Prona kalori çaj jeshil, fruta, çaj i zi, i kuq, Hibiscus


Tea - pije e rregullt dhe e përditshme për shumë. Mbi të një shumë e shkruar dhe thënë. Këtu janë disa detaje tezisno. Ushqyesve (aminoacidet, proteina), vitamina të përfshira në gjethe çaji, parti çaj në tretet krejtësisht. Tea - mjet i përsosur për të ndihmuar të mbushur humbjen e kalciumit në djersitje në të nxehtit e verës. Caffeine Tea (teyin) invigorates, përmirëson efikasitetin e reagimit, promovon të menduarit. Në teyin trupit nuk grumbullohen. Megjithatë, përbërja kimike, vetitë, kalori e gjelbër çaj, fruta, çaj i zi, i kuq, Hibiscus ndryshueshme, dhe varet nga paketimeve të ndryshme, trajtimin.

Le të flasim për këtë më në detaje. Çaj jeshil Në prodhimin e gjelbërta lë çaj është përpunimi minimal (nuk oksidohet enzimatike), duke rezultuar në të gjithë ruajti substancave bioactive, minerale, vitamina, që prekin organet dhe sistemet e trupit të njeriut.
Çaji jeshil është më popullor në Lindjen. Struktura dhe pronat e çajit të gjelbër e bën atë unik natyral antiseptik dhe tonik. Pronat themelore të çajit të gjelbër, në mënyrë të përkryer shuan etjen, gjallërues, ndihmon tretjen, largon toksina. Gjithashtu përmirëson funksionin mochevyvedeniya heq yndyrë është dezinfektues për gojë, në mënyrë efektive forcon dhëmbët.


Tea tanin - i pasur substancë absorbues aktive, e cila thith substancave të dëmshme dhe pastron organet e brendshme dhe muret e enëve të gjakut. Çaji jeshil përmban tanin se në specie të tjera. Elementet dhe vitaminat që janë të lë çaj, të përmirësojë funksionin e frymëmarrjes, toni i muskujve, dilates enët e gjakut pa shkaktuar takikardia. Antioxidants çaj të ruajtur qelizat e mëlçisë, përmirësimin e imunitetit. Çaji jeshil në mënyrë efektive shkatërron viruset, përmirëson gjakut rikthen vizion. Dhe më e rëndësishmja - ndihmon trupin të rezistojnë qelizat e kancerit përmes përbërës aktiv - polyphenols. Tre gota çaj në ditë, pengon zhvillimin e kancerit.

Çaj jeshil kalori është se ajo e 200 s mL (kjo xhami pjesë) pa aditivëve - vetëm 7 kalori. Por çdo lugë e sheqerit jep + 30 lugë kcal e qumështit + 10 Kkak, krem ​​lugë + 25 lugë kcal qumështit të kondensuar + 60 kalorive. Çaj frutash Çaj bimor - në fakt jo të çajit, si ai përmban gjethet dhe frytet e pemëve frutore dhe nuk përmban kafeinë në mungesë të lë çaj. Ka një komposto mirë alternativë. TEAS fruta pije mund të jetë, pa kufizim, në çdo sasi, ata nuk kanë contraindications për fëmijë apo për gratë shtatzëna. Shërbyer këto teas mund dhe të nxehtë dhe të ftohtë. Pronat e dobishme e çaj frutash dhe shije ndërsa ruhen.

Një përzierje e gjethe të ndryshme, manaferrat, fruta dhe lule të përmbajë një seri të plotë të ushqyesve dhe vitaminave, shuan etjen dhe forcon trupin. Varg është i madh, duke e lejuar ju që të zgjidhni çaj për çdo shije. Analizuar me kujdes përbërjen e çaj frutash. Me përbërësit natyral pa flavorings mundshme vetëm rosehips, Hibiscus, mollës dhe lëvore limoni. Çaj fruta kalori varet nga përzierje (përbërja), kështu që mund të gjendet vetëm në paketim. Ajo sheqer rreth 2 kcal per 200 ml lëng. Çaj i zi Çaj Zi është oksidohet për përpunimin e të 80%, e cila i jep një ngjyrë të veçantë dhe shije. Kjo prona të dobishme janë të humbur letër.

Megjithatë, numri i antioksidantë të çajit të zi është e dyta. Kjo pije antibacterial popullor në Evropë, ka efekte të dobishme në qarkullimin e gjakut, sistemin e tretjes, enëve të gjakut dhe zemrës. Konsumi i çajit të zi të relaksoheni dhe të zgjerohet arteriet, rritjen e fluksit të gjakut në zemër, duke zvogëluar rrezikun e sulmit në zemër. Komponentet gjethe çaji të rritur qarkullimin e gjakut të trurit, e cila rrit produktivitetin, koncentrim, heq efekte të ngjeshur. Toning efekt zgjat deri 05:00. Pronat e dobishme e çajit të zi: normalizimi i metabolizmit, efekti mbi ndarjen e biliare dhe të lëng stomakut, rrit ventilim.

Komponimet e proteinave mirë shuaj urinë kur dieting. Kalori çaj i zi pa aditivëve - 0,2 kcal per 200 ml. Çaj Red Çaj kinez i kuq - një ilaç i lashtë. Një metodat speciale fermentimi duke përdorur temperaturat e larta, duke rezultuar në formimin e disa përbërësve të veçantë. Një kriter i rëndësishëm për infuzion - ngjyrë. Ajo duhet të jetë i plotë dhe të jenë të lidhur me ngjarjen. Në ngjyrat mund të jetë ngjyrë pak kafe. Çaj shije të kuqe është shumë më e hollë se specie të tjera ka shije të ndritshme dhe intensive. Njerëzimi ka kohë që njihet pronat e dobishme e çajit të kuqe - efektet në microflora njerëzor, të dëmtojnë aftësinë e mpiksjen e gjakut në enët e depozitave.

Është e dobishme për të pirë çaj të kuqe në stres, shtetet melankolik. Ekspertët thonë se ky lloj i çajit ngadalëson plakjen e trupit të njeriut dhe të zgjasin jetën. Kalori çaj kuqe - 0,2 kcal per 200 ml. Hibiscus çaj Tea Hibiscus (Hibiscus, sudanez rose) - Lindja e pije kombëtare e Mesme, i bërë nga perianth u rrit, gjethet e kuqe me mish. Hibiscus siguron pasur, granat Hue infuzion i aciditetit dhe fruta ekspresive dhe aromas me lule. Pronat e dobishme e Hibiscus zbulon përmes komponentëve të tij: ata vrasin mikrobet, të trajtuar grykët furunkuleznuyu, ekzemë e lëkurës.

Anthocyanins sigurojë çaj kuqe të kuqe dhe të forcojë enët e gjakut. Hibiscus është gjithashtu një pastrues i mirë dhe i butë. Në
lisaharydy përfshira në Hibiscus, hiqni toksina dhe metalet e rënda nga zorrë. Ky çaj është e rekomanduar nga shkencëtarët si pije multivitamin. Kalori Hibiscus - 3-4 kcal per 200 ml ujë. Helen Shane,