Daphne, volchnik zakonshme - Daphne helmues bimore


Përshkrim. Daphne ose Volchnik normal ose e zakonshme volcheyahodnyk -. Një bimë, shkurre në 1, 5 m Ajo i përket volchnikovyh familjes. E saj rrjedh i drejtë, të degëzuar, pubescent në fillim, atëherë sipërfaqja është leh shkurre qetë, kaltërosh-kafe. Në bimët kundërtën, alternativ, i zgjatur, petiolate, fund gri-blu, gjethe të lartë të gjelbër. Bimë lulëzim u rrit-i kuq, aromatik, dhe i ulur djathtas në 3-5 copë në fidaneve të vitit të kaluar. Ata lulëzim në prill - Maj, para se të lë. Frutat - drupe me tul me lëng në formë të vezëve, të kuqe, që maturohet në qershor-korrik.

Shpërndarja. Daphne rritet në zonën pyjore të Siberia Perëndimore dhe Rusisë Evropiane. Ajo rritet në mes të shkurreve dhe pyjeve të përziera. Çorape. Leh e degëve të rinj ujku lëvore ruajtur ato në pranverë, para se të lulëzuar bimë dhe fruta - kur ata janë të pjekur. E saj të thata në një apo ajri ventiluar në hije. Fruthi Prosushuyuchy duhet të jetë përhapur në një shtresë të vetme sipërfaqe e brendshme deri. Që bimë është shumë helmues, pastaj tharje dhe korrje duhet të jetë i kujdesshëm. Përbërja kimike. Çdo pjesë e bimëve përmban toksike mezerein substancave rrëshinor. Fruta përmban vaj dhe glycoside thelbësor kokohnin.


Në lëvore volchnika gjetur vaj yndyror, glycoside dafnin, rrëshirë, dylli, gomë. Ajo është nga kjo që daphne helmues bimore duhet të përdoren me kujdes. Pronat farmakologjike. Daphne ka analgjezik, antibacterial, anthelmintic dhe pronat laksativ, është përdorur nga jashtë si një analgjezik dhe mënyrë stimuluese. Aplikimi. Tinktura bimore leh është përdorur nga jashtë si një mjet për stimulimin reumatizmi, nevralgji, përdhes dhe paralizë. Infuzion i leh merret në hidropizi, ethe dhe si laksativ. Kur kruhet dermatoses, grip, kancerit të stomakut, droga dhimbje dentare janë të përshkruara nga jashtë dhe brenda.

Lëng i bimëve frutore është e rekomanduar për të lyej kafshimin e gjarpërinjtë apo qentë. Lulëzuar bimët janë përdorur si një anthelmintic fuqishme. Medikamente. Supë. Gota Oblyyte ujë të valë 2 g lule bimore ujku leh dhe vlim për 20 minuta në një flakë të vogël të zjarrit, tendosje ende e nxehtë, lëndëve të para shtrydh. Vëllimi i supë të sjellë në 200-250 ml. Merrni 3 g. Per dite 5 pika. Supë si një pilulë gjumi. Hidh një gotë me ujë të valë 4 g ujku leh rrënjë dhe gjysmë ore banjë me ujë të nxehtë, pastaj të lënë për 15 minuta dhe supë filtruar. Pini 2 g. Per dite para ushqimit për 1 h. Lugë. Tretësirë. 100 ml 70% alkool pour 1 g fruta ose leh leh ujku, insistojnë javë, dridhje, dhe pastaj të qartë ikjen me napë.

Merrni 3 g Per dite para ushqimit për 1 -. 2 pika në një lugë ujë. Pluhur për dhimbje dhëmbi. Përhapjen pluhur leh dhe lule ujku fshij atë në zonën e prekur. Pastaj shpëlaj gojën me ujë të ngrohtë zier. Contraindications. Bimë Daphne është helmues. Përdorin atë në qëllim dhe droga nën mbikëqyrje mjekësore, pas dozimin.