Humbja e flokëve në shtëpi - receta e mjekësisë tradicionale


Shkalla e njohur e humbjes së flokëve, e cila nuk duhet të shqetësojë ty dhe konsiderohet normal - 30-50 flokëve. Humbje e flokëve është konsideruar si një simptomë të sëmundjes kur një person çdo ditë për disa ditë më shumë duke humbur 50-60 flokët. Arsyet më të zakonshme pse kjo ndodh është: • metabolizmi i shqetësuar (p.sh. mungesa e acidit folik ose vitaminës B6); • stresit, ankthit; • dobësim të përgjithshëm të trupit, zakonisht përmes një sëmundjeje; • faktor trashëguar. Humbja e flokeve shqetëson njerëzit herë pas here edhe të shëndetshme. Papritmas se nuk e këtë janë si ata të fillojnë të bien ....

Por, për asnjë arsye të dukshme - kjo nuk ndodh. Kjo është për shkak të këtyre faktorëve. Çfarë duhet të bëni? Sigurisht që ju duhet për të hequr pikat që shkaktuan procesin. Ja se çfarë ne do të flasim sot: humbjen e flokëve në shtëpi, receta e mjekësisë tradicionale. Ka shumë receta popullore për të luftuar këtë problem. Këtu është receta më të popullarizuara: * Është mirë të përdorni vaj pluhur të ngrohtë dush me ujë dhe një sasi të vogël vaj për të vajos kokës së tij, duke e bërë më të lehtë me një furçë dhëmbësh. Kur keni nevojë për të përfundojë kokën tuaj me një peshqir dhe le të qëndrojë për të paktën 05:00.


Pas kohë që tërësisht të larë kokën me shampon që përmban ekstrakte natyrore bimore. Për të kryer këtë procedurë duhet të jetë një herë në javë për 1-2 muaj. Efekti është mahnitëse, ndalesa rënien e flokëve, ata bëhen të trasha dhe të fillojnë të rriten shumë shpejt. Gjithashtu mbresëlënëse për fshij rritjes flokët në lëng rodhe kokës, ose ajo mund të zëvendësohet vaj të parfumuar nga rrënjë rodhe. Për përgatitjen e ointments duhet të zier rrënjë rodhe (1 filxhan ujë të valë 20 g rrënjë). Ai pastaj infused për 20 minuta, pas së cilës të lëngshme është zier për gjysmë vëllim. Në fund të saj të përzier me dhjamë derri nutryanym nxehtë dhe e derdhi në disa tenxhere, të mbuluar me kapak dhe të mbuluar me kapak të fort test.

Pot është vendosur për disa orë në furrë. Kur thickened në masë të nevojshme për kullimin e ujit qetësohem, nëse jo plotësisht zhduket. * Nëse flokët tuaj është zierje shumë e fortë për të larë me 3 lugë copëtuar calamus rhizome, gatuar në 0,5 litra uthull për 15 minuta. Forcimin e flokëve dhe për të acaroj të përbashkët, veçanërisht të rinj, të prerë para se të lulëzuar. Për shkak se ajo është e supë të përgatitur, që ftohur në 40C dhe shpëlarje flokët pas larjes. Edhe duke marrë Marsh AIR dhe rrënjë rodhe, përzierje, pres, gatuaj supë për 1 litër ujë të vluar 7 lugë në 1: 1 raport. Përgatitja e një dush me ujë për 15-20 minuta.

Supë para se të procedurës është e domosdoshme për të ftohur dhe pastaj fshij në lëkurë e kokës. Procedura përsëritet 2-3 herë në javë. Gjithashtu ndaluar humbjen e flokëve mund Lime Blossom. Marrja e tij e 8 lugë në gjysmë litër ujë dhe vlim për 20 minuta për ngrohje të ulët në një banjë me ujë. Kësaj po lëshoj një supë kokën e larë për një muaj nëse përmirësimet vazhdojnë këtë procedurë. Një tjetër rekomandim është që të fshij në lëkurë e kokës vijim përzierje: të marrë 1 lugë çaji lëng dhe përzierje tërësisht thupër, hudhër, lëng aloe, vezë e verdhë veze pule, mjaltë. Me nje perzierje e kokës duhet vijë 1-2 orë, dhe mundësisht më.

Pas tërësisht pije dhe pije infuzion shumë të efektshme të fortë të lë thupër. Në shtëpi me humbjen e flokëve dhe në sëmundjet e kokës mund të jetë disa herë në javë për të larë zierje tim flokët e rrënjë rodhe (30 g) dhe lule kumak (20 g) - për litër të ujit për efekt më të mirë mund të shtohet në supë 10 g kone HOPS. Ju mund të gatuaj maskë ushqyes flokëve. Për të, llokoçis tërësisht dhe fshij në lëkurë e kokës me një përzierje e 1 lugë gjelle vaj vegjetal me vezë e verdhë veze, dhe pastaj çdo 40 minuta shpëlarje flokët me ujë të ngrohtë. Kjo procedurë është kryer 1 herë në javë. * Kur ju filloni procesin e humbjes së flokëve, për forcimin rrënjët e flokëve kanë përdorur gjatë një zierje e kone hop, pa slides lugë gjelle hop derdhi një gotë me ujë të valë dhe vlim për gjysmë ore, pas ftohjes rubbed në lëkurë e kokës.

Me zgjeruara humbja e tyre e flokëve është thelbësore për të forcuar. Për këtë qëllim, brenda 1-2 muajsh një herë në javë për gjysmë ore para larjes duhet të rubbed në përzierje rrënjët e flokëve të alkoolit në mënyrë të barabartë me vaj pluhur (ose rodhe), flokë pastaj larë mirë. * Ndërrimin
1 - 2 muaj pas forcimin e flokëve të fillojnë për të drejtuar trajtimin e tyre. * Mirë ndihmon të rivendosur flokët follicles përbërjen aktuale. Lëng shtrydhur nga një qepë e vogël e përzier me të njëjtën sasi e naftës pluhur dhe 1 vezë e verdhë veze. Kjo përzierje Ser fshij në lëkurë e kokës për 40 minuta para shampooing, dhe për efekt më të mirë për të përfundojë kokën tuaj me një qese plastike dhe një peshqir.

Pas 45 minutash duhet të lahen me kujdes dhe kërkuan flokët. Kursi i trajtimit është përsëritur nga koha në kohë. Gjithashtu në shtëpi, ju mund të gatuaj një ujë mjaltë. Për këtë qëllim zier, ftohur në 40-50 C ujit shtuar mjaltë, 1 litër ujë 2 lugë mjaltë. Ky ujë mund të lagur, kokën apo fshij në lëkurë e kokës 2 herë në javë. Kjo balsam dhe nxit rritjen e flokëve. * Mix 2 lugë vodka dhe një lugë gjelle lëng qepë. Përdorni për fërkim në lëkurë para se të larë kokën për 3-4 muaj. Përbërja ndihmon jo vetëm humbjen e flokëve, por edhe për zbokth me vaj. * Mix pjesë të barabartë të shelg bardhë leh rrënjë rodhe ndjerë, të forcojë në mënyrë të barabartë, dhe kjo përzierje gatuaj supë për shampooing.


Përdorni atë 3 herë në javë. Gjithashtu, healers ruse këshilluar për të fshij në vajguri kokës të pastër të përzier me vaj rodhe çdo ditë para se të shkojnë në shtrat të larë flokët e fortë birrë tuaj shkume për një dendësi të mirë dhe rritjen e flokëve. Këto këshilla janë shumë të mirë. Unë do të doja të tërhiqja vëmendjen tuaj në faktin se përdorimi i recetave tradicionale të mjekësisë vetëm duan recetë. Bobryshev Taras,