Lëkurë puçrra në foshnjat


I nxituar shfaqeshin në fëmijën e lëkurës mund të jetë normale, fenomene natyrore për këtë moshë dhe mund të japin një sinjal se trupi i prirur apo ndonjë sëmundje. Prandaj, nënat duhet të mësojnë për të dalluar se fëmija i nxituar janë të sigurta dhe të cilat - shërben shenjë e sëmundjes së trupit. Lëkura e secilit fëmijë të butë dhe i butë në të njëjtën kohë ajo është shumë e ndjeshme. Prandaj nxito në foshnjat - një dukuri mjaft të shpeshta në jetën e çdo fëmije. Shembuj nxito kur shëndeti i foshnjës nuk shqetësohet: 1. Whiteheads ose, me fjalë të tjera, i dashur. Mjaft i shpeshtë në foshnjat.

Madhësive të vogla, më pak se 2 mm në diametër. Zakonisht popping up në cheeks, hundë dhe mjekër. Puçrra fytyre nuk është diçka si perla të vogla. I nxituar i kësaj natyre zhduket për 10-12 muaj të jetës së vetë, kështu që të përpiqet për të fshirë ky fenomen i vetëm nuk është e nevojshme, si vend i ëmbël do të mbetet përgjithmonë i ri, por ende plagët e dukshme që nuk do të duken shumë të bukur. 2. Pimples e Verdha . Ky lloj i nxituar kanë madhësi pak më e madhe është farë paraprak dhe mel. Ata vënë re javën e parë të jetës në pothuajse të gjithë fëmijët. Pimples Yellow shfaqen në ballë, mbi buzën e sipërme, në anën e pasme.


Arsyeja për ndodhjen e tyre janë gjëndra dhjamor që janë të hormoneve të nënës mori trupin e foshnjës gjatë shtatzënisë dhe lindjes. Ky lloj i nxituar duhet të zhduken pas muajit të parë të jetës së fëmijës. Duhet të theksohet se ky lloj i akneve te shfaqet ne fëmijët që kanë lindur në mandatin e tij. Ekspertët e gjeti se fëmijët e parakohshme kurrë pop pimples verdhë. 3. Misër nga gjiri . Pikërisht në mes të buzës së sipërme të fëmijës tuaj mund të pop disa flluska janë të mbushura me lëng. Kjo është misri. A nuk e ngrenë panik dhe nuk i kushtoj vëmendje, pak ditë kjo do të jetë një skuqje të lëkurës vetë. 4.

Eritemë fiziologjik . Në ditët e para të fëmijëve skuqje të lëkurës, si kur dielli djeg apo ndonjë inflamacion. Në këtë rast gjithashtu ka nevojë të shqetësohen, skuqje ndodh për shkak të ndryshimeve në mjedisin: fëmija ishte në hapësirën e lëngshme, dhe tani ai është në ajër. Fenomen ndonjëherë do të mund të jetë i krisur. 5. Mermer lëkure . Ka lindur, fëmija fillon të ndjehen të mjedisit të ftohtë, duke rezultuar në trupin e fëmijës duket divorcin purple-rozë, të ngjashme me mermer. Pasi fëmija më në fund të mësohen me kushtet e reja të mjedisit, vegjetative sistemin nervor dhe në fund të bëhem fëmijë mund të ndikojnë në mënyrë të pavarur ton enëve të gjakut.


Pastaj divorc mermer të zhduket përgjithmonë. 6. Spote pak rozë . Këto njolla karakteristike të lëkurës në buzën e tij të sipërme, dhe shekulli kokat. Këto njolla të shfaqet në gjysmën e sapolindur. Me pak përpjekje apo klithmat zë të lartë, ata fillojnë të mbushur me gjak. Me spote moshës zbehet dhe të shkrihej me lëkurën dhe bëhet i padukshëm. 7. Spote Mongolian . Spotet dritë ngjyrë kafe ose ngjyrë kaltërosh quajtur Mongolian. Pamja e tyre mund të shihet në poyasnichkah, përsëri, varëse rrobash foshnja dhe sipërfaqet e pasme të këmbëve. Në fëmijët me origjinë evropiane është një fenomen i rrallë, por në fëmijët lindore, ky lloj i nxituar shfaqet në 85%.

Pas vitit të parë të jetës njolla zhduket pa përpjekjet tuaja. 8. Miliaria . Zakonisht nëna, duke u kujdesur për fëmijën e tyre, shumë përfundon, kështu shpejt fëmijën. Në foshnja fillon djersën bollshme që avullohet ngadalë, duke qëndruar për një kohë të gjatë në lëkurën e foshnjës. Në raste të tilla, njolla duket, shoqëruar nga një ndjesi shpimi gjilpërash lehtë. Kjo fle fëmija është i shqetësuar, ai ndjehet i shqetësuar, kapriçioz, humb oreksin. Larje në ujë me një sasi të vogël të sode buke është një procedurë e mirë për të hequr qafe miliaria. Gjithashtu ju ndihmojë pluhur dhe ajrit bate.

Tani ne do të ju tregojë për ato raste kur u nxito për të bërë masa të ndryshme urgjente. 1. Palaço Syndrome . Me një reagim të tillë duhet menjëherë të kontaktoni një neurolog dhe pediatrin. Shpesh ka një sindromë në foshnjat premature apo të fëmijëve të cilët kanë pasur peshë. Sindromi manifestohet në faktin se kur shtrirë në anën e tij, fëmija fillon gjak vidlytysya në anën e poshtme dhe anën e sipërme të bëhet i zbehtë. Në raste të tilla, merr fëmijën për të lëvizur krahët dhe duart e tij, gjaku filloi të lëvizë mbi të gjitha anijet. 2. Epidemi puzyrka . Ky lloj i nxituar manifeston si pamja e trupit të foshnjës brenda flluska të mbushura me lëng të verdhë.

I nxituar përhapet në të gjitha pjesët e trupit. Në këtë rast, të jetë i sigurt për të thirrur mjekun. 3. Pustules . Bubbles mëdha dhe të vogla janë shkaktuar stafilokkom. Rrezik i madh për jetën e fëmijës në këtë rast nuk është, por trajtimi i kërkuar. Konsultoni mjekun tuaj i cili do të ju përshkruajnë trajtimin e duhur. Nëse ju nuk mund të pavarur të përcaktuar llojin e skuqje të lëkurës, ajo është shumë e rekomanduar për të parë një mjek. Dhe në çdo rast, për të aplikuar atë për ekspert ekzaminuar fëmijën. Rinat Abdrahimov,