Humbja e flokëve


Nëse udhëheqësi i përditshëm i njeriut bie në 50 qimeve, ky person është i shëndetshëm dhe humbin flokët e tyre për shkak të rritjes normale dhe zëvendësimin nga të tjerët. Megjithatë, nëse humbja e flokëve është më e madhe se shifra e 60 qime në ditë, ju duhet të mendoni rreth saj dhe të kërkoni për shkakun e kësaj.

Shkaqet e humbjes së flokëve të tepërt.

Shkak i mundshëm është një çrregullim metabolike (mungesa treguar vecanerisht e acidit folik ose vitaminë B6). Ndoshta kjo faji shërbeu si stresi, papritur IP-PUH, ankthi apo dobësimin e përgjithshëm të trupit, duke rezultuar në sëmundje të shtyhet me afat (gripi, anemi, ftohjet kronike me ethe).


Shkaku i humbjes së flokëve mund të jenë faktorët trashëgues.

Manifestime të humbjes së flokëve.

Humbje e flokëve të tepërt nga koka e shprehur në baldness plotë, humbja e plotë ose të pjesshme të flokëve rreth ballit apo në kurorën, flokët uniforme hedh lëng.

Mjekësisë tradicionale nuk ka qenë i qartë i këtij fenomeni dhe gjithmonë u përpoqën për të trajtuar barëra si manifestime dhe shkaqet e humbjes së flokëve në kokë.

Medikamente.

• litër ujë derdh 6. l. përzierje rrënjë calamus për lotno-ndjerë dhe rodhe, i marrë në sasi të barabarta, atëherë vlim ata për rreth 20 minuta. Cool dhe 2 - 3 herë në javë supë fshij në lëkurë e kokës.


• Forcimi dhe ngadalësojnë humbjen e flokëve mund të jetë hithër e zakonshme. Për trajtimin e prerë nettles rinj, që lulėzuar. Të përgatisë atë me supë, th ftohtë e 40 ° C dhe pije pas larjes flokët e tyre.

• Mix 1 lugë lëng aloe, lëng thupër, e verdhë veze pule, mjaltë dhe lëng hudhër. Të gjitha këto komponente janë rubbed në lëkurë e kokës. Tingëllojë kështu nga 02:00 deri shampooing. Lahen dhe pije atë këshillueshme infuzion të fortë nëntor-pijshëm thupër.

• Ndalo humbje e flokëve mund të jetë litra Liv-a-gjysmë të ujit 8 Art. l. ngjyra gëlqere, që pastaj të marrë një tjetër 20 minuta në vlim. Brenda një muaji, kjo zierje lani flokët tuaj.

Nëse numri i rënies së flokëve është reduktuar, të ndjehen të lirë për të vazhduar për të kryer këtë procedurë, përndryshe provoni një tjetër recetë.

• Lidheni dhe përzierje 2 tbsp. l. vaj pluhur, 1 vezë, 1 ch. l. glicerinë dhe 1 h. l. Tabela e un-Sousse. Vazhdimisht i shkundur përzierje në-fshij flokët e saj në rrënjë. Përfundojë kokën tuaj mëndafsh të ngrohtë Polo tentsiya, pastaj do ta mbajë atë gjatë një çift më shumë minuta dhe shpëlarje përzierje. Flokët e juaj duhet të jetë m'ya-Kimi, i ndritur, më i dendur dhe ka investuar më mirë.

• Në sëmundjet e kokës dhe flokët humbje 2 g. Per jave lani flokët tuaj me një zierje e lule të Calendula dhe rrënjë rodhe (10 g Calendula dhe rodhe 20 g për litër ujë).

Struktura supë mund të përfshijë 15 gram kone hop.

• ilaç efektiv për rritjen e flokëve - është fërkim e lëkurës së parë të kapur vaj të parfumuar nga rrënjë rodhe dhe lëng rodhe. Filxhan Brew i vluar ujë 20 g rrënjë dhe do të lejojë që të qëndrojë pas 20 minuta, dhe pastaj ujë Uvarov për 1/2 e vëllimit origjinal. Përzierje supë me të njëjtën sasi të nutryanoho yndyrë, ngrohjes dhe derdh në tenxhere. Mbuluar atë me një kapak dhe një trap të sapo Aplikoni testin. Vendos disa orë këtë tenxhere në furrë. Me ftohur dhe thickened në masë të nevojshme për kullimin e ujit dhe pastaj mund të lyej kokës marrë pomadë.

• Nxehtësia një dush me ujë të vogël numri-tion e naftës pluhur dhe yndyrat atyre të kokës me një furçë dhëmbësh të vjetër.

Pastaj të përfundojë lloj pëlhurash tuaja mëndafsh kokë, TSEM 5-8 orë. Lani flokët me shampon, e cila përbëhet nga bimeve natyrore whith ekstrak. Kaloni Kjo procedurë 1 ditë në javë për 2 në E-Ant, dhe pastaj flokët jo vetëm do të bjerë, por më shumë ata Goose, dhe do të rriten më shpejt.

• Me humbjen e flokëve dramatike për përdorim pije-ujë e tyre, e cila është përgatitur me 3 tbsp. l. Flamuri cor-nevischa ëmbël, prerë në copa dhe i gatuar për 15 minuta në gjysmë litër uthull.

• Mix 50 g të rrënjëve rodhe supë (i gatuar në një raport prej 1:10), 40 g lëng tendosura qepë, 10 gram konjak.

Rub përbërësit në lëkurë e kokës, të mbuluar kokën me një peshqir pas në 02:00, dhe pas kësaj kohe, lani flokët tuaj. Kjo trajtimet për lëkurë e kokës dhe flokët, të kalojnë një ditë.

• Për të përgatitur maskë ushqyese e flokëve, përzierje vezë e verdhë veze dhe 1 tbsp. l. vaj perimesh, pastaj fshij në lëkurë e kokës, ndërsa çdo 40 minuta opolas-dremitje flokët me ujë të ngrohtë. Kjo procedurë shpenzojnë 1 ditë në javë.

• Pick dhe përzierje në mënyrë të barabartë lule kamomil, gjethe delli, bar, rigon, gjethe urtë, bar, nettles. Pastaj derdh një gotë me ujë të valë 1 tbsp. l. kjo përzierje insistojnë orë, filtër, shtoni pak këtu si tul buke të zezë, llokoçis në qull e shtetit.

Kjo masë e ngrohtë duhet të rubbed në lëkurë e kokës, dhe më pas në krye të gomës diva dush kapak dhe shall knotted. Mbani në kompresë mendje 02:00, dhe pastaj pije me ujë të ngrohtë pa sapun.

• Një gotë me ujë të vluar në një tenxhere smalt derdh 10 lule g kamomil ose ju Maj-gjuetarët ose stilolaps qepë. Cover papërpunuara mëtejshëm gjysmë-orësh dush me ujë të nxehtë dhe pastaj ftohur për 15 minuta, pastaj filtrohet, e shtrydhur materiale. Supë HRA-nyte jo më shumë se 2 ditë (në një gotë). Kjo zierje duhet shpëlarje flokët larë.

• Në shishe steklyan-ing vënë 4 gram pastruar nga papastërtitë Propolisi, e plotësoni atë me 100 ml vodka, mbyllni kapakun dhe dridhen.

Kjo zgjidhje fshij rrënjët e flokëve.

• Me humbjen e shpeshtë e flokëve VTI ofron të mira të ndikimit-plagë në rrënjët e flokëve locion me acaroj dhe nasturtiums mëdha. Locion është rubbed në lëkurë e kokës në kohën e gjumit furçë dhëmbësh vjetër. Për të përgatitur 100 g fara të freskëta, lule dhe lë nasturtiums duhet të shkërmoqet, dhe CME-tharë me 100 gram gjethe të freskëta hithër. Përzierje rezultuar derdh një pintë fërkim alkool, le të qëndrojë për 15 ditë dhe pastaj filtruar.

• litër e nxehtë zier tas smalt ujë derdh 50 gram kone hop zakonshme, mbuluar, pastaj gjysmë ore dush Hreval-ujë, pastaj ftoh për 20 minuta Numri dhe filter, shtrydh para pour në tre-litër jar qelqi dhe të sjellë ' vëllimi i ujit në volumin e bankave.

Kjo supë lani flokët tuaj. Përsëriteni periodikisht.

• Lani me ujë të ngrohtë pa sapun, pastaj fshij kokës, fshij atë në kripë kuzhinës. Mbani Mani-popullatë 12-15 minuta. Flokët shpëlarje. Përsëriteni 6 herë. Disa burime pohuan se kjo metodë në mënyrë efektive parandalon humbjen e flokëve, lëkurë e kokës të thatë.

• Rrënjët e rodhe dhe murrizat (nëse rrënjët korrje vymorozyty, ata nuk kalbet për një koleksion të ri) të vënë në një tigan, të mbuluar me ujë për të vetëm të mbuluar atë la ata, dhe të vënë në furrë.
Vlim deri rrënjët zbutje gjysmë-këmbë.

Ftohtë dhe të filtruar supë me lëng mishi. Kjo zierje përditshme njomet rrënjët e flokëve dhe humbi shpejt si rezultat i zbokth, ju do të ndalojë rënien e flokëve, dhe ata do të rriten më shpejt.

• supë acaroj në sasi të barabarta nga nëna - dhe - njerka - një ilaç i mirë për zbokth bollshme dhe flokë të fortë në humbjen e tyre.

• Për të forcuar rrënjët e flokëve me humbje e flokëve fillon supë të përshtatshme të kone hop. Hidh një gotë me ujë të valë 1 tbsp. l. HOPS, pastaj vlim ata për gjysmë ore. Pasi supë ka ftohur, fshij atë në lëkurë e kokës suaj.

• Merrni rodhe ndjerë rrënjë, e ëmbël flamur rhizome ligatinat tion, kone konvencionale hop (2: 2: 4).

Përzierje dhe pour bimëve 3 - 4 litra ujë të vluar, pastaj vlim për 25 minuta, le të qëndrojë për rreth 15 minuta dhe filtruar. Kur ju bien, flokët 2 herë në javë lani flokët tuaj me supë të ngrohtë.

• Mix 15 g kone HME la normal, 20 g rrënjë rodhe ndjehet, 10 g lule Calendula drogës. Litër ujë të valë i hedh këtë përzierje, pastaj ziej për 15 minuta, të lejojë që të qëndrojë 15 minuta, pastaj filtruar. Kur flokët ra-Denis zierje të ngrohtë 2 herë në javë të lani flokët tuaj.

• pjesë të barabarta Mix rodhe rrënjë ndjerë Heather bar të zakonshëm, kone konvencionale hip dhe rrënjë hithër. 3 litra ujë të valë derdh këtë vlim përzierje për 25 minuta, le të qëndrojë 15 minuta, pastaj tsedite.

Për të parandaluar humbjen e flokëve zierje ngrohtë 3 herë nede Liu lani flokët tuaj.

• Mix mustardë dhe i urtë lë blertë në të kaltër mjekësor-këmbë (3: 2). Gjysma një litër ujë të ngrohtë zier pour 2 tbsp. l. përzierje dhe le të qëndrojë 20 minuta. Përdoreni këtë strukturë për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në flokë-Denis ra si një kompresë.

• Me humbjen dramatike duhet të përpiqen për të forcuar ato. Për ta bërë këtë, 1 g. Per javë për 2 muaj për 1/2 h. Për të larë flokët tuaj, fshij në rrënjët përzierje gjalpë e rodhe (ose pluhur) dhe alkoolit në mënyrë të barabartë. Pastaj shpëlaj flokët mirë.

Pas 2 Meje-syatsa kur flokët është forcuar, fillojnë të trajtojnë ata.

• Mix barabartë trumzë pjesë barishte, rrëshqanorët, leh e bardhë shelg dhe leh e lisit. Në një litër çiban të ujit 20 minuta 4. l. përzierje, atëherë tsedite atë. Nëse flokët tuaj supë të ngrohtë CS Wright në lëkurë e kokës.

• Të forcohet në Los-dhe përshpejtimin e rritjes saj për litër së grumbulluar me ujë të zier (40-50 ° C) të shtoni 2 lugë mjaltë. l. mjaltë. Rub përbërjen rezulton në lëkurë e kokës 2 herë në javë.

• follicles flokët do të rifillojë recetë e mëposhtme. Lëng i 1 qepë të mesme të përziera me një sasi të barabartë të naftës pluhur dhe një vezë e verdhë veze.

Fshij këtë kompleks në lëkurë e kokës për 45 minuta. për të larë, atëherë të mbuluar qese zhveshur-ing plastike, dhe peshqir lartë zakutayte. Pas një kohe të caktuar për të larë flokët tuaj dhe butësisht pastrohen ato. Trajtimit periodikisht të përsëritur.

• Mix 1 tbsp. l. lëng qepë dhe 2 tbsp. l. vodka. Fshij këtë kompleks në lëkurë e kokës para se të larë 3 - 4 muaj si një ilaç për ju uji për flokët me vaj dhe zbokth.

• Gjysma një litër ujë të valë 2 lugë vendas. l. gjethet dhe frytet e detit buckthorn krushinovidnoy pastaj largohen për të tyre 2 - 4:00 në fort e mbuluar enë-nga, filtër. Pini rum ut dhe në mbrëmje për 150 ml infuzion 2 vjet.

një ditë para ushqimit. Çdo ditë, në natën fshij në lëkurë e kokës, ky infuzion.

• 0,5 litër vodka pour 1 tbsp. l. melchennoy Wort barishte tion Wort Shën Gjonit dhe të lënë atë për një javë. Infuzion rubbed në lëkurë e kokës për rimëkëmbjen e flokëve dhe forcimin rrënjët Lock. Shitore në një shishe të mbyllur fort.

• 200 ml ujë të vluar 1 tbsp vendas. l. gjethe të thata hithër, ata nisen për 1,5 orë, pastaj filtruar. Lani flokët tuaj dhe butësisht thahet, pastaj fshij në infuzion kokës. Të bësh atë 1 -. 2 g në javë kohë të pacaktuar me humbjen e flokëve për forcimin e tyre, zbokth, salootdeleniya energji elektrike.

• Për të flokëve ishte i trashë dhe i mirë-rritur, mjekësi tradicionale rekomandon përzierje fshij në vaj rodhe kokës dhe syve vajguri falje, dhe çdo larje mbrëmje shkoj-infektues birrë të fortë.

• 1 tbsp. l. lule nënë - dhe - ma Çekët ose gjethe të thata derdh një gotë me ujë të vluar, le të qëndrojë për gjysmë ore. Kur lunges vaskë fshij flokët në kokës orë infuzion para se të larë atë. Kjo recetë ekziston një mënyrë, forcimin e flokëve.

• 1 lule Calendula pjesë mbush 10 pjesë vodka, le të krijoj. Pastaj, 1 tbsp. l. ekstrakt-ing holluar 125 ml ujë të valë. Kur lunges vaskë tretësirë ​​e flokëve është përdorur si një mjet heq acarim të lëkurës.

• Për të zvogëluar sasinë e rënies së flokëve, disa netë në një rresht, prypudryuyte pluhur rrënjët e flokëve bërë nga rastol-ekzistues fara majdanoz.

Dietë.

Flokë të shëndetshëm është shumë i varur nga të duhur ushqim, kalori. Kjo duhet të hani me masë, duke hequr nga djegëse dietës dhe ushqimeve yndyrore. Hani më shumë papërpunuara ovo-supë dhe fruta me lëkurë. Shkruani në mjaltë tuaj dietë, dridhje Znj, vaj vegjetal, qumësht, trangujve, krunde misri, asparagus, svek-lu, majdanoz, sallatë marule, luleshtrydhe, lajthitë lehtë pjekur.