Kalori Bollgur, cilësitë e të shëndetshme, jo të dëmshme


Një mëngjes i vërtetë anglisht, sipas veprës pavdekshme e Arthur Conan Doyle - është bollgur. Çdo mëngjes, detektiv i famshëm i të gjitha kohërave fillon me bollgur. Kjo nuk është shumë e aristokratike pjatë zoti aq i pasur. Ndoshta autori ishte duke u përpjekur për të shprehur se përfitimet e shijes bollgur ose jo në formë, të tilla si një dobi, që ishte baza për detektivin Sherlock Holmes i cili e sheh racionalitetin në çdo veprim. Ushtarët e ushtrisë janë qull ushqyer tërshërë me gjalpë për ushtarët nuk ndjehen të uritur gjatë ditës, dhe për të maksimizuar përfitimet e sjella nga ushqimi.

Për ata që respektojnë Kreshmës, të tilla si pjatë bollgur është më aktuale se kurrë. Sidomos për ata që së pari përpiqet të heqë dorë nga produktet e kafshëve. Për shkak të përmbajtjes së lartë të karbohidrateve gjendjen e ngopjes pas hahet mban pothuajse gjithë ditën. Dhe me bollgur të bëjë të njëjtën këngë e ëmbël si biskota bollgur, dhe një shumëllojshmëri të pjatave të tjera. Megjithatë, qull, nga dobia e saj është përtej krahasim, edhe pse ajo duhet të jenë të përgatitur siç duhet ende, mënyrë që të mos humbasin të gjitha pronat e të dobishme. Por mos harroni, ne nuk duan të hanë këtë drithëra si një fëmijë, pasi ne nuk jemi të bindur se nuk janë vetëm truket prindërit tanë të drejtuar në gëlltitje se ne isha i vogël "një tjetër lugë".


Në shkollat, për drekë ne u shërbyer qull shumë, por sipas statistikave, shumica e pllaka dhe mbeti i paprekur. Pra, le të përpiqemi të kuptojmë se çfarë kemi humbur, duke refuzuar ushqimet në këtë artikull të dobishme nga - "bollgur: kalori, cilësive të shëndoshë, jo të dëmshme." Të gjitha bollgur ose kalorive numërimit Kështu, faktor i njohur është se bollgur është produkt mjaft kalori, vlera e tij - 344,1 kalorive që përmban njëqind gram këtij produkti në krahasim me hamburger McDonald me vetëm 252 kalori. Megjithatë, shumë ushqime nuk do të hani, por ushqim të shpejtë - kështu që për këtë arsye trashje.

Përveç kësaj, ata që shqetësohen për figurën e tyre nuk është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje veçanërisht kaq shumë kalori. Bollgur është lehtësisht të tretshëm produkt, por në të njëjtën kohë një produkt i përpunimit të rëndë. Kushti i fundit siguron mungesën e gjatë të urisë, dhe e parë djegie, të shpejtë të kalorive gjatë ditës. Si pjesë e bollgur karbohidrateve dominuar që në fakt e bën përpunimin e bollgur pak më të gjatë. Megjithatë, ndryshe nga produktet e tjera, pesticideve të pasura me bollgur përmban një sasi të madhe të vitaminave dhe mineraleve që kontribuojnë në shëndetin e përgjithshëm, si dhe një komponentë të nevojshëm të rritje të organizmit.

Kjo është arsyeja pse prindërit tanë kështu këmbënguli në një lugë më shumë bonus, dhe shumë shkolla bollgur është më e zakonshme se çdo ushqim tjetër. Pronat e dobishme e bollgur Siç u përmend më herët, një nga pronat e dobishme e bollgur janë vitamina dhe minerale. Përveç kësaj, ajo përmban një sasi të madhe të antioksidantë në proporcion të drejtpërdrejtë për të rritur rezistencën ndaj patogjenëve të ndryshme. Jo më pak, në qoftë se ju nuk e kujdesit për shëndetin tuaj. Gjithashtu bollgur ka shërim pronat në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të stomakut. Ajo ka veti anti-inflamatore dhe e dobishme për rreshtim e brendshme të stomakut.

Ajo është përdorur shpesh për dhimbje ose ënjtje në. Njerëzit ajo që është njohur si një mjet largon toksina dhe substancave të dëmshme nga trupi. Promovon traktin e zorrëve të pastër dhe parandalon shumë sëmundje në këtë fushë. Bollgur parandalon si dhe rrezikun e zhvillimit të mëvonshëm të kancerit. Kohët e fundit, shkencëtarët kanë gjetur se bollgur vetëm në gjendje për të reduktuar kolesterolin në një pjesë të konsiderueshme, kështu që njerëzit me kolesterol të lartë - qull është ilaç i përsosur. Qull lëngshme në shumicën e rasteve përdoret për të vuajnë nga çrregullimit të sistemit të tretjes. Kjo sigurisht shtuar përbërësit e ndryshme të tilla si gjalpë, jam, kripë, fruta të thata, etj

Sa i sekretit të Sherlock Holmes, është e vërtetë e lehtë. Sheqerna të thjeshta (saccharides), është një lloj i tarifimit për të trurit, dhe aftësinë e tyre për të aktivizuar komponentëve të analizës dhe të menduarit, e cila është arsyeja pse mjeku i dyshimtë Mariarti nuk mund të mposhtur inteligjencën pavdekshëm Holmes. Gjithashtu, bollgur është e dobishme, sepse ajo përmban kalcium, i cili është shumë i nevojshëm, veçanërisht kur e bardhë
Problemet shoyi popullsisë me martesën e tij. Prandaj, bollgur shpesh vetëm të marrë atletët. Ajo përdoret gjithashtu në parandalimin e sëmundjeve të ndryshme të zemrës dhe sistemit kardiovaskular. Ndihmon për të shpëtoj prej tij dhe i hipertensionit dhe edemë.

Jo të dëmshme apo bollgur? Ajo do të duket padëmshme-looking bar, përveç duke i kushtuar vëmendje për sasinë e përfitimeve, duket se mangësitë në këtë produkt nuk duhet të jetë. Megjithatë, shkencëtarët tanë kanë gjetur një kategorie të njerëzve për të cilët bollgur mund të jetë i rrezikshëm. Së pari, ata që nuk mund të tolerojë kokrra, një sëmundje të quajtur sëmundje celiac.
Së dyti, ata që e frymëzuar pronat e dobishme e bollgur fillon të hahet drithëra në sasi të mëdha, të cilat në shumicën e rasteve çon në faktin se balanca ndërmjet pronat e dobishme dhe të dëmshme kryesisht leans drejt pronave të dëmshme.

Raste të tilla të çojë në kullimin e kalciumit nga kockave të njeriut dhe në veçanti, dhe kalorive do të dini në lidhje me veten e tyre yndyrë në anët. Prandaj, edhe ushqimi duhet të trajtohen me mençuri! Picciotto,