Përdorimi i fytyrës medicinale kamomil dhe flokët


Vetëm mos harroni që të daisies, kanë efekt medicinale në trupin e njeriut përfshijnë - kamomil Farmaci, kamomil romake dhe kamomil aromatik. Përmbajtje të pasur të kimikateve daisy - vaj esencial, carotenoids, resins, ngjyra, mukusit dhe komponentëve të tjerë - përcakton efektet e tij të dobishme në lëkurë, qetësues, dezinfektues, hidratues, zbardhjen dhe stimulimin e qarkullimit të gjakut. Prandaj, përdorimi i qëllimeve të përhapura kamomil kozmetike. Konsideroni përdorimin e medicinale fytyrës kamomil dhe flokët.

Kamomil është i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës. Ajo është anëtare e krem ​​dhe maska ​​pastruar përdorura në banjot me avull për fytyrë.

Pothuajse të gjitha krem ​​për lëkurë të thatë moshave kamomil ofron hidratues dhe kujdesin delikat për lëkurën e femrave dhe meshkujve. Kozmetikë, e cila përmban kamomil, rekomandohet për trajtimin e flokëve, të furnizimit të thatë lëkurë të ndjeshme, dhe për t'u kujdesur për lëkurën e problemeve. Në Poloni, kamomil është konsideruar pjesë e domosdoshme e shumë maska ​​terapeutike dhe kozmetike që i japin fytyrë një ngjyrë të bukur matte dhe butësi që të lehtësojë tensionin dhe për të eliminuar rrudhat. Kamomil është pjesë e shumë kremra, shampoos, balms, xhel dhe krem. Procesi i shtuar një sapun dush kamomil dhe pastë dhëmbësh.


Në shampoos dhe balms për flokët, ajo siguron ushqim dhe zbutjen e flokëve, duke i dhënë atyre të shkëlqejë dhe silkiness. Pronë më i rëndësishëm i kamomil drogës - anti-inflamator. Kjo pronë kamomil është përdorur në trajtimin e shërimit nga më të thjeshtat deri në inflamacion të ekzemë. Popullariteti i këtij centrali është lehtësisht e kuptueshme, si edhe, dhe se kamomil të para nuk duhet shumë të shtrenjta. Mënyrat për të përdorur kamomil në cosmetology. Infuzion i kamomil janë përdorur për të pastruar lëkurën gjatë natës. Duke përdorur të njëjtën infuzion është e rekomanduar për të bërë akull, që mund të freskohem dhe ton deri fytyrën tuaj dhe qafën më tej.

Kamomil infuzion droge të përdorur për materiale të ngjyrosur në të verdhë dhe ndriçim promovon shërimin dhe flokët. Për këtë qëllim supë të përshtatshme duke përdorur lule kamomil. Që nga ai lightens flokët dhe u jep atyre një shkëlqim të bukur, veçanërisht në qoftë se lule daisy shtuar raven dhe marinadë saj. Të ftohtë larë kamomil ekstrakt në zgjerimin e poret e lëkurës. Ai shpesh vmyvayetsya infuzion të fortë të kamomil në lëkurë që është i butë dhe kadifeje. Për lëkurë të freskëta dhe zbutje të thatë, hiqni blackheads, whiteheads dhe spote përdorimit decoctions të përshtatshme të lule kamomil.

Kamomil është i njohur edhe për pronat e saj për të zbutur lëkurën e trupit. Bath me kamomil copes me këtë detyrë. Dush me avull me kamomil pastron lëkurën e thatë dhe me vaj, zbut priza dhjamor puçrra fytyre. Si një agjent i jashtëm, kamomil dhe përgatitjet e tij përdoren si një kompresë për larjen e përflakur qepallat dhe sytë, vendin e lënduar nga ngrica dhe djegur, gargarë, shampo humbja e flokëve dhe zbokth thatë. Krem bërë nga kamomil, identifikon shëndetin dhe higjienën dhe efekt tonik. Për të ngushtuar pore përdorimi i zgjeruar kamomil bimor maskë në. Për rrudhat përdorim të përshtatshëm e fasha të locion kamomil.

Tepër i bukur për ujë tualet ose krem ​​konsideruar blerjen alkoolat lule kamomil. Kjo është Opsionet e shënuar qëllime kozmetike përdorimi i drogës kamomil për fytyrën dhe flokët. Çfarë e bëri decoctions, infusions, tinktura, maska, banja, kompresa të lexoni në. Përdorni kamomil drogës për individin. Për freskuese dhe zbutjen zierje thatë lëkurën e kamomil është përdorur për përgatitjen e të cilit marrin dy lugë lule të thata, derdh një gotë me ujë dhe vlim për 10 minuta, pastaj ostudyvshy, filtër.
Shtupë lagur zhytur në supë, 2-3 herë në ditë fshihen larë më parë fytyrën.

Për të hequr blackheads dhe spote për lëkurë të thatë. Daisy dhe ofron anti-inflamator, qetësues dhe të dobët të lëkurës antiseptik një tendencë për formimin e blackheads, pustules, me solucion pas rrojes stafilodermitov për burrat. Përdoret si fasha infuzion (2 teaspoons e tharë kamomil valoj 0,5 litra ujë për 20 minuta, pastaj të mbajë fytyrën mbi avull, duke hedhur një peshqir mbi kokën e tij. Pas procedurës, fshij lëkurën me alkool dhe rreth 30 minuta më vonë të mos shkojnë jashtë. Ose ju duhet të marrë një lugë gjelle e drogës kamomil, nënës dhe njerkës, livando, cornflowers, kopër, derdh një litër ujë dhe vihet në zjarr.

Pasi të valë, ju duhet të mbajë një palë e fytyrës, sytë mbyllur dhe i lidhur shall flokëve. Pas një çerek ore fytyrës pije me ujë të ftohtë, fshij me një zierje e kamomil, ta lë të thahet pa fshirje peshqir. Për sytë. Nëse sytë janë të përflakur - topa pambuku dip në çaj të ngrohtë kamomil dhe pastaj të vënë mbi qepallat e mbyllura. Pas 1 - 2 minuta, të përsëritur procedurën, dhe kështu 3-4. Krem me lule kamomil. Për të përgatitur shëndetit dhe higjienës dhe krem ​​tonik me kamomil, gjalpë 50g dhe 2-3 lugë vaj vegjetal shkrirë në një banjë me ujë. Në përzierje shtoni dy yolks vezë dhe dy lugë mjaltë, tërësisht terren dhe derdh 1/2 lugë gjelle glicerinë përzier me 1/4 filxhan kamomil infuzion, dhe 30 ml i kamfuri alkoolit.

Përzierje tërësisht derisa një masë homogjene trashë dhe ruajtur në një enë të mbyllur fort qelqi. Përdorni krem ​​Mund zgjat gjashtë muaj, pasi ajo mund të ruajë deri në 6 muaj pa humbur pronat e saj. Alkooli tretësirë ​​e kamomil për përzierjen me krem ​​dhe ujë tualet. 10 gram lule të derdh 10 ml të alkoolit fuqisë së 50 gradë ose vodka, këmbëngulin për një javë, pastaj ekstrakt decanted, filtruar përmes disa shtresa të napë dhe të shtoni në ujë tualet ose të përziera me krem. Ballë për ballë. Një infuzion i fortë i luleve kamomil të përzier me mjaltë, e verdhë veze të papërpunuara veze dhe vaj bajame.

Krem lagur me 2 deri në 3 shtresa të garzë dhe të vënë në fytyrë. Mbani maskë për 10-15 minuta, del me të larë me ujë të ngrohtë, të thata të lëkurës dhe cuticles ditë krem. Veçanërisht efektive në maska ​​të tillë letargjisë dhe lëkurës sagging parakohshme, duke ulur nënlëkurës tonin e muskujve. Shpesh duke përdorur një maskë me kamomil infuzion: 3 lugë lule pour 1 filxhan ujë të valë dhe të insistojnë 10-12 orë. Infuzion, ngrohur në temperaturën e dhomës, me lule të lidhur ndërmjet dy shtresave të garzë ose një leckë të butë, të vënë në fytyrë për 10-15 minuta, peshqir ukutuyuchy butë. Pas heqjes maskë, fytyra smeared krem ​​ushqyes.

Për degreasing dhe pastrimin e lëkurës, duke e ngushtuar Dilated poret, maskë e mëposhtme bimor. Maskë proteina. 0,5 gota e dozimit kamomil infuzion (lugë gjelle bazë e lule në gotë me ujë të vluar), përzierje me të bardhë veze të rrahur (ju mund të shtoni një lugë çaji lëng limoni) dhe të aplikojnë përzierje në fytyrën tuaj. Pas 20-30 minuta pije maskë me ujë të ftohtë. Maskë bimor për gratë e të gjitha moshave. Merrni një lugë gjelle lule të thata të Wort Shën Gjonit, kamomil, lë nënën dhe njerka. Boil mbledhjen 250 ml uje ne nje banjo me uje per 5 minuta. Supë Strain, duke mbetur përzierje të ngrohtë bimor të aplikoni në fytyrë dhe të mbulojë pjesë të tij të garzë.

Pas 20 minutash, lani fytyrën tuaj me ujë të ngrohtë dhe ujë pastaj të ftohtë. Supë tensionuar përdoret si një locion për fytyrë të përditshme fshirje. Maskë për të bërë 2-3 herë në javë. Të marrë masa për të mbrojtur sytë. Për plakjes ose lëkurë të thatë. Maskë të dobishme me kamomil dhe flaxseed, që ka përgatitur filxhan dozë kamomil infuzion (2 lugë paplota lule të thata derdh 250 ml ujë të valë, të mbuluar, të lënë të ftohtë), është e nevojshme që të shtoni një lugë gjelle harmonishëm të para-njëpasnjëshëm përzierje liri dhe llokoçis mirë. Aplikoni një qull të ngrohtë në fytyrë. Pas 15 minutash, hiqni maskë, përballen fshij u rrit me ujë ose një zgjidhje e acidit borik.

Brenda një orë pas procedurës duhet të qëndrojnë në shtëpi dhe pastaj të shkojnë jashtë, përhapet me personin yndyrë ose moisturizer. Për lëkurë të rrudhosur. Rrudhave të ndihmojë kompresa të locion kamomil. Locion bërë me një gotë verë dhe 10 gram thata kamomil dhe çaji lugë alkoolit salicili. Infused për 5 ditë, filtruar. Pranuar
maskë locion thith atë me disa shtresa të napë, të prera në formën e vrimave individuale për sytë dhe e vënë atë në fytyrën tuaj për 5 minuta. Procedura është bërë një herë në ditë për 10 ditë. Është e rekomanduar për të përdorur locion për çdo ditë fshirje lëkurën.

Përdorimi i flokëve kamomil medicinale. Për t'u ngjyrosur flokët. Zierje e kamomil jep flokëve një të ndritshme, ngjyrë të artë, freskuese flokët flokëverdhë, "maska" prosed i vogël. Brenda 5 minuta në vlim një litër ujë 2 lugë kamomil. Cool dhe tendosje supë. Për errësirë ​​të dendur vazhdojnë të vluar për 15 minuta, dhe 300 ml ujë për të rritur ose kamomil. Së pari ju duhet të bëni një test ngjyrë në fillesat e flokëve prapa veshëve. Pastaj njomet me flokët supë është si pikturë me bojë. Në varësi të kohës së dëshiruar britmë e supë - 15 deri në 30 minuta.

Kur shpëlarje flokët për të mbrojtur sytë! Për të forcuar dhe rriten flokët. Me lule kamomil infuzion drogë është e përgatitur, e cila është përdorur për shpëlarje flokët pas çdo laj: 20 g të papërpunuara thatë pour 1 filxhan ujë të vluar për 15-20 minuta dhe filtruar.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!