Fruta me gjelbërim të përjetshëm pemë limoni


Përshkrim. Lemon - një pemë me gjelbërim të përjetshëm fruta 9-10 m në lartësi familjen rue. Pemë trunk dritë e gjelbër, i drejtë, me shumë degë. Gjethet janë të thjeshta, ovale, alternativ, petiolate, e gjelbër dhe me shkëlqim. Lule me një erë delikate, axillary, shtresa outermost e petals - një të kuqe-vjollcë, e brendshme - të bardhë. Fruta zbehtë të verdhë, ovale, me nyjë kore. Pemëve frutore çel në prill-maj. Shpërndarja. Në një pemë të egra frutash limon nuk rritet në. Megjithatë gjelbërim të përjetshëm pemë fruta limon kultivuar në Azinë Qendrore, Kaukaz dhe Gjeorgjisë. Përbërja kimike. Frutat janë të pasura me acid citric limon, të vënë acid Askorbik, sheqer, pektin, vitamina A, C, E, acide organike të paqëndrueshme, kalium, bakër, vaj esencial.

Pronat farmakologjike. Flavonoids gjelbërim të përjetshëm gjethet dhe frutat e pemëve limon mbrojë enët e gjakut dhe presionin e ulët të gjakut. Limon ka anti-inflamator, tonik, sherimit te plages, veprimin anti-sklerotizues dhe antimikrobik. Vaj esencial e limon shfaq një aktivitet të theksuar anti-infeksion. Aplikimi. Fryt i një frutash me gjelbërim të përjetshëm pemë limoni si një drogë e përdorur që nga kohërat e lashta. Po, lëng limoni përdorimi është i dobishëm në brishtësisë kapilar dhe venat dhe arteriosklerozës. Ajo është përdorur në faringjit, grykët, dhe për parandalimin e gripit dhe të ftohtë të përbashkët.


Së jashtmi lëng limoni është përdorur në sëmundjet fungale për heqjen e spote moshës dhe Freckles. Lemons mund të rekomandohet për përdhes, reumatizmi, gurët në veshka, verdhëz, sëmundje të mëlçisë, në shkelje të metabolizmit mineral dhe sëmundjeve të traktit gastrointestinal. Vaj esencial, i cili fitohet nga zhvishem e limon, i përdorur në Aromatherapy. Ajo ul presionin e gjakut, lodhje, edemë. Punon mirë me infeksione rrufë, bronkit, fyt. Medikamente. Lëng limoni me anginë. Pini 1 tbsp. l. vetëm shtrydhur lëng limoni dhe 30 minuta. larë poshtë çaj e saj të nxehtë kamomil, pastaj të shkoni në shtrat.

Në fazën fillestare të sëmundjes do të jetë i dobishëm për të prerë limon në dy gjysma dhe vetëm hani një me lëvozhgë, pas 2 -3 orë. Hani gjysmën tjetër. Shtrydh lëng e disa limon, pastaj ngrohur në zjarrin e tij të qetë, pa valë. Kodi ajo do të jetë e ngrohtë, shtoni 1 lugë gjelle. l. mjaltë të arritur shpërbërjen e plotë dhe pastaj filtruar. Pije në formën e ngrohjes 2 tbsp. l., duke mbajtur para-Mouth 2 minuta. Lëng limoni në atherosclerosis. * Mix 1/2 filxhan ujë dhe 1/2 lëng limoni, shtoni 1 lugë. L. mjaltë. Merrni një natë. * 1 limon fshij në rende, shtoni hudhër melchennuyu, oblyyte 250 ml ujë të valë.


Insistojnë mbylljes enët kapak gjatë ditës. Merrni 1 tbsp. l. 3 g. Per ditë. Lëng limoni në sëmundjet kardiovaskulare. 2 tbsp. l. Lidhu me lëng 4 tbsp. l. mjaltë, pour 1 tbsp. l. vaj luledielli. Merrni 1 orë. L. me stomak bosh. Limon zhvishem për parandalimin e pash dhe hipertensionit. 2 tbsp. l. papërpunuara oblyyte 500 ml. ujë, vlim për një të qetë zjarr 30 min., le të qëndrojë për 10 min., filtruar. Merrni 0,5 gota 3 g. Per ditë për 30 minuta. përpara se të hahet. Lemon me verdhëz dhe cholecystitis. 2 peeled limon dhe limon zhvishem 2 bluaj në një blender. Në masë rezulton shtoni 1 kg mjaltë dhe një çerek litër vaj ulliri, përzierje çdo gjë.

Shitore në një enë të mbyllur në frigorifer. Merrni 1 tbsp. l. 3 g. Per ditë për 30 minuta. përpara se të hahet. Lemon për përdorim të jashtëm. * Lani dhëmbët tuaj me lëng limoni për dhimbje dhëmbi dhe kariesit. Nëse këmbët djersitje bëj banja këmbë me shtimin e lëng limoni. * Për të hequr Freckles - 15 gram lëng limoni lidheni me 5 gram glicerinë dhe 25 g ujë të valë. Përzierje lyej fytyrën dhe të lënë në lëkurë për 15 minuta. Në fund të kohës, pije me përzierje të ftohtë me ujë dhe aplikoni krem ​​ushqyes të përshtatshme për llojin e lëkurës tuaj. * Kur venat me variçe - feta hollë e limon për të vënë pacientët prybyntuyte venat dhe, nëse është e nevojshme, një paketë ditë mund të përsëris disa herë.

Nëse blisters - në Bosh me ujë të nxehtë up, fshij atë dhe ta lidhë në kallo tul zhvishem limoni. Contraindications. Përdorni limon kundërindikuar në sëmundjet e zorrëve dhe të mëlçisë, ulçerë duodenale dhe stomak, kronike dhe pancreatitis akute. Nuk rekomandohet për përdorim të gjatë limon shtatzënisë, sëmundjet e kanalet biliare dhe fshikëz fshikëz e tëmthit.