Columbine barishte helmuese, por medicinale foto bimë


Përshkrim. Kjo lartësi barishtore shumëvjeçare bimë medicinale nga 0.3 -. 0.8 m Ajo i takon familjes Ranunculaceae. Lë dy herë - ternate, petioles, me 3 teh, grimcat e qetë apo edges onde. Frenuar ngritur ujëmbledhëse normal, degëzuar në pjesën e sipërme. Lulet janë të parregullt, të izoluar, të mëdha, shportsami. Bimëve hi me ngjyrë, pesë - listnaya. Corolla me 5 petals, duke kaluar në shporets disa pistils, stamens shumë. Ajo lule maj-qershor. Ujëmbledhës Fruta zakonshme - Ekipi kartë. Shpërndarja. Bimët e egra Columbine medicinale zakonisht rritet në pyjet gjetherënës e Evropës Perëndimore, por në Rusi ajo është e edukuar si një bimë të bukur dekorativ.

Columbine bimë foto

Korrje dhe magazinimit Për prodhimin e drogave të grumbullojnë bimë bari gjatë lulëzuar. Kjo prerë se pjesët ajrore e vendosur në një lartësi prej 0,10 m mbi sipërfaqen e tokës. Lëndët e para janë të thata në një zonë të ventiluar ose në hije jashtë. Grass Columbine pastaj mbahen të ndara nga materiale të tjera të papërpunuara në një vend të thatë. Përbërja kimike Columbine - medicinale Përbërja kimike e bimëve është kuptuar mjaft dobët. Ne e dimë vetëm se përbërja e tij është acid Askorbik, flavones komponimet, alkaloide. Pronat farmakologjike Bimët helmuese çast vendimtar ofron një efekt terapeutik, siç është choleretic, diuretik, laksativ, bën të dalë djersë, veprim antiseptik dhe qetësues.


Kërkesë Në praktikën e mjekësisë tradicionale ekstrakt barishte medicinale bimëve pini gjakderdhje, dhimbje barku zorrëve, stanjacion në fshikëz e tëmthit dhe mëlçisë dhe hepatiti të origjinave të ndryshme. Gjithashtu infuzion ndihmon me pneumoni dhe kollitjes të rëndë. Ajo përdoret topikale ende mouthwashes nxehtë inflamacion në formën e fasha dhe vaska për sëmundjet e lëkurës. Bimë Columbine, bari nuk është përdorur nga mjekësia tradicionale. Medikamente Infuzion 1/4 litër e vluar Brew ujit 1 h. L. barishte bari i thatë ujëmbledhës normal dhe përfundoi, të lënë për një orë, pastaj thahet dhe shtrydh përmes materialeve garzë.

Merrni 15 minuta. para ngrënies 3 g. ditë 1 tbsp. l. Contraindication Pellgut - një bimë helmuese, kështu që përdorimi i drogës brenda tij duhet të bëhet vetëm nëse rekomandimet e mjekut dhe nën mbikëqyrjen e tij.
Alexander,