Pemë verr - foto, përdorimin, trajtimin, pronat e shërimit, dispozitë


Përshkrim. Pemë qumeshtit rritet verr gri në 20 metra në lartësi. I takon familjes së thupër. Lë petiolate, alternative, ose shirokoellipticheskie ovate, serrate, fund, së bashku me venat, pubescent, të errët - gjelbër. Lulet janë mbledhur në tufë lulesh - një palë vathë, homoseksualëve. Humbje e ngjyrës para se të lë - mars-prill. Një palë vathë burra mbledhur 2 - 3 në pjesët e sipërme të fidaneve, vathë e gjata për gratë - ovale, të shkurtër, kur pjekur konvertuar në kone zezë-kafe ulur. Frutat piqen në gusht-shtator. Për të mësuar më shumë rreth verr gri ju nga artikullin "pema verr - foto, përdorimin, trajtimin, shërimin pronat, boshllëqet".

Shpërndarja. Ajo rritet në Siberi Perëndimore, Uralet, dhe zonat stepë pyjore të Rusisë Evropiane. Një pema rritet në keneta, në vende me lagështirë, në brigjet e organeve të ujit në luginat e lumenjve. Alder - bosh. Në mënyrë që të përdorin leh medicinale, rrjedh dhe lë shumë pak dru. Gjethet janë përdorur të freskëta. Rezervave rrjedh në dimër ose në vjeshtë, kur ata janë plotësisht odrevesneyut. Rënë rrjedh dyqan pamundur. Konusa tharë në një zonë të ajrosur ose në 50-60 ° C në tharësin. Tree leh tharë në ajër të hapur, dhe të thata më në fund në një zonë të ventiluar.


Mbledhur materialet e papërpunuara dyqan - jo më shumë se 48 muaj. Alder pemë photo.

Përbërja kimike. Në verr gri rrjedh glycosides pranishëm, acidet organike, taninet. Në gjethe - acid Askorbik dhe flavonoids. Leh e pemë përmban - triterpinoidy dhe taninet. Alder - pronat medicinale. Kone gri Alder kanë anti-inflamator, astringent, antispasmodic, antimicrobial, Hemostatic dhe pronat analgjezik.
Alder - përdorimi. Kone pemë përdoret si një astringent në kolit kronik dhe akut dhe enterit, diarre dhe dizenteri. Supë kone gri verr përdorura në sëmundjet kataral dhe artriti reumatik.

Bath me verr lë off lodhje në këmbët pas një shëtitje të gjatë. Ekstrakte nga leh e një pemë apo gjethe të freskëta janë të rekomanduara si një locion për të trajtuar ulcerat dhe plagët ose pije për fyt strep, grykët. Infuzion i kone apo pemë leh është përdorur për fibroids mitrës, gjakderdhje mitrës ndaluar të gjitha prejardhje dhe sëmundjeve të tjera të organeve gjenitale. Alder - trajtim. Infuzion si një astringent. 250 ml ujë të valë e nxehtë derdh 2 tbsp. l. suplid verr gri dhe pastaj të ngrohjes e tyre për 15 minuta në 100? Dush me ujë C, pastaj ftoh për 45-50 minuta, dhe tsedite.

Volume infuzion të sjellë në origjinal. Pini 1/2 filxhan 2 -. 3 g në ditë për 1 / 02:00 me ushqimin. Infuzion i sëmundjeve gastro-intestinale. 250 ml ujë të valë 2 lugë vendas. l. suplid pemë gri verr dhe të lënë për 120 minuta dhe pastaj të filtruar. Merrni 1/2 filxhan 2 -. 3 g në ditë. Supë në sëmundjet gastro-intestinale. Filxhan Oblyyte ujë të nxehtë 1 tbsp. l. pemë melchennoy leh, pastaj ta sjellë atë në një çiban, vlim për 10 minuta, le të qëndrojë 1 / 02:00 dhe filtër. Merrni 3 - 4 vjet Ditën 1 tbsp.. l. Tretësirë ​​e përdhes dhe të ftohtë. Gjysma një gotë vodka oblyyte 1 orë.

l. verr suplid gri. Insistojnë atyre 2 javë, pasi që tsedite infuzion. Merrni 20 pika 3 g. Per dite. Preparatet farmaceutike. Drogës "verr rrjedh" - e përdorur për të bërë decoctions dhe infuzione.