Përdorimi kamomil për qëllime terapeutike


Kamomil ka një efekt qetësues në sistemin nervor, ka anti-inflamator, antiseptik, krovoostanavlyvayusche, analgjezik, carminative, bën të dalë djersë, choleretic, astringent, pastrues dhe anti-alergjik. Për qëllime terapeutike, ajo është e përcaktuar për sëmundjet të sistemit nervor: neurozë, histerisë, korene, epilepsisë, nevralgji trigeminale dhe menstruacioneve dhimbje dhe në dysmenorrhea. Kamomil është përdorur si një zbutës dobët dhe expectorant për sëmundjet e frymëmarrjes. Ajo vepron si një mjet efektiv për sëmundjet e traktit gastrointestinal dhe mëlçisë, gastrit, ulçerë peptike, enterocolitis, kolit ulcerative, cholecystitis dhe hepatiti, dhimbje, natyrës spastik dhe fryrje.

Kamomil është një komponent i tarifave mjekësore të përshkruara medicinally për veshkave dhe fshikëzës, si dhe diatez fëmijëve. Çaj kamomil për qëllime mjekësore është përdorur si një agjent të jashtëm për kremra, lavazheve vagjinore, poultices, fasha dhe banjot. Kamomil pije në fyt dhe gojën me anginë dhe stomatiti, sëmundjet e dhëmbëve. Ajo është bërë obligim për ekzemë, vlon dhe djegiet. Kur dhimbje në nyje dhe gunga me daisies bëjë vë llapë nxehtë. Në mjekësinë popullore përdoret për qëllime medicinale kamomil pluhur - migraines dhe konfiskimet. 0,2 g (çikë) 2 - 3 orë pas një vakt brenda.


Gjithashtu përdoret për daisies lëng qëllime medicinale (brenda) - trajtimin e gastrit, ulçerë stomakut, dhimbje barku dhe dhimbje në stomak dhe zorrët, fryrje, diarre, mëlçisë, hidhërim dhe fshikëz, dhimbje barku i veshkave. Është e rekomanduar në aciditetit të stomakut lëng. Pranuar me mjaltë dhe krem ​​natën është gjumë. Së jashtmi si një pije - me anginë, të larë sytë, plagët, gjymtyrët djersitje. Lëng kamomil janë muajit Korrik - gusht. Merrni 1 lugë gjelle lëng dhe mjaltë 3 herë në ditë para ushqimit. Nëse fryma e keqe.

Pas çdo vakt, brushing dhëmbët brushing, shpëlarje gojën me të përgatitur fllad ekstrakt 1 lugë çaji per filxhan të valë kamomil ujit. Insistojnë 02:00, përpara përdorimit ikjen. Thithja. Rreth 400 ml ujë të sjellë një çiban, shtoni 2 h. L. lule kamomil, 2 ch. l. mjaltë, 2 ch. l. sode pjekje. I mbuluar me një peshqir mbi kokën tuaj për të marrë frymë anije nevojë 1-2 herë në ditë për 10-15 minuta në faringjit, grykët, astma, gripit, pezmatim i fytit, tracheitis, bronkit. Fëmijët e vegjël - jo më shumë se 5 minuta.
Klizmë. Pour 1 tbsp. shporta lugë 1 litër ujë të vluar për 30-60 minuta. Është e këshillueshme që të shtoni 1 tbsp.

lugë vaj perimesh. Poultices. 2-3 tbsp. l. Llokoçis kamomil në 2-3 tbsp. l. ujë të valë deri në një masë të trashë butë. Slurry u mbështjellë me garzë dhe aplikuar në vendin e dhimbshme për bruises, reumatizma, vlon, ënjtje, bruises, djegiet, ekzemë, dhimbje të përbashkët apo dhimbje koke për 20-40 minuta. Banja. Kamomil është i njohur edhe për pronat e saj për të zbutur lëkurën e trupit. Nëse keni lëkurë të thatë krisur dush të zakonshëm të dobishme në të cilat zhytur për disa minuta një qese garzë me lule daisy. Ky tonik është e rekomanduar për të marrë një dush çdo ditë të tjera për dy javë. Gratë që vuajnë vonesat e menstruacioneve, të dobishme për qëllime mjeksore për t'u ulur në banjë me birrë e kamomil.

Për ta bërë këtë, të mbuluar me 150g ujë të ftohtë lule kamomil zier në një enë të mbyllur për rreth 10 minuta. Banjot janë përdorur në dhimbjet podager e duarve dhe këmbët, këmbët djersitje, reumatizma. Në këtë rast, përdorni kamomil për qëllime terapeutike është kjo recetë: 6 lugë kamomil pour 2 litra ujë të vluar, të mbuluar dhe të lënë për një orë. Tensionuar infuzion të ngrohtë përsëri dhe për të mbajtur atë në duart tuaja apo këmbët derisa uji fitilin poshtë. Kur keratinization e lëkurës së këmbëve të çara të thella dhe të ndihmojë edukimi vaske nxehtë me kamomil lëng mishi gjatë natës: 1 lugë gjelle herbs të thata dhe lule derdhur 0,5-1,0 litra ujë të valë dhe kuzhinier për 10 minuta.

Për qëllime terapeutike, duke përdorur filtruar dhe ftohur poshtë një supë pak. Pas dush është e rekomanduar për të bërë një fashë mbi këmbët e tij me një krem ​​zbutje. Për të bërë këmbët e lodhur dush me kamomil supë me shtimin e një majë e kripë. Nëse jeni të lodhur në punë, unë ju rekomandojmë që të marrë një dush me kamomil. Për përgatitjen e tij, të mbushur dush për dy të tretat e ujit të nxehtë (60 C). Dhe të heqë atë një daisies vogla të mbyllura në garzë dhe fort knotted. Pas 10 minutash, të fillojë për të ulur temperaturën e ujit për të kërkuar duke shtuar ujë të ftohtë. Pastaj me qetësi të shkuar në banjo, të përpiqen për t'u çlodhur.

Merrni banja janë shumë të mira gjatë natës. Për dush të plotë duke përdorur 1/2 kg për gjysmën - 1/4 kg kamomil. Këto banja për qëllime mjeksore me përfitime të mëdha të aplikueshme në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës, plagë dhe abscese. Banjot Kamomil zbutur dhe për të eleminuar konfiskimet, dhe ata janë përdorur në nervozizmi. Unë dëshiroj të përsëris se medicinally përdorur kamomil farmaci mjekësore, Roman kamomil (kamomil fisnik) dhe bez'yazychkovaya aromatik kamomil.