Përdorimi quinoa


Kur disa vjet më parë në shtratin tim lule u shfaq nga shkurret askund zjarrtë të kuqe (quinoa - quinoa nuk është?!), Ajo nuk rritet rrok dore. Dhe m'u kujtua se si gjyshja ime, në bazë të shat kopsht, e përdorur për të thënë: ". Loboda - nuk ka rëndësi, probleme nuk ka më keq kur as bukë as quinoa" Dhe përsëri, edhe një herë filloi historia e viteve uria, që mbijetoi vetëm përmes barërat e këqija dhe ushqyerjes me gji të tokës ... Kjo nuk është për t'u habitur se në historinë e kuqe "të huaji" të mbizotëronte interes. Kështu filloi miqësinë time me këtë kulturave të lashta perimeve. Ajo rezulton barërat e këqija kopsht i takon familjes Chenopodiaceae, kështu emrin e dytë - Merjemes.

Të ndjehen si e bukur dhe madhështor! Dhe ndoshta për arsye të mirë. Në vitet ligët (këtu dhe gjyshja mend thënien e një mjellmë dhe historitë e saj rreth saj) kjo farë e keqe e ka ruajtura shumë njerëz nga vdekja. Quinoa në ato të vështira, kohë të tmerrshme të përdorura vetëm për të ngrënë të papërpunuara, të ziera nga supë e saj dhe borscht, ëmbëlsira pjekur dhe burgers; thara gjethe, fara dhe bluaj atyre bukë e pjekur me fara gatuar qull ... Dhe doli për një arsye. Përdorimi quinoa filluar nga kohët e lashta kur mjek grek Galenit vuri në dukje se quinoa është aq i pasur me proteina, e cila është e ngjashme me sytnosti për produktet e kafshëve. Kur kam pyetur gjyshen time, që po ha me herbs, ajo tha: "Unë nuk e mbani mend, por quinoa mos harroni ..." Tani unë kam një kopsht lulesh, kopsht rritet dy lloje të quinoa - gjelbër kopsht perimesh dhe të kuqe.


Loboda - një fabrikë vjetore. Shoyu atë 2-3 për sezonin e ngrohtë, sepse ushqimi janë vetëm lë të rinj dhe shoots janë të pasura me proteina, acid Askorbik dhe kripërave minerale. Provoni duke shtuar një tender i ri lë Quinoa kosi dhe crunchy ndonjë sallatë ose supë. Get shijshme. Gjethet mund të jenë të thata, marinuar, para-rezervë, ata do të jetë një e mirë mjet vitaminë dimrit. Dhe, mbi të gjitha, barërat e këqija gjithashtu shumë dekorative. Grupet sallatë dhe specie të kuqe, frenon larta duken të mahnitshme. Bimët mund të arrijnë dy metra në lartësi. Edhe lule të vogla që s'bie në sy humbje e ngjyrës se goditi fshisave tyre mbresëlënëse me farë-monedha që mund të përdoren në përgatitjen e kompozime me lule të thata.

Dhe quinoa dhe terapeutik. Në mjekësinë popullore, quinoa përdoret për trajtimin e mëlçisë, fshikëzës, mushkërisë, Lëng i lë të rinj dhe rrjedh janë shumë të dobishme në sëmundjet gastro-intestinale; lëng quinoa, duket para se plaga shërohet, ju mund të pini kollë; çaj me quinoa pastron gjakun. .. Vështirësi Madhe në quinoa në rritje atje. Ajo, si çdo bimë, e do hapësirë ​​dhe diellin, pleh tokës dhe lotim, tëharrje dhe hoeing. Në farë rezerve një ose dy nga bimët më të fortë. Është e rëndësishme të mbani mend se barërat e këqija futem lehtësisht nga vetë-mbjellëse, dhe një fabrikë është në gjendje të jap disa mijë fara.

Dhe se nuk duhet të merren me shkallët shtesë në kohë për të përdorur bimore, nuk kërkojnë të lulëzim të panevojshme. Këtu ka një ajo, barërat e këqija kopsht. Dhe sigurisht, ha apo nuk ha - ju vendosni. Dhe unë nuk të kam thirrur për të kaluar në një "farë e keqe". Vetëm për të ardhur keq që fëmijët dhe nipërit tanë, të cilët janë rritur në trotuar, humb kontakt me natyrën dhe tokën. Dhe varg i kopshtet tona goxha i varfër. Jo aq në Tokën e Rising Sun, të tilla si jetëgjatësia e lartë të jetës, japonezët siguruar vlerën e ngrënë perime të jashtëzakonshme. Ata përdorin më shumë se 150 lloje të perimeve. Mund ta imagjinoni?! Çfarë jemi ne? Nëse dembel apo analfabet, nuk kujdesen për shëndetin e tyre dhe shëndetin e fëmijëve, duke harruar urtësinë popullore: "Gjelbrit në tavolinë - shëndetin për 100 vjet."

Le të gjejmë vendin tonë në fusha të bimëve të tilla të nevojshme dhe të dobishme si quinoa dhe Amaranth, rrepa dhe boraho, spinaq dhe raven ... mos harroni se këto Perimet "thjeshtë" një numër të pronave që janë të nevojshme nga trupi. Maj fjalët e Akademik Vavilov "jetës Si të pasur bimore, dhe sa keq që ne përdorim" nuk janë për ne.

Carolina