Daphne - pronat e shërimit


Duke ecur përmes pyjeve mund të gjenden Dereza por nuk dhi dhe ujku kokrra të kuqe bush - një bimë me manaferrat e kuqe të bukur. Mos harroni si një fëmijë më të vjetër na tregoi një kaçubë të vogël me manave të bukur të ndritshme të gjakut-kuqe, duke shpjeguar se ajo duhet të anashkalojë partisë dhe në çdo rast, nuk e prek. "Ajo daphne, ajo është helmuese!" - Na tha.
Dhe kjo është e vërtetë. Të gjitha pjesët e kësaj bime janë helmuese. Por ka prova se ajo mund të përdoret për të kuruar kancerin e fytit, hundës, gjuhës, dhe sëmundje të tjera. Ndoshta jo pohime aq të thjeshta e të pakushtëzuar dëm në trup, ky "përbindësh pyjeve" me aromatik, tërheqja erë.

Pra, le të shohim më shumë se ku dhe si të aplikojnë Daphne, pronat medicinale e frutave. Pronat medicinale daphne Bimë, kryesisht lëvore saj përdoret për trajtimin e sëmundjeve të zemrës, enëve të gjakut. Me sukses trajtimin e sistemit nervor, të përmirësojë veprimtarinë e veshkave dhe të mëlçisë. Kjo është për shkak të pranisë në përbërjen e manaferrat substancave që stimulojnë prodhimin e dismutase superoxide. Në këtë rast, gjen konfirmim duke thënë se doza të vogla të helmit mund të jetë ilaç i fortë. Gjithashtu përmban kaçubë përfshin një numër të madh të elementeve të rëndësishme gjurmë dhe polysaccharides nevojshme për të riparuar qelizat e dëmtuara dhe të suksesshme, që funksionon mirë sistemin imunitar.


Prandaj shkurre frutore kuqe janë pjesë e produkteve medicinale për të mbështetur proceset imunologjike në trup. Përvojë afatgjatë me përdorimin e pronave kineze mjekësi bimore për trajtimin e sëmundjeve të syrit bëri që shkencëtarët amerikanë për të kryer hetime të veçanta. Sipas tyre, i hartuar mbi bazën e Zbulimet shkencore provuar se përgatitjet e bazuara në Daphne, reduktuar proceset oxidative në retinën e syrit, të rritur nivelin e. Prania në polysaccharides bimore e bën atyre një ndihmës i paçmuar për të mbrojtur qelizat nga dëmtimi. Polysaccharides janë gjithashtu të përfshirë në mënyrë aktive në proceset rigjeneruese.

Gjithashtu bimët doza mikroskopike leh veprojë në trup si antioksidantë. Ata jo vetëm të ndihmojnë eliminimin e toksinave, por edhe të parandaluar formimin e tyre duke parandaluar proceset oxidative çojnë në mutacioneve gjenetike. Pas eksperimenteve të shumta, shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se ndonjë lëng të freskët frutash, i cili shtoi vetëm 0, 5% bimë Berry lëng redukton ënjtje pas djegien nga dielli, kanceri i lëkurës. Preparatet e bazuara bimët janë konsideruar trajtim i shkëlqyer i jashtëm për sëmundje të përbashkëta të tilla si artrit, reumatizmi, healers osteoporozën përdorni Daphne edhe për të trajtuar paralizë të gjymtyrëve të ulëta.

Gjithashtu cilësitë helmuese, të gjitha pjesët e bimës kanë pronat medicinale. Ato përmbajnë shërimin mezerin rrëshirë. Në kaçubë lëvore nuk gjeti më pak të vlefshëm substancave, glycosides, kumarin, gomë dhe dylli. Daphne në mjekësi Mjekësisë tradicionale përdor barishte për të trajtuar Sëmundjet e ndryshme. Shumë healers përdorin në praktikë mia droga receta antik bazuar në të. Këtu janë disa prej tyre: Për trajtimin e hemorroide, fissures rektale, kolit, kapsllëk, copëtuar 20g tharë leh e bimëve, pour 1 tbsp. ujë të pastër, kuzhinier për ngrohje të ulët për 20 minuta. Pastaj tendosje, të marrë para ushqimit për 1 st.

l. mëngjes dhe para gjumit. * Si një diuretik, poslablyayuscheho i butë do të thotë për të përmirësuar tretje të përgatisë një supë: Mix '60 leh pluhur e bimëve '20 fruta të thata majdanoz kopsht, '20 kopër, 20 g barishte të thatë karamele mente, si copëtuar shumë Rrënjët luleradhiqe. Pastaj në '20 përzierje e bimëve të derdh një gjysmë litër ujë të vluar, të mbuluar me një leckë të trashë, të lënë për disa orë. Pini një gotë me lëng mishi çdo mëngjes. * Për përdorim të jashtëm për të trajtuar sëmundjet e nyjeve, reumatizma, osteokondroza, të përgatitur një tretësirë ​​të alkoolit: leh thatë pluhur të uzinës, me kapacitet prej rreth kuti shkrepëseje, e vënë atë në një shishe, i hedh një gjysmë litër vodka të mirë, zakuporte ndalues ​​të shtrënguar, hiqni 2 javë vend i errët.

Ju do të nuancë të verdhë-gjelbër (kënetë) ngjyra. Ajo fshij zonën e sëmurë. Pronat medicinale daphne i saj i jep pacientët me epilepsi. Për trajtimin e epilepsi 20 g leh thatë paplotë derdh një gotë me ujë, kuzhinier për ngrohje të ulët për 10-15 minuta. Le të qëndrojë për një tjetër gjysmë ore. Pini 1 h. L. dikur në mes të ngrënies. Unë do të doja të them edhe një tjetër tipar bush dobishme. Erë saj pengon gjiri, mushkonja, fluturon, fluturon, ticks, etj Prandaj, duke ecur nëpër pyll, të mbajtur në vete disa manaferrat degët ujku. Para se të filloni të përdorni vetitë shëruese të manave ujku, kuzhinier me herbs

dhe mjekim, mos harroni se centrali është pritja shumë helmuese dhe e pakontrolluar në mënyrë disproporcionale në përgatitjen ose dispensimit i drogës mund të shkaktojë dëm të pariparueshëm. Prandaj, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për trajtim, kontrolloni diagnoza, kalojnë testin e kërkuar. Vetëm kur përdorimi i duhur i drogës Daphne, trajtimin kompetent nën mbikëqyrjen e një specialisti, vjen shërim shumëpritur. Cheers! Svetlana,