Prona Alligator dardha


Tatiana Mihaylenko nga Novograd Volyn shkruan se bashkëshorti i saj e do avokado dhe argumenton se ky fryt nuk është vetëm kalori, por edhe shumë të dobishme. "Unë do të doja të di saktësisht i dobishëm apo fruta të njëjtin emër, në fakt," shkruan ajo. Lini një letër koment, ne pyeti kandidate shkencat biologjike Dudchenko Dashuria. Avocado fruta tropikale të quajtur një mik për të gjithë - avokado. Dhe Avocado - një pemë me gjelbërim të përjetshëm tropikale fruta përkasin familjes Lauraceae. Fryti i kësaj peme drupe mishi, e ngjashme në madhësinë dhe formën e një dardhë. me gjelbërim të përjetshëm avokado pemë e kultivuar në Kaukaz dhe rritet lirisht në Meksikë.

Avokado - një produkt mjekësor dhe diete që është përdorur në mjekësinë popullore si një e tërë. Në tul të saj është përdorur edhe fruta zhvishem dhe gjethet e bimës. Avokado Tropical është e pasur me yndyrna dhe ata janë atje për 30% nga pesha, gjithashtu përmbajnë proteina rreth 3-4% dhe shumë të mikro dhe makro, vitamina (PP, K, C, B1 dhe A). Prandaj, këto fruta janë konsideruar meritave mjete vitaminë tonik, dhe për këtë arsye mund të rekomandohet për rimëkëmbjen pas sëmundjeve të rënda. Falë frutat alligator dardhe në hekur, avocados mund të rekomandohet për anemi, por për shkak të përmbajtjes së vitaminës E - me impotencë.Frutat alligator dardhë gjithashtu të ndihmojë normalizimin e aktivitetit sekretore e stomakut, dmth reduktuar - rritjen dhe më e lartë - më të ulët. Frutat Alligator dardha reduktojë presionin e gjakut, të normalizuar gjumin. Për trajtim rekomandohet në këto fruta janë të freskëta. Për ushqim dietë duhet të hani 200 gram Alligator dardha 3 herë në ditë para ushqimit. Vajra yndyrore nga pemët dhe farat Alligator dardhë zhytur lehtë në lëkurë dhe për këtë arsye treguar pronarët e thatë, lëkurë të varfëruar. Ky vaj rikthen sipërfaqe të lëkurës, përmirëson lagështi e saj. Përgatitja frytin e krem ​​kozmetike dhe maska.

Duke përdorur këtë funksion Alligator dardhë, mund të jetë maskë e përgatitur vaj. Për ta bërë këtë, 1 tbsp. l. vaj avokado pikoj 2 pika vaj portokalli dhe Sandalwood, 2 pika vaj palisandër dhe kamomil. Maskë e rrudhave. Vmishayte në 1 tbsp. l. alligator dardhë vaj 2 pika neroliyeva, arrëmyshk, livando, vaj taeda dhe pak vaj jojoba. Alligators pjekur dardhë për shërim mund të përhapet si gjalpë feta hollë buke, gatuaj ato me salads, supave, pure patatesh. Duke mos harruar se lëkurës alligator dardhë me sasi të mëdha kundërindikuar për njerëzit me rritjen e sekretimit të stomakut.

Pra, pronat alligator dardhë është sigurisht e dobishme për të dy burrat dhe gratë!