Intracranial trajtim simptomat presion për Popullit


Ndonjëherë dhimbje koke shfaqet personi në mënyrë të përkryer të shëndetshme për shkak të lodhjes, punë jashtë orarit, stresi, ankthi apo faktorë të tjerë. Por nëse atje shpesh, ju nuk duhet t'i trajtojnë atë lehtë dhe zbres vetëm të motit ose një ditë të keqe. Pas të gjitha, ajo mund të sinjalizojë se trupi është diçka e gabuar dhe se është koha për të vepruar. Është e mundur që shkaku i dhimbje koke është zvogëluar ose rritur presionin intracranial (ICP). Pra, sot le të flasim për presionin intracranial, simptomat, trajtimin e kësaj sëmundjeje mjeteve juridike popullore. Simptomet e hipertensionit intracranial në të rriturit dhe fëmijët Elevated ICP simptoma të tilla si dhimbje koke, veçanërisht i fortë në mëngjes, të vjella, vjellje, departamentin e tepruar djersitje shoqëruese, hedhje e tensionit të gjakut, norma e zemrës gjallëron.

Kushti i pacientëve me ngritur ICP të predobmorochnoho përkeqësuar gjendjen. Simptomat e përshkruara janë shpesh në vjeshtë të ndryshimeve atmosferike presion në mot. Reduktim simptomë e presionit intracranial - sindromi hypotensive. Në pacientët me përvojë simptomë "luajtur" kur ata mendojnë se fillon squeezing kokën përreth, veçanërisht të tillë një ndjenjë të fortë në një pozitë të ulur. Ata mund të jenë të qenët i përgjumur, të përzier, të vjella, nervozizëm. Shumë besojnë se presioni intracranial nuk ka të bëjë me presionin e gjakut, por ajo nuk është aq e thjeshtë. Ju duhet të dini strukturën e brendshme të trurit dhe palcës kurrizore, të paturit e dëmtimit të dhëmbëve të mbushura me lëngun cerebrospinal (CSF).


Pra truri i njeriut është i rrethuar me lëngun cerebrospinal dhe në dukje të lundrues në të. Ajo mbron nga të ndikimit, shok, por edhe krijon presion. Çdo person ka presion të tij intracranial dhe përcakton shëndetin e saj dhe presionin cerebrospinal fluide. Ajo nxit funksionimin normal të sistemit nervor, furnizimin indet me ushqyesve dhe heq ato nga produktet e kalbjes. Shkeljet në qarkullimin e lëngjeve mund të shkaktojë lexime kështu devijimin presion që janë të shoqëruara me simptoma të sipër-përmendura. Ata mund të ndodhë pas një dëmtimi kokë të ulur presionin intracranial, sëmundjet ngjitëse, dhe gjithashtu mund të shoqërohet me një zhvillim jo shumë të favorshme fetusit.

Trauma ose hipoksi në lindje shpesh shkaktojnë një rritje të fëmijës ICP, i cili kërkon fillimin në kohë të trajtimit për presion intracranial për të parandaluar zhvillimin e anomalitë në rritjen dhe zhvillimin e fëmijës në të ardhmen. Këta fëmijë janë shumë të ndjeshme për çdo ndryshim në të motit - tekave dhe lot. Për të që të gjykojë lloj telashe në trup, zhvendosje kohë dyshuar presionit intracranial, mjeku tregojnë fëmijë. Për të lehtësuar simptomat dhimbje mund të përdorë mjetet juridike popullore presion intracranial. Ato nganjëherë ndihmojë të shmangur kirurgji, përdorimin e kimikateve dhe madje edhe kuruar.

Si për të trajtuar tensionin e ngritur intracranial? Mënyra më e thjeshtë dhe më e përballueshme për të ulur presionin intracranial është ngjesh me pjesë të barabartë të vajit të kamfuri dhe alkoolit, të cilat mund të blihen në farmaci. Mix ata kokë Përhapjen përzierje, të mbuluar krye të një qese plastike, dhe pastaj një peshqir apo shami. Këto pako të bëjë mirë në pjesën tjetër apo gjumit. Pas procedurës, lahen shampo të rregullt. Për efekt të prekshme për të bërë të paktën 10-15 fasha. Njerëzit të cilët kanë provuar këtë recetë për të, pohoi se në një me zbokth kokës zhduk.

Një tjetër mënyrë popullore për të ulur presionin intracranial është tinktura bimore. Përgatitja e një tretësirë ​​e Valerian, Motherwort, murriz, eukalipt dhe nenexhik. Për të bërë këtë material të thatë të para në një kavanoz qelqi të errët, pour vodka më fort. Periodikisht shkundur përzierje, duke këmbëngulur dy javë. Pastaj tendosje dhe të kullojnë në një kub të sheqerit. Përdorimi sistematik ky mjet në mënyrë aktive stimulon qarkullimin dhe ndihmon për të sjellë në presion normal intracranial. Përveç kësaj, infuzion ka veti anti-tumor dhe mund të vrasin bakteret. Gjithashtu tretësirë ​​shumë e mirë e krerëve tërfili.

Mblidhni ato, të vënë në një kavanoz, vulën, të mbushur në krye me vodka. Insistojnë rreth 15 ditë. Pastaj tendosje dhe përdorni një lugë gjelle holluar në një gotë me ujë. Por jo më shumë se tri herë në ditë. Aplikimi kjo popullor