Nga ajo që ushqimi nuk do të merrni yndyrë


Në botën e sotme nuk ka asnjë vend i zhvilluar se nuk ka të shqetësuar për rritjen e peshës së bashkatdhetarëve të tij. Trashje - një sëmundje e vërtetë, dëmi nga e cila e tërë bota e civilizuar daton mijëra të vdekjeve të hershme nga sëmundje të ndryshme të njerëzve të lidhura dhe miliarda dollarë. Çdo njeri duhet të mendoj në kohë për të ushqyerit e duhur për familjet e tyre. Nga ajo që ushqimi nuk do të merrni yndyrë? Fakti se ushqimi nuk do të merrni yndyrë në vetëm kur hahet të mjaftueshme. Dhe kush do të hajë shumë ushqim - çdo gjë shkon në yndyrë. Por produktet që nuk janë yndyrë gjitha ende atje. Ata kanë kohë që janë të njohur mirë në japonisht. Ata rekomandojnë rritet në produktet dietë : - Brokoli; - Oriz Brown; - Perime të gjelbra, marule dhe selino; - Qepë dhe hudhër; - Gjeldeti Mishi dhe lepuri; - Peshk Deti; - Midhje, kërmijtë, karkaleca, kallamar; - Rrush Natyrore thatë verëra në doza të vogla; - Mollë e gjelbër; - Karrota dhe rrepa; - Trangujve; - Domate; - vezë trembem; - Mish dhe viçi ligët; - Tofu; - Leshterikët dhe leshterik; - Çokollata e zezë në sasi të vogla; - Wasabi (për dezinfektimin e traktit gastrointestinal); - Xhenxhefil të freskët dhe turshi; - Pije: çaj jeshil, çikore, ende ujë; - Shtojcave dietik dhe vitamina.

Ne gjithashtu duam të hapur me ju disa sekretet e jetesës japoneze kombëtar të shëndetshme përmes të cilit japonez nuk bën të trashë dhe kanë jetëgjatësinë më të lartë në botë. Ja se çfarë ju duhet për këtë: Sekret № 1. Merrni një shumë e peshkut, soje, oriz, fruta, perime dhe prodhimet e detit. № Secret 2. Shërbyer ushqim në një tas të vogël pjesë të bukura të vogla. Secret № 3. A nuk e mbush në pjatë të lartë. № Secret 4. Çdo pjatë të denjë për enët veçanta. № Secret 5. Pak dekoroj ushqim. Secret № 6. Përdorni vetëm ushqime të freskëta për të shmangur mallra "të ngrirë" dhe të konservuar. Numri Secret 7.


Steamed, i pjekur në skarë, merak ose të gatuar më shpesh sesa të gatuaj dhe të piqem. Po ushqyesve të ruajtura. Secret № 8. Kufizimi përdorimi i salcat me krem, gjalpë dhe krem ​​kosi. № sekret 9. Në vend të drithëra kokërr është oriz. Replace oriz dëmshme të kuptoj rrotullon, baguettes, PANINI, donuts dhe mallrave të tjera të pjekur. Secret № 10. Mëngjesi - ushqim shtëpi. Mëngjes Japanese përfshin çaj jeshil, oriz steamed, supë Miso, avull vezë të fërguara me tymosur fetë salmon. № sekret 11. Si një ëmbëlsirë, zgjidhni çokollatë. A nuk është e tërë tortë, por vetëm një e treta e saj. Numri i fshehtë 12.

Siç duhet trajtuar ushqim. Unsubscribe nga psikologjia "kufizim" në ushqim. Customize dietë. Hani të gjithë ju duan, por në pjesë të vogla. № sekret 13. Në mënyrë aktive duke lëvizur gjatë gjithë ditës. Preferojnë të qëndrojnë në shkallët. Shkuarja për të punuar dhe për të punuar në këmbë. Ride biçikletë tuaj në supermarket. Shumë shëtitje. Marrë pjesë në pazar qendrat tregtare me korridore të gjata. Ride në metro. Çdo ditë kryejnë dhjetë mijë hapa dhe nxori armët e tij të fuqishëm. Luajtur golf, basketboll, volejboll, futboll dhe bëni artet marciale. Një herë në javë për një notuar orë.

Rregullisht vizitojnë dhomë me avull dhe masazh. Nëse Al?
? Etika e jetesës Japanese ju rrinë të vështirë, të paktën të ndjekin parimet e ushqim të veçantë, shpenzojnë agjërimi ditë ose ditë "mono-dietë" të përpiqen për të fjetur të paktën tetë orë në ditë për një ditë në javë të refuzojë përdorimin e automjeteve. Kufizoni konsumin e sheqer, yndyrore, të kripura dhe ushqime djegëse. Kufizoni konsumin e mishit. Një herë në javë, hani peshk. Çdo ditë hani perime. Pini 1,5 litra ujë të pastër çdo ditë. Kafe Limit, pini TEAS gjelbër dhe bimore, TEAS bimor dhe fruta të shëndetshme, manaferrat dhe bimëve (p.sh., hips).

Çdo vit të kalojnë një provim të plotë mjekësor të trupit dhe të ndjekin urdhërat e mjekut. Dhe mbani perceptim të ri të botës, të gëzojnë çdo moment të jetës! Kjo është e gjitha që ju nuk do të merrni më të mirë! OlgaW,