Belching pasi të hahet shkaqet e ajrit, trajtim


Belching - papritur, gazit pakontrollueshme përmes gojës nga stomaku apo ezofag. Ndodh burping ajrit ose i përzier me përmbajtje stomak. Interesante, burping ajrin tipike e gllabërim ajrit, për shembull, gjatë një vakt, ndërsa belching gaz me një erë të pakëndshme është një shenjë e patologjisë së traktit gastrointestinal. Le të thyejnë, siç ka belching ajër pasi të hahet, shkaqet, trajtime të marrin në konsideratë. Çfarë sëmundje të çojnë në këtë gjendje? • Rritja e aciditetit të stomakut provokon belching, burping tillë një shije të thartë. Episodet e regurgitation në këtë rast shoqërohet me dhimbje ose siklet në epigastrium, urth, vjellje.

• Sëmundjet e kanalet biliare dhe fshikëz fshikëz e tëmthit mund të shkaktojë emetimin e gazit pa erë. Megjithatë, në qoftë se ka një neglizhencë të përmbajtjes stomak e 12 Ulçera duodenale përzier me biliare regurgitation bëhet ton të hidhur. Duhet të theksohet se këto patologji që përfshin belching pothuajse konstante. Ata janë të shoqëruara me dhimbje ose një ndjenjë e shurdhim në kuadratin e djathtë e sipërme, sidomos pas gabimeve në të hahet - alkoolit, yndyrore, ushqime të skuqura. • Gjithashtu regurgitation mund të ndodhë në pacientët e mëposhtme heqjen e fshikëz fshikëz e tëmthit; • Arsyeja për të cilën ka belching ajër pas ngrënies, me një shije të sëmundjes kalbur dhe mund të quhet karakter atrofik stomakut të tilla si gastrit; Interesante, burping ajrit mund të jetë shkaktuar nga gëlltitje të tepërt si vakt dhe pa (pneumophagia).


Çfarë kontribuon në pneumophagia? • Ndryshimet në dietë (zbavitje gjatë ngrënies, ushqim të shpejtë, bisedë gjatë ngrënies); • Defekte hundës frymëmarrjes (të tilla si lakim të septum nazal, polyps nazale, reaksioneve alergjike); • Sëmundjet e gojës dhe dhëmbëve; Situata të caktuara janë mosfunksionim neurotik karakter i traktit gastrointestinal. Në raste të tilla, burping ajër pengon pacientët shumicën e ditës dhe atje gjatë natës. Ky ajër burping është pa erë. Pacientët me këtë diagnozë zakonisht padashur "i përgatitur" për gllabërim ajrit, duke mbajtur mjekrën e tij në gjoksin e tij, duke i bërë lëvizjet e gëlltitjes.

Në njerëz të shëndetshëm, ka edhe episode të ajrit regurgitation kur përdoren si sode pijshëm ose birrë. Trajtim Sa për trajtim, paraqitja e ankesave të mësipërme këshilluar që të konsultoheni me një mjek, një gastroenterologist për hetimin e nevojshme dhe terapi e destinacionit. Natyrisht, qartësojnë patologjitë që rezultuan në ajër regurgitation është përcaktuar kryesisht trajtimin e sëmundjes primare.
Është gjithashtu e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje për dietën: • Hani ngadalë; • Chew me gojë mbyllur; • Mos flisni ndërsa të hahet; • ushqim nuk ka nevojë të shtrihem, të ecin më mirë.

Për të shmangur përdorimin e ujit sode, ajër, ushqim, yndyrore, ushqime të skuqura, mish, lëngje, supë të pasur, kafe, alkool, dhe çamçakëz. Është e rëndësishme për të shmangur overeating dhe për të eleminuar duhanin. Për sufferers alergji duhet të shmangin alergeneve ndaj maksimale - agrume, çokollatë, vezë, peshk, arra, mjaltë. Për njerëzit të prirur për neuroza, ju mund të përdorni bimor qetësues. Trajtimi i tillë i belching ajrit pasi të hahet para se ju mund të filloni trajtim te mjeku. Por edhe duke arritur rezultatin e dëshiruar ende do të duhet të kthehet tek ai për ndihmë dhe këshilla.

Si trajtim mjekësor duke përdorur antacids (Maalox, Almagel), prokinetic, përmirësuar funksionin motor traktin biliar (Motilium), blockers pompë proton (omeprazol, rabeprazole) hystamynoblokatorov H2 (Ranitidina, famotidina). Mos harroni se trajtimi me një mjek të përcaktuar pas ekzaminimit, përfshirë fybrohastroduodenoskopyy (endoskopisė i sipërm) dhe ultrazërit barkut. Prandaj, kontaktoni takimin tuaj mjekut për trajtim individual. Helen,