Pronat e vajra esenciale dhe përdorimin e tyre


Aromatherapy - përdorimi i vajrave thelbësore natyrore për qëllime mjeksore, kozmetike dhe parandaluese. Termi "Aromatherapy" përbëhet nga dy fjalë "aroma" dhe "terapi" do të thotë flavors trajtimit. Vajra esenciale kanë qenë prej kohësh konsiderohet si dhurata e perëndive dhe e përdorur në vende të ndryshme - Roma, Egjipti, India, Greqia, Emiratet e Bashkuara Arabe. Në botën e sotme të Aromatherapy është duke u bërë gjithnjë e më popullore. Aroma - Aromatherapy më të përdorura accessory. Metodë Përdorimi Aromalamps është shumë i përshtatshëm dhe praktik, është përdorur kryesisht në ambiente të mbyllura. Aroma vijnë në forma të ndryshme, madhësi dhe dizajne.

Por metodat e Aromatherapy nuk janë të kufizuar vetëm ndezjes naftës. Ju mund të përdorni të thjeshtë kapnuvshy shtupë pambuku për atë disa pika të naftës aromatike dhe e vënë pranë njëri-tjetrit për disa minuta. Pronat medicinale e vajrave thelbësore. Për të përmendin një numër të pronave medicinale pronësi vajra esenciale. - Antimicrobial dhe antiseptik; - Antispasmodic; - Expectorant; - Diuretik; - Regjenerues; - Qetësues; - Qetësues, ju lutem. Gjëja më e rëndësishme në Aromatherapy kuptuar se çfarë efekti ju doni të arritur duke zgjedhur një vaj të veçantë. Vlen kushtuar vëmendje të contraindications për përdorimin e Aromatherapy.


Më të zakonshme - alergji, intoleranca në aromat e caktuara. Me sëmundje të zemrës dhe shtatzënia para vajra që aplikojnë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Përdorimi i vajrave esenciale. Për të dhënë ato sëmundje të cilat ndihmojnë të përballuar vajra esenciale: Depresioni - vaj barbarozë. Cystitis dhe sëmundjet gjenitale - vaj Sandalwood. Sëmundje të zemrës dhe stomak - vaj Melissa. Për të rritur oreksin - rigon. Migrenë - barbarozë, limon, livando. Shkurtime, bruises, djegiet - eukalipt, pemë çaji, palisandër. Insomnia - livando. Venat me variçe - limon, rozmarinë dhe livando. Sinusit dhe rinitit - eukalipt, karamele mente, pemë çaji.

Upper traktit respirator - kedri, eukalipt, dëllinjë, bredh (inhalimi). Vajra esenciale kanë jo vetëm pronat mjekësore. Për shembull, duke përdorur vajin e borzilok ëmbël, ju mund të lë. Me disa shije të këndshme që ju mund të bëni vetes shpirtrat. Për njerëzit duke luftuar me peshë të tepërt, vajrat e madhe e portokalli, kanellë, dëllinja dhe selvi. Gëzojnë trajtimin tuaj dhe aromatik! Mary