos përdorni clips shtrënguar, bandat gome, qeth, curlers.

Është më mirë për të përdorur mjete të posaçme për të bërë vëllimin e hairstyle tuaj. A masazh kokës çdo natë. Kjo procedurë do të heq stresin, ju qetë, për të siguruar rrjedhjen e gjakut në rrënjët e flokëve, të parandaluar humbjen e flokëve. Por nuk do të marrë në ekstreme. Mos u shqetësoni për një çift të qimeve të mbetur në krehër. Një numër i flokëve duhet domosdoshmërisht të bien, sepse ajo është një proces normal fiziologjik. Para se të filloni të shqetësohen për atë flokët bien jashtë pse kjo ndodh dhe çfarë të bëni në këtë rast, mendoj edhe për faktorin sezonal. Në pranverë, humbje vjeshtë është më intensiv. Nëse ju nuk keni sëmundje kronike nëpërmjet të cilit shumë flokët thins, një vetë-, kujdes të plotë, vitamina, kthejnë fuqinë tuaj të flokëve dhe bukuri.

Svetlana,