Belching dhe urth në shtatzëni


Shtatzënia shpesh ndodh me shoqërues simptomat e pakëndshme të tilla si urth, regurgitation acid, ndjenja e mbipopullimit në zorrët dhe stomaku. Këto simptoma zakonisht ndodhin në gjysmën e dytë të shtatzënisë. Edhe pse, natyrisht, ndodh belching dhe urth në shtatzëninë e hershme. Belching dhe urth gjatë shtatzënisë shpjegoi emetimet acid (më pak alkaline) përmbajtjen e stomakut dhe të ajrit në pjesën e poshtme të ezofagut. Procesi është shoqëruar acid klorhidrik të irritojë mukozën e ezofagut. Nuk është më e mundshme për shkak të ndryshimeve hormonale gjatë shtatzënisë, duke çuar në elasticitetit të reduktuar të muskujve dhe indeve të traktit gastrointestinal dhe përmes autonom mosfunksionim të sistemit nervor.

Gjithashtu shkaktojnë këto simptoma mund të jetë zgjerimi i pakëndshëm i mitrës pas muajit të 4 të shtatzënisë, duke rezultuar në rritjen e presionit në bark dhe pak ndryshon pozicionin e stomakut. Belching mund gjithashtu të jetë një reagim ndaj rëndim të sëmundjeve kronike, e cila kishte më parë asimptomatike. Një tjetër arsye mund të shtrihen në stomak, të cilat nuk mbetën të tretet plotësisht e ushqimit që mund të shkaktojë dalje nga një gaz në stomak. Regurgitation acid pasi të hahet në shtatzëni - kjo është zakonisht një pasojë e përdorimit të bollshme skuqur, yndyrore dhe ushqimet pikante. Kohëzgjatja regurgitation - disa orë, dhe kjo mund të ndodhë disa herë në ditë.


Telefononi belching mund faktorët në vijim: Shkelja e dietë të zakonshme të hahet yndyra, turshi, ushqimet pikante, fruta acid, desserts, skuqur; * Pozicioni horizontal i trupit, trupi kthehet nga njëra anë në tjetrën; * Bust përpara (me salcë në triko apo këpucë zastibanni ...); Kjo gjitha ndikon në shëndetin e grave shtatzëna dhe shkakton siklet. Me ndihmën e regurgitation, nëse një grua është shtatzënë? Mos e merrni një shumë të ushqimit në një kohë. Hani pak dhe shpesh. Është e dëshirueshme për të eliminuar nga dieta e yndyrore dhe produkteve ushqimore acid që kontribuojnë në fryrje dhe fermentimi (fasule, lakër, asparagus, etj).

Hani ushqime që kanë pronat alkaline: krem ​​kosi, krem ​​djathë, Omelets (avull), vezë të ziera, të ligët mish i zier, perime dhe gjalpë. Hani perime gatuar në. Frutat përpjekje për të piqem. Kjo vlen për të mollë. Belching dhe urth gjatë shtatzënisë nuk do të ju bëjë shumë telashe nëse ju shmangur postures të caktuara, slouching përpara, menjëherë pasi të hahet nuk gënjej. Kur gënjeshtër poshtë për të pushuar apo fle, vendos pillows në mënyrë që sjellje ishte pothuajse i ulur. Mos harroni se trupi juaj pozicion horizontal (si dhe prirjet e tij përpara) promovon squeezing ajrit dhe lëngje stomakut në ezofag.

Vëmendje të paguajë për veshje tuaj veshjet nuk duhet të shtrydh trupi duhet të jetë i gjerë. Për të gromësij ajër shtatzënë ndalur shpejt, dhe le atë çaj krijoj me ca balsam, oe limon ose nenexhik. Gjithashtu do të ndihmojë supë Heather - 15 dhjetor Calluna derdh një gjysmë litër ujë dhe kuzhinier për 2-3 minuta pas valë, të lënë dhe të hani 3-4 herë në ditë për një gjysmë filxhan. E pra në centaury bar - 10 oz. herbs centaury zakonshme 200 ml ujë të vluar, të lënë për 2-3 orë, pastaj tendosje dhe pini 30 minuta para një vakt, një lugë gjelle 3-4 herë në ditë. Megjithatë, mjeti më efektiv të rhizome ëmbël flamur është konsideruar.

Nëse ju merrni 1/3 lugë çaji pluhur rhizomes calamus 3-4 herë në ditë, dhe është belching dhe shoku i tij i shpeshtë - urth. Por mbani në mend se u konsultuar me një mjek në lidhje me përdorimin e mjeteve juridike bimor janë të nevojshme. Është e nevojshme për të luftuar kundër nxjerrin fyerje ishte i justifikuar dhe i sigurt për ju dhe fëmijën. Carolina,